שיננתם?, צילום מסך-

"מי הכי צריך מקלחת?": כשהסוציומטרי הופך לבריונות. ביקורת

השפלה פומבית מקבלת לגיטימציה, תחרות הליברליות "אני אוהב ערבים" יוצאת לדרך, מנגיסטו עושה הומאז' למשחקי הכס ומעין וורד ממשיכות עם השנאה העקבית • מיכל קליינברג, טור הישרדות

להחליף לווידיאו

סוציומטרי

בפרק האחרון של "הישרדות" היה לנו עוד פרק מסורתי הרי זהו "פרק הסוציומטרי". כאן אולי הגיע הזמן לבחון את מושג ה"סוציומטרי" ולבדוק - האם אין לנו כאן פשוט מכבסת מילים מהסוג הנמוך ביותר? אני אסביר: תארו לכם למשל מצב בו בשעת לילה ליד המדורה, נתי שותה יותר מידי מיץ קוקוס והוא מחליט לערוך שאלון לחברי השבט, בשאלון שאלות כמו: "מי פה הכי מסריח?" "את מי אתם הכי שונאים?" נגיד שהשתשובה היא ענבר, חברי השבט מצביעים פה אחד שהיא מסריחה או שהם לא סובלים אותה, ענבר מרכינה את הראש, נתי עובר לשאלה הבאה: "מי לדעתכם הכי לוזר"?


נשמע הזוי נכון? כלומר, נשמע משהו שההפקה הייתה עוצרת/ לפחות לא משדרת. אבל כשגיא זוארץ מעביר את השאלון וזה בכלל נקרא 'סוציומטרי' - זה לגיטימי לחלוטין. כי גיא לא שואל 'מי הכי מסריח' גיא שואל - 'מי הכי זקוק למקלחת', גיא לא שואל 'את מי אתם הכי שונאים', הוא שואל "עם מי לא תרצו לשמור על קשר אחרי המשחק?" וכך הסוציומטרי הופך תחת מטריה של מילה מנופחת בעלת ערך פסבדו מדעי - להשפלה ממוסדת. בחברה מתוקנת זה לא אמור לקרות, בחברה מיושנת זה נקרא 'משפט חצר'. ואם כבר נכנסים לזה עוד קצת - הסוציומטרי באופן ראשוני נועד למפקדים, לבוסים - הוא נועד כדי לשמש להם לעיניים לדינמיקה חברתית שהם לא יכולים לקחת בה חלק + הוא נועד לעיניהם בלבד. הוא לא נועד להשפלה, הוא לא נועד להקראה פומבית מול כולם, אין בו במקור שאלות כמו "מי הכי מסריח". הישרדות יכולים לקרוא למה שראינו אתמול 'סוציומטרי' כמו שהם יכולים לקרוא לזה 'החתול במגפיים' - אבל זה לא מה שהיה שם.

 

 

>>לעוד כתבות שאולי יעניינו אתכם:

הישרדות: כשגיא זוארץ איבד שליטה

הישרדות: לשרוד בעיקר את הפרסומות

 

 

"כל האמת בפרצוף": הגרסה הממוסדת(צילום מסך-)

ליברליות

תחרות ליברליות


חברי השבט מבינים את ההזדמנות שנקרתה בדרכם: להפגין ליברליות, פתיחות, גדולת נפש - כל הדברים שמעידים בעצם על איזושהי גזענות פנימית, כי מי שבאמת כזה, לא רואה צורך "להפגין ליברליות" מיוחדת כלפי ערבי, אבל זה כבר דיון אחר. בכל אופן - עכשיו יש תחרות חדשה בשבט, לא מי ימצא פסלון חסינות, לא מי יזכה בצמיד וטו אלא: מי יהיה הכי ליברלי לאמיר. ענבר מתחילה עם זעקות "דת לא משנה שום דבר!!" קצת נואש אבל פתיחה נחמדה, משם נתי לוקח את הכדור וממשיך עם "אני לא יודע אם שמעת אבל אני אמרתי לו שבשבילי הוא המנצח", ענבר משווה ומעלה עם "אני אמרתי לו שהוא גיבור", שגיא מנסה להשתתף עם משהו "כמו "יו אחי, מטורף כאילו וואו איזה מגניב" ומעיין פותחת מסלול נפרד עם "הסיפור שלו אולי מרגש אבל הוא עדיין זבל של בן אדם". זהבי - בוא תפרשן את המשחק.

 

ואני אמרתי לו שהוא מלך שאין דברים כאלה
 

ואני אמרתי לו שהוא מלך שאין דברים כאלה(צילום מסך-)

בר מודחת

אי המתים - ההזדמנות ה-200


אחרי שבר ומנגיסטו הפסידו בפרק שעבר ויוסי ניצח, מסתבר שזה לא אי המתים אלא אי הזומבים - כי בר ומנגיסטו עוד כאן ולא ברור איך בכלל מפסידים אי פעם במשחק הזה. הפעם - הזדמנות נוספת! השניים צריכים לבנות פרמידה - בר לא מצליחה בכלל להגיע לשלב הזה ולמנגיסטו יש בלק אאוט כרגיל. שגיא מצהיר כי איך שבר תגיע יגיד לה את הפתרון ואז ענבר מחליטה שהצהרות לחוד ומעשים לחוד - ומגלה למנגיסטו את הפתרון. חוקי? כנראה שכן, בכל מקרה לצערה הרב של ההפקה, 849 גלגלי ההצלה לבר נגמרו סופית והפעם היא באמת מודחת הפעם מהמשחק.

 

גם בלונדיניות בהפקות גדולות מפסידות לפעמים
 

גם בלונדיניות בהפקות גדולות מפסידות לפעמים(צילום מסך-)

מנגיסטו משועמם, חבלים

סוציומטרי


עכשיו מנגיסטו יכול לבחור את מי הוא לוקח בשבי ל-48 שעות ומונע ממנו הזדמנות לחסינות אישית. אחרי אינסוף גלגלי ההצלה, הפעילות הפרטית עם זוארץ למציאת פסלון חסינות וזה עכשיו - אני מתחילה לחשוב שהדבר הכי שווה במשחק הזה הוא בעצם להיות בכיתה טיפולית על אי המתים. בכל מקרה - ההמשך ייקבע על ידי "הסוציומטרי" המדובר. אז מה יצא לנו שם? רז מוכיח את מה שידעתי תמיד - שאפשר להיות מפונקים ועצלנים ועדיין יאהבו אתכם אז למה להתאמץ בכלל הא? נתי מקבל כמה וכמה מדליות מביכות כגון- הכי צריך מקלחת, הכי לא מגיע לו להיות כאן + הכי רוכב על אחרים כל המשחק. אמיר זוכה במדליית "מי הכי עבר שינוי במשחק" (מיהודי לערבי, בהחלט) וחבורת הפוליטיקלי קורקט (ענבר, זהבי, מיכל, אמיר) חותכים חבלים אחד לשני עם אמרות שפר סטריליות ומלוקקות כגון: "טובים שני קשרים בחבל מאחד על העץ" או המלצות ידידותיות כמו: "נראה לי שהיה לך כיף באי המתים ותשמחי להיות שם שוב". אבל מנגיסטו בינתיים יושב בצד משועמם כמו המלך ג'ופרי ממשחקי הכס שמתעצבן כי אין דם: "אני לא נהנה בכלל. כולם מתייפיפים". מנגיסטו ידידי, בשביל זה יש לנו את ורד ומעיין.

 

לערוף את ראשם וזהו
 

לערוף את ראשם וזהו(צילום מסך-)

משפחות

ורד ומעיין


משחר ההיסטוריה שתי נשים שהן 'אלפא ביץ'' - לא יכולות להסתדר וזה כנראה מה שקורה לנו כאן, זה לא קשור למדורות וזה לא קשור לחבלים. אז מה היה? ורד חותכת למעיין חבל, מעיין חותכת לוורד, סליחה, לגברת ספיבק, גברת ספיבק אומרת שהיא שמחה להיות גברת ספיבק בדרכה החמודה ומלאת הענווה: "זה המותג. תשננו" ובעודנו משננים במרץ, מעיין מחזירה: "יש לי נסיון במותגים" ואז אש הדרקונים משתחררת (רואים שהתחלתי לראות "משחקי הכס"?) ונגמר לכולנו הסיפור: "מי את חושבת שאתתתת פישריתתתת בת 29 כולהההה, מה עשית כולה מירי רגב, תתקדמי. אף אחד לא רוצה להיות איתך בקשר, את המצאת את הרוע". מה שנקרא - אל תתעסקו עם המותג של ורד אלא אם כן אתם "ממציאי הרוע והפרופורציות" ואז תעשו מה שבא לכם.


זהו, נותרנו עם מעיין שכבר עברה סוציומטרי ספונטני לא מזמן במועצת השבט בה רז הסביר לה שכולם שונאים אותה (עם ה"חלק אפילו אומרים עלייך איכס" המפורסם) ועכשיו היא צריכה להתמודד עם הזכייה שלה בתואר זו ש"אף אחד לא יירצה לשמור איתה על קשר אחרי המשחק"; והפעם זה רשמי. מעיין הולכת לצד ושגיא חושב שהוא בא לנחם אותה: "את מבואסת הא?" "לא. אני מתחזקת. יש לי שתי אפשרויות: או שאני נכנסת לכוך ולא יוצאת, או שאני מזדקפת ומראה להם מה זה - ואני הולכת להראות להם מה זה", עונה לו חאליסי, אה מעיין. פישרית רצינית הא?

 

הישרדות
 

הישרדות(צילום מסך-)


רגעים לציטוט:

 

יוסי ואמיר מדברים נתי הולך להלשין למורה: "ורד הם עושים אסטרטגיה!"

 

רומן השנאה של נתי ויוסי נמשך: "יוסי לא צריך להיות פה, הוא פוגע בי בלי סוף", יוסי תפסיק לפגוע בנתי!

 

אמיר חותך לענבר החבל, ענבר: "זה הדבר היחיד שתחתוך לי אי פעם", מה?..

 

מנגיסטו צופה במשימה: "האמת שאני לא נהנה בכלל", מנגיסטו, הקול של כולנו

 

רז: "נתי דמות מתפתחת ברמות", כן, אבל השאלה איך האפילוג שלו