"בלייד ראנר 2049", יח"צ

״בלייד ראנר 2049״: יצירת מופת בעלת יופי עמוק ותהיות מתעתעות

״בלייד ראנר 2049״ אולי לא יכניס בקופות בהתאם לאיכויות שלו, אך ככל הנראה ייזכר כקלאסיקת מד״ב שתצבור הערכה משמעותית לאורך השנים • שני פרומקין, ביקורת סרט

  • פורסם ב:
  • 07/09/2017 16:25
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/10/2017 00:57
  • |

תמונה

בסופ״ש האחרון איחוד מרשים בין שלושה ענקים קולנועיים הגיע למסך הגדול - הראשון הוא הקלאסיקה ״בלייד ראנר״, השני הוא הבמאי בעל הכשרון הבלתי מעורער, דני ווילנוב, והשלישי הוא הצלם האגדי, רוג׳ר דיקינס. התוצאה היא יצירת מופת בעלת יופי עמוק ותהיות מתעתעות בשם ״בלייד ראנר 2049״.

 

״2049״ הוא סרט ההמשך של דני ווילנוב ל״בלייד ראנר", המד״בי-פילם נוארי של רידלי סקוט מ-1982, והוא עשוי לשנות תפישות עולם לגבי הקונספט עצמו של ההמשכים. הסיקוולים והרימייקים הם כידוע מאוד באופנה (מאז ומתמיד היו, אנחנו רק נמצאים בתקופת קיצון), ורובם תמיד מגיעים כ״גדולים יותר ורועשים יותר״, כפי שנאמר לנו במודעות עצמית מלאה בסיקוול המגה-מצליח, ״עולם היורה״. אבל ווילנוב, שניצב בראש הדור הנוכחי של הבמאים המובילים עם סרטים הומניים ועוצמתיים כמו ״המפגש״, לא הגיע לכאן בשביל להתחיל שיירה של הזדמנויות כלכליות שישענו-בערך על סרט המקור. ווילנוב לקח לידיו את ההילה העדינה ש״בלייד ראנר״ יצר סביבו, ופשוט האיר אותה מחדש.

 

2049 היא השנה בה הסרט מתרחש, 30 שנה אחרי מאורעות המקור, והוא חוזר לעקוב אחר יחידת הבלייד ראנר - שוטרים שמאתרים ומחסלים רפליקנטים (אנדרואידים מהונדסים גנטית כבעלי חזות של בני אדם) סוררים מדגמים ישנים. ״2049״ מתייחס בכבוד מוחלט לסיפור של ״בלייד ראנר״, ומתכתב איתו בעודו עומד לחלוטין בפני עצמו: קיי (K), שראיין גוסלינג מגלם אותו במיסתורין מלא-חן ורגשנות מוקפדת, הוא בלייד ראנר שנחשף לתעלומה מדהימה שעליו לפתור. לא כדאי לדעת פרט נרטיבי אחד יותר מזה לפני שרצים לאולם האיימקס כדי לצפות ביצירה המרשימה זו.

 

תמונה

 

(יח"צ)

בהתאם לאופיו של הסרט המקורי, הדבר הכי חשוב ש״2049״ עושה הוא לספר סיפור אחד קטן ואישי בתוך בניית עולם אפית עשירה, ולא להתפזר עם יותר מדי קווי-עלילות כדי כביכול-להצדיק את אורכו המרתיע של 163 דקות מהפנטות. חשוב לציין כי למרות האורך דורש-הסבלנות, מדובר בסרט עלילתי-לינארי לחלוטין, שמציג סצנות מסעירות שפונות לכל חובב אקשן באשר הוא. הסרט גם מצליח לחזק את אותם מסרים מורכבים וכמעט בלתי-פתירים של המקור, שאנושיות טהורה עומדת בלב שלהם - כי מה יותר אנושי מלתהות על מהי האנושיות?

 

ווילנוב משחזר את העולם ה״בלייד ראנרי״ בו כל התרבויות, הזהויות והשפות התערבבו לעתיד טכנולוגי די קודר. העולם הזה עצום ועמוס ובאותו הזמן בודד וריק, והקונטרס מודגש על-ידי מגוון המרחבים הפתוחים שהפריימים לוכדים, חלקם מסנוורים על-ידי אורות ניאונים בוהקים בשלל גוונים עזים, וחלקם מכוסים באוויר צהוב מהסוג של סוף העולם. עיצוב ״בלייד ראנר״ המקורי נשען רבות על ״מטרופוליס״ מ-1927, סרט הנחשב לאבן יסוד מד״בית-קולנועית, ו-וילנוב מצליח להעצים את המחווה המהותית הזו, בעודו מעדן מעט את הסייברפאנקיות של רידלי סקוט.

 

לא היה ניתן להגיע להישג מרגש שכזה ללא האיש והמצלמה, רוג׳ר דיקינס, שעומד בין היתר מאחורי מרבית יצירותיהם של צמד האשפים, האחים כהן. ״2049״ מסמל את שיתוף הפעולה השלישי של ווילנוב ודיקינס, ומזכה אותו הזדמנות נדירה של צילום מד״בי, ובתקווה גם באוסקר הראשון שלו, לאחר 13(!) מועמדויות ללא זכיה אחת.

תמונה

 

(יח"צ)

״2049״ התהדר גם באחידות רמת הקאסט שלו, ומציג מספר דמויות נשיות מגוונות המגולמות על-ידי רובין רייט, סילביה הוקס, אנה דה ארמס ומקנזי דייוויד - כל אחת מביעה מורכבות, נחישות ומלנכוליות מסוג שונה. דייב בטיסטה, המוכר כמתאבק לשעבר ומ״שומרי הגלקסיה״, תרם בהופעה מאופקת ומסקרנת.

 

שני ענקי קולנוע נוספים התייצבו לכבוד ״2049״: הראשון הוא כמובן האריסון פורד, שם נרדף לכוכב הוליוודי, שהוביל את ״בלייד ראנר״ כריק דקארד האייקוני. פורד מספק לסרט את השלמות הרגשית שלו, עם כמה תגובות הבעתיות שמזכירות איך הוא והכריזמה שלו הצליחו לכבוש את הקהל שוב ושוב בהיסטוריה כל כך מצליחה. השני הוא המלחין האנס זימר, שבין היתר כותב פסקולים באופן קבוע עבור כריסטופר נולאן (כולל ״האביר האפל״), ואף יצר את הפסקול הנצחי של ״מלך האריות״. כל שוט ושוט ב״2049״ מובל על-ידי הצלילים האינטנסיביים של זימר, ששואבים עוד יותר פנימה לתוך המתרחש במסך.

 

בדיוק כמו ״בליידר ראנר״, גם ״בלייד ראנר 2049״ אולי לא מכניס בקופות בהתאם לאיכויות שלו, אך ככל הנראה ייזכר כקלאסיקת מד״ב שתצבור הערכה משמעותית לאורך השנים. ויתור על הצפיה בו במסך הגדול הוא פספוס של חוויה קולנועית מהותית.

 

"בלייד ראנר 2049", ציון: 5 כוכבים

 

(יח"צ)

לעוד כתבות:

חדשות טובות ליוצרי הסרט "מכתוב"!

גל גדות וחברי ליגת הצדק בטריילר חדש

צפו: גל גדות כובשת את סאטרדיי נייט לייב