בשר עם מוסר: כך הפכה ישראל למעצמה של בשר מתורבת

את הבקר הזה מגדלים מתוך תא של פרה, בדרך אל סטייק האנטריקוט המושלם - שאף חיה לא תקפח את חייה כדי שיגיע לצלחת שלנו. ברקוד נכנס לצלחת ושואל אם שמתם לב להבדל

כיצד הפכה ישראל למעצמת פיתוח "בשר מתורבת", כזה הגדל במעבדה בלי פגיעה בבעלי החיים? 

 

הבשר המתורבת - לא מלשון תרבות אלא מלשון תרבית והתרבות של תאים - נחשף לעולם לפני ארבע שנים עם ההמבוגר הבשרי הראשון שגודל במעבדה מתא אחד של בקר. ארבע שנים חלפו והיום הפרופסור ההולנדי שהמציא אותו הגיע לכנס "בשר מתורבת" בישראל, שהפכה למעצמה בתחום.

 

חברות מסחריות ומכוני מחקר אוניברסיטאיים עושים בימים אלו הסבה, מגידול והינדוס רקמות לצרכי רפואה, שם אנחנו פורצי דרך בעולם - לגידול סטייקים, המבוגרים ושניצל עוף. הבשר הגדל במעבדה אינו פוגע בבעלי חיים, ייצורו לא פוגע בסביבה ועכשיו נשאר לפתור את שאלת המחיר: ההמבורגר הראשון עלה 300 אלף דולר, המפתחים הישראלים רוצים לשבור את השוק בייצור המוני וזול.

 

>> לכתבות נוספות

טיפה מרה: מדוע מחירי הוויסקי יזנקו

לא כולל שירות: המסעדות שיכניסו את הטיפ למחיר

מדוע קופיקס מעלים את המחירים ל-6 שקלים?

 

ההמבורגר הראשון עלה יותר מ-300 אלף דולר, אבל טכנולוגיות חדשות - מחירן יורד מהר מאוד. רוב היצרנים היום מפיקים בשר בעלות של 20 אלף דולר; ממפיס מיטס - האמריקנים המובילים, מציגים את הבשר, העוף והברווז המתורבת שלהם ב6000-8000 דולר לקילו אחד.

 

החזון, מדבר על 10 דולר לקילו - במעבר מייצור במעבדה לייצור במפעל. והירושלמים - בחברת Future Meat - התחשיב שלהם מדבר על עלות לצרכן של בין דולר אחד לחמישה דולר, לקילו עוף מתורבת.

 

המבורגר מבשר מתורבת של מארק פוסט ההולנדי
 

המבורגר מבשר מתורבת של מארק פוסט ההולנדי(EPA)