, פוטוליה

למה גידול בעלי חיים בבית חשוב לילדים?

גידול חיות מחמד בבית עם ילדים הוא נוסחה מנצחת לפיתוח רגשי, לחינוך לאמפתיה, אחריות והכלה וגם עוזר לשפר את הכושר הגופני אצל הילדים

זה שבעלי חיים וילדים הולכים נפלא ביחד, זה עניין ידוע ומוכר, בתנאי  כמובן שבעל החיים נמצא בפיקוח וטרינרי, מחוסן כנדרש ונקי. עכשיו מתברר שיש לשילוב ביניהם גם איכויות רגשיות, ספורטיביות ואפילו רפואיות. "ניתן לחלק את התועלות הנובעות מגידול בעלי חיים בבית בו ישנם ילדים לכמה מישורים", אומרת ד"ר אפרת ווקסלר, מומחית ברפואת ילדים, מאוחדת. "במישור הרגשי מדובר על האחריות שחש הילד כלפי בעל החיים. אחרי הכל מדובר ביצור קטן שזקוק לעזרה באוכל, בשתייה ובעשיית צרכים, והילד יכול לסייע לו בכל אלו. מן העבר השני בעל החיים נותן לילד אהבה ללא תנאי". גם כשהילד מגיע הביתה אחרי יום מאתגר בבית הספר, או אם קיבל ציון לא טוב בבחינה, מחכה לו "חיבוק חם ואוהב" מבעל החיים בבית. הצורך בהתחשבות ביצור אחר מעורר אצל הילד רגשות של אמפתיה, הכלה ויכולת לראות גם את החלש ולהושיט לו יד. בחברה כמו שלנו, מדובר בערכים שערכם לא יסולא בפז.

 

הערך של גידול בעלי חיים בא לידי ביטוי ביתר שאת כאשר מדובר בילדים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז או הפרעות רגשיות למיניהן. לדברי ד"ר ווקסלר, "ילד שמגלה קושי בהתארגנות ואחריות, שלא מצליח להתמודד עם משימות המוטלות עליו כתוצאה מהפרעת הקשב, יכול לשפר את היכולות האלו הודות לאחריות המוטלת עליו מתוקף היותו הבעלים של בעל החיים. כאשר ההבנה שבעל החיים תלוי בילד מחלחלת, הילד יגלה פעמים רבות אחריות רבה ודרך זה גם יצליח להשתפר בשדות אחרים בחייו".

 

לצד הדאגה לחלש, הטיול עם בעל החיים והריצה איתו במרחבים תורמת לילד לשיפור הכושר הגופני והתחושה הכללית, אומרת ד"ר ווקסלר. גם ברמה של יצירת קשרים חדשים יכולה להיות לבעל החיים תרומה. כך למשל, בזמן טיול הילד יכול להתחיל לשוחח עם ילדים אחרים שמורידים את הכלבים שלהם ובכך בעצם "לשבור את הקרח" ולשפר מיומנויות חברתיות רבות.

 

סיבה נוספת לגידול חיות מחמד מגיעה מעולם הרפואה. "מחקרים מלמדים כי ילדים שגדלים בסביבה עם בעלי חיים, בתנאי שלא מדובר בילדים בעלי נטייה לפתח אלרגיות, יהיו בעלי מערכת חיסונית טובה יותר מאשר ילדים שגדלו בסביבה סטרילית ונקייה במיוחד", מסבירה ד"ר ווקסלר. "תיאוריית ההיגיינה גורסת כי מחלות דוגמת אסתמה ומחלות אלרגניות נוספות יהיו בשכיחות נמוכה יותר אצל ילדים שגדלים בסביבה פחות 'נקייה'. הגירוי של מערכת החיסון על ידי 'לכלוך' בסביבה היומיומית תורם לכך שהיא פחות נוטה לכיוון פיתוח אלרגיות".

 

 

(פוטוליה)