אייל גולן, יח"צ

האלבום החדש של אייל גולן: נטול פוטנציאל לקלאסיקות. ביקורת

עם שירים מביכים ובכיינות יתר אייל גולן משחרר אלבום כפול חדש – "לא פשוט להיות פשוט" ומעלה את התהייה: האם הוא איבד את זה וכבר לא "המלך" של הזמר הים תיכוני?

  • פורסם ב:
  • 29/01/2017 12:49
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/04/2017 14:14
  • |
  • כתבים:
  • דודי פטימר

הייתכן כי ה"מלך" איבד את כתרו? האם צבא הנתינים יעלוז על מפקדו הבלתי מעורער בשומעו נהי תחינותיו החדשות? כל אלה ועוד עברו בראשי בהאזנה חוזרת ונשנית לאלבומו החדש וה-20 במספר של אייל גולן - "לא פשוט להיות פשוט". הפרולוג הגימיקי "לא פשוט להיות פשוט" הוא בדיוק ההגדרה המאולצת לאלבום זה.

 

האלבום הכפול, המונה 20 פזמונים חדשים, צפוי היה לכאורה להמשיך את המסורת ה"אייל גולנית" בחמש השנים האחרונות ולכלול להיט או שניים שיישארו בממוריאל הקולקטיבי כחלק מהרזומה האולטימטיבי של גולן, בעוד שאר השירים ימסרו נשמתם וייפלו לתהום הנשייה בחטא של בינוניות משוועת נטולת אבק קלאסיקות.

 

ברם, באלבום החדש, על אף שהכרחתי עצמי להתאמץ ולמצוא, התקשיתי למצוא את אייל גולן "האמיתי", אייל גולן פורץ הדרך ובעל האוזן האבסולוטית לזהות פוטנציאל בשירים ולרקוח איכות בתבשיל מיינסטרים ולהצדיק את מעמדו כזמר הישראלי (ככלל) והים תיכוני (בפרט) המצליח בכל הזמנים או כפי שעדת מעריציו מכנה בעיוורון - "המלך".

 

האלבום, חציו נוטה לקו הבלדות השקטות והנוגות וחלקו נוטה לקו החפלות הקצביות, הוא כל מה שצפוי, הן לכף הטוב והן לכף הרע, מאייל גולן.

 

לינקים

עוד כתבות שיעניינו אתכם:

"המלך ואני": גילי ארגוב נוגע ללב בסינגל חדש

איגי אזליה לא משאירה הרבה מקום לדמיון בקליפ חדש

להקת "בויבנד" החליטה לצאת מהארון

מחד גיסא, הוא כולל בלדות נורמטיביות ואופייניות של גולן שקהלו צורך כבקשיש לזהב אולם מרביתן דומות ברוחן לשירים קודמים של גולן פרי מוחם של אותם יוצרים ולא מאפשרות לגולן להתפתח אלא להישאר באותו הקו הסטנדרטי והמייפח כבר בייבובי מלנכוליה חסרת פרופורציות, זאת מצאתי למשל בשירים כגון: "תחזיר לי אותה", "זה מסוכן" ו"משחקים של כבוד" שמקסימום יחרכו ערבי קריוקי רוויי זיופים וספק אם גולן יבצעם בהופעותיו לאחר סבב הופעות השקת האלבום.

 

לצד הבלדות הנוסחתיות והמאוסות המקבעות גולן באותו סטטוס קוו, הוא הוסיף עוול על חטא ובחזית שירי "החפלה" ניסה להישמע, בצורה די פתטית יש לומר, כמו סטטיק ובן אל תבורי ("חונקת מאהבה" ו"אל תגידי לי לא", בו המשפט המדופלם: "את ודאי זוכרת, עוד שקיעה אחרת, ילדה הפכת גברת, אל תגידי לי לא, אל תגידי לי לא") , שלמה ארצי ("לא פשוט להיות פשוט"), נועה קירל (כן, כן) ב"לשיר וכדורגל" ופאר טסי א-לה שקד קוממי ("בגדים ומתנות"). לבל נשכח גם את הדואט המביך (מאד) עם עומר אדם - "מזל" וההזיה האלקטרונית המיותרת- "גודה בובה". מיותר גם היה הקאבר הנושן ל"נסחפת כמו ילדה" שביצע במקור הזמר הישראלי-טורקי אג'אר, שיר שגם בצאתו בניינטיז לא עניין אף אחד, לא מבחינה מוסיקלית ולא מבחינת הליריקה המתפשרת.

 

מאידך גיסא, וזה הרע במיעוטו, האלבום כולל כמה שירים "סבילים" שהולמים מאד את גולן והם הקו המומלץ לו לדגול בו: "בלי להתכוון", "יפה לך להיות מאושרת" ו"פרחים במדבר" המציג את גולן השרמנטי והרומנטיקן שחדל להתבכיין אלא מגיש את ליבו על מגש הכסף למאזיניו ולזה נוסף כמובן את השיר המרגש "אמא", על אף שהגימיק לשיר על אמא הפך קיטש לעוס ומאוס. כמו כן, אהבתי את הקאבר של גולן לשיר המפוספס "מאמי" שביצע במקור אקס-כוכב נולד הנשכח ניסו סימן טוב.

 

אם אסוג לרגע מהמליציות, בשורה התחתונה מדובר באלבום בינוני וסטנדרטי שלא מספק את כל החבילה של אייל גולן אלא נשמע כמו "אייל גולן שר אחרים", הקיבעון באותה מסגרת מוסיקלית מוכרת ונושנה כבר לא עובד והניסיונות ה"בלתי צפויים" (לכאורה) להמציא עצמו מחדש עולים בתוהו ולא הולמים את גולן, מה שמעלה בי את התהייה: האם ה"מלך" הוא עירום?