דדפול, אה סליחה דדשוט, יח"צ

"יחידת המתאבדים": מרגו רובי מצילה את הסרט (ואת העולם)

עם טריילרים מעולים, קאסט מבטיח, געגועים לג'וקר ועלילה שיכלה להיות חתרנית ומקורית - "יחידת המתאבדים" לא פודה את כל ההבטחות אבל לפחות מפיחה חיים בהארלי קווין • ביקורת סרט

טריילר

פתיח

הסרט החדש מבית DC מספר את הסיפור של צוות פושעים אשר מגוייסים על ידי השלטון להילחם באירוע טרור (מכשפה מטורללת משתלטת על העיר - הדוגמנית קארה דלווין, אולי היא רעבה?), כאשר הנבלים נשלחים להציל את העולם שכרגיל נמצא בסכנת השמדה וכנראה גם להקריב את חייהם חסרי המשמעות בדרך. למה חסרי משמעות? כי הם "רעים", למה רעים במרכאות? נגיע לזה.

 

לעוד ביקורות קולנוע:

"משחקי חובה": החצי ראשון חובה, השני רשות

"מכסחות השדים": הרבה כוח נשי, מעט עניין
"ברש": אהבה זה כואב, לכולם

 

הסרט נפתח בבום -עם הצגה של כל אחת מהמדמויות במעין הצגת תכלית מרשימה של היכולות של DC - כל דמות מוצגת באקספוזיציה פרטית - מה הכוח שלה, מה הסיפור שלה וכו'. כאשר הבולטים שבחבורה הם דדשוט - (ויל סמית'), מתנקש שכיר אשר מעולם לא פספס מטרה והארלי קווין (מרגו רובי)- אהובתו של הג'וקר ומטורללת בפני עצמה, אשר פשוט גונבת את ההצגה ומצילה את הסרט מלהיות סרט גיבורים משמים וגנרי לחלוטין.

 

כאן צריך להגיד משהו על סמית' - נהוג לצחוק עליו ולהפיץ עליו שמועות אבל סמית' הוא בעצם שחקן מעולה ומי שראה את "המרדף לאושר" יודע את זה. עברו הקומי בתור "הנסיך המדליק מבל אייר" הוא רק יתרון בסרט כמו "יחידת המתאבדים" אשר מנסה לשזור ניואנסים קומיים, בלי הרבה הצלחה כאשר לפחות בסצנות של סמית' זה פחות חורק. רוב הזמן הסרט תקוע בלימבו מוזר בין "דדפול" (גיבור קומי) ל-"בטמן נגד סופרמן" (גיבורים רציניים להחריד)- ויוצא שבסוף הוא לא זה ולא זה.

 

קצב מהיר

הרשעים  הכי מסוכנים בעולם שאמורים להיות תת אנושיים מתגלים כאנשים עם ערכים - אהבה, אבהות, משפחה. אנשים שבסופו של דבר מתגייסים למען מטרה חיובית, עובדים בשיתוף פעולה ולא רוצחים, אונסים ולועסים את גופותיהם זה של רעהו - כך שיש כאן איזשהו חור בעלילה. אבל בחזרה להארלי קווין; מרגו רובי היא כבר מעבר לתגלית; נחשפנו אליה כבר ב"זאב מוול סטריט", שם שיחקה דמות סטריאוטיפית של בלונדינית רודפת בצע ומניפולטיבית, כאשר קשה לאמוד יכולות משחק כשאת משחקת דמות שאת נראית בדיוק כמוה, כמו שאין לדעת אם דה רוק הוא שחקן אופי מדהים כל עוד הוא משחק רק בריונים שלועסים מכוניות לארוחת בוקר, כשישחק טרנסג'נדר עם אספרגר - נדבר.

 

בכל אופן רובי מתגלה ב"יחידת המתאבדים" כשחקנית מוכשרת, כריזמטית ברמה כמעט לא חוקית, שורפת את המסך בכל סצינה שלה ומשאירה אבק לחבורת הגברים עם הכוחות המשונים שמאחוריה (אחד ממש טוב עם בומרנגים, אחד נראה כמו תנין) וה-גירל פאוור מעולם לא היה חד יותר, על אף זעקות השבר בדבר המיניות של הדמות, שלובשת מכנסונים קצרים וחולצת בטן, כי אין מה לעשות חברים - לפעמים פמיניזם אמיתי יכול וצריך ללכת יד ביד עם מיניות, מיניות נשית היא כוח ויש שיעידו שהיא לא פחות כוח על מכוחות על אחרים. נכון, העיצוב של קווין עם הקוקיות והאודם המרוח הוא בהחלט פטישיסטי אבל לא פחות מהג'וקר הסרסורי עם שיני הזהב והשיער הירוק.

 

משב רוח מרענן ומופרע
 

משב רוח מרענן ומופרע(יח"צ)

קאסט

הג'וקר - בטריילר זה נראה כה מבטיח, הזיכרונות מהג'וקר המיתולוגי של הית' לדג'ר עוד מפעפעים, היה נראה שג'ארד לטו נועץ שיניים חדות בתפקיד- אך בסופו של דבר קיבלנו פירורים של מה שהרגיש כהופעות אורח, הג'וקר לשניה פה, לשניה שם - לא דמות מהותית בסרט בשום צורה. בנוסף לא ברור אם יש לו תסביך אם, OCD - מה בעצם ואיפה זה מתחבר לסרט ולתמונה הגדולה; אנחנו רק יודעים שהארלי קווין מאוהבת בו, וזה מספיק לנו כדי שיהיה לנו אכפת.

 

מעט מידי זמן מסך
 

מעט מידי זמן מסך(יח"צ)

לקראת אמצע הסרט נהיה הבלגן הרגיל של DC (ע"ע בטמן נגד סופרמן) כשאלפי יצורי כלאיים של אנושי עם על-אנושי מחריבים את העיר, מאיימים על העולם, בלה בלה בלה. געגועי ל"מטריקס" שם כל הרעים פשוט נראו כמו עורכי דין מלוקקים בחליפות, לזה אני יכולה להתחבר, כל החייזרים עם המוח המתפצפץ - זה לא בשבילי.


לסיכום - "יחידת התאבדים" זה לא סרט רע אבל הטריילר הראשון היה כל כך מושלם שהאמנו בתמימות שזהו רק אפריטיף צנוע לעומת מה שמחכה לנו בסרט המלא ולא כך המצב, עם זאת - אמנם הסרט מאכזב כמכלול, מבולגן ובסופו של דבר בנאלי - אך יש בו לא מעט סצינות מעולות ויזואלית (בכל זאת - זה DC, לא סרט סטונדטים) וכן אפשר ליהנות ממנו, רק לא לעומק. בשורה התחתונה: לכו בשביל מרגו רובי.

 

"יחידת המתאבדים" - 3.5 כוכבים

 

יחידת המתאבדים
 

יחידת המתאבדים(יח"צ)