תשמעו סיפור: הסכסוכים והעיוותים בדרך לרשימת רבי המכר

קשרים אישיים, חנויות סגורות וכאלה שלא מוכרות ספרי קריאה בכלל - עד כמה אמינות רשימות רבי המכר המתפרסמות בעיתונים? בדיקת אנליסט מגלה את מה שלא סיפרו לכם

עם שמונה ספרים קודמים ברזומה, רובם בהוצאות לאור גדולות, עופרה עופר התרגשה לשלוח את הבייבי החדש שלה לחנויות - עלילה שיש בה רצח מסתורי, רומנים אסורים ועיתונות חוקרת.

שבוע ועוד שבוע עברו, אבל עופרה ראתה שהספר לא נכנס לרשימות רבי המכר של העיתונים - דירוגים שמפרסמים בנפרד "ידיעות אחרונות" ו"הארץ" על סמך נתונים מהחנויות, שלפיהם לא מעט צרכנים בוחרים מראש מה לקרוא.

>> לכל הכתבות במוסף אנליסט

את ההשראה לדירוג היוקרתי, שאבו בעיתונות שלנו מה"ניו יורק טיימס" האמריקני - שם מצעדי ספרים שבועיים משפיעים על השוק כבר עשרות שנים, ואפילו מייצרים מיליונים חדשים. ואצלנו? עימות על השליטה ברשימה בין שתי רשתות הענק, "סטימצקי" מול "צומת ספרים", גרמו לדירוג להתפצל - ככה שהיום הן שולחות לעיתונים שתי טבלאות נפרדות, בלי לחשוף את המידע על מספר העותקים שמכר כל ספר וספר.

>> לכתבות נוספות בנושא

אלו אירועי שבוע הספר 2017 | ספרי הילדים המומלצים

הצגות ילדים ומפגשים עם סופרים: מה מחכה לכם בדוכנים?

מסטיב ג'ובס עד טולסטוי: 17 אנשי הייטק על הספרים ששינו אותם

אם כך, איך נדע מהו "רב מכר"? ב"ידיעות" וב"הארץ" החליטו לערוך גם סקר עצמאי בחנויות ספרים קטנות - שכן מוכנות לספק נתונים - אבל מבדיקת "אנליסט" מתברר שמשהו חורק מאוד במנגנון הזה.

שבוע הספר העברי 2017
 

שבוע הספר העברי 2017(יחצ)

כן, ברשימה של ד"ר מינה צמח, עבור "ידיעות אחרונות", מופיעות למשל "דני ספרים" בפתח תקווה ובנתניה - וגם "מיסטר הייד" בגבעתיים, כחנויות שבהן נערך הדירוג השבועי. בדיקה שלנו מגלה ששלושתן כבר סגורות לצמיתות - לכן כמובן אי אפשר לא לספור ולא לדווח כמה ספרים נמכרים כאן.

זו לא הבעיה היחידה: בדירוג מעיתון "הארץ", שמתבסס גם הוא בין השאר על דיווחי "דני ספרים", מככבים במפתיע שלושה רבי-מכר של הוצאת... "דני ספרים": בקטגוריית הספרות המובילה מופיע "הפלישה" בהוצאת דני, שאין לו זכר בסטימצקי ובצומת. על מדף הילדים ברשימה שנערכת בשיתוף עם דני, דני זינק למקום השני עם הכותר המבוקש לכאורה - "איך שיר נולד" - ששוב לא נמכר בשתי רשתות הספרים הגדולות. גם בספרי הדרכה, הדיווחים שנאספו - בין השאר מדני - הובילו לדירוג את "פשוט טעים" של דני - ושוב, למה שמוצג כרב-מכר אין בסיס בנתוני המתחרים.

אבל רגע, כמה עותקים בכלל מספיק למכור מספר מסוים, כדי שייכנס לרשימה? והאם כל חנות כזו, בכלל מקפידה להשתתף כל שבוע בסקר?

מינה צמח. מבטיחה לתקן את הפגמים
 

מינה צמח. מבטיחה לתקן את הפגמים(צילום מסך -)

לפחות שתי חנויות ברשימה של מינה צמח, "בוק שופ" תל אביב ורמת גן, בכלל מגדירות את עצמן כיד שנייה - עסקים שאינם מעידים, כמובן, על מכירת ספרים חדשים. "גולדן ספרים" בחיפה נראה יותר כמו קיוסק, ומה לגבי סניפי "דורון ספרים" שמופיעים בטבלאות, או "ספרי שולמית" בבאר שבע? שם, מעידים המוכרים בעצמם, משווקים בעיקר ספרי לימוד - אז מה להם ולדירוג רבי-המכר?

רק בסוף המסע בין חנויות הספרים שמרכיבות את רשימת רבי-המכר הנכספת, עופרה גילתה את האמת המטרידה בחנות "פביאן" ברעננה - זו שמספקת נתונים לדירוג סוף השבוע של עיתון "הארץ".

ד"ר מינה צמח מבטיחה שכבר מהשבוע יתקנו את הפגמים, אבל ב"ידיעות" וב"הארץ" התפרסמו רשימות שגויות, שמבוססות על חנויות חלטורה. ממחדל כזה מפסידים כמובן סופרים חרוצים כמו עופרה, ולא פחות חשוב - גם אנחנו הקוראים, שלא באמת יודעים לזהות מהו רב המכר, בין סבך האינטרסים.

תגובות

ב"ידיעות אחרונות" אומרים בתגובה שהם "מודעים לבעייתיות ברשימות רבי המכר, ועדיין זו המתפרסמת אצלנו היא המדויקת מכולן. הייתה תקלה נקודתית, שתוקנה, בהערה שמופיעה לצד הרשימה, אך היא לא השפיעה על הדירוג. הצורך להסתמך רק על חנויות הספרים הפרטיות, נובע מכך ש״צומת ספרים״ ו״סטימצקי״ מסרבות בעקביות להעביר נתוני אמת על היקף המכירות. אולי בעקבות הכתבה מדיניות זו תשתנה, ואז נוכל לכלול גם את הרשתות ברשימת רבי המכר.

מעיתון "הארץ" נמסר כי "נערכה בחינה מחדש של פרסום רשימות רבי המכר, ואנו עובדים על שינוי שיבוצע בשבועות הקרובים".

ומה אומרים ברשת פביאן? "אין באפשרותנו להוסיף ספר לתוך הרשימה, שאותה אנחנו מקבלים מראש ובסך הכל נדרשים לסמן כמה עותקים נמכרו".