כל בגדי הים במחיר מבצע, יח"צ

"מים לא שקטים": הכריש שיחק הכי טוב

החצי הראשון של הסרט הוא פרסומת מהממת ל"בילבונג" ואילו החצי השני הוא יופי של התקף לב מתמשך. ומה לגבי המשחק של בלייק לייבלי? עדיף שתשאר "אחת שיודעת" • ביקורת סרט

טריילר

פתיח

אפתח בגילוי נאות: לא ראיתי "מלתעות", לא אוכל להשוות כריש רצחני זה מול כריש רצחני אחר, אבל השמועה אומרת שבמלתעות הייתה גם עלילה.

 

"מים לא שקטים", הוא סרט שלם היושב על כתפיהם של שני שחקנים מוכשרים באותה מידה: בלייק לייבלי וכריש לבן. לייבלי משחקת בסרט את ננסי אדאמס, בחורה צעירה שפורשת מלימודי הרפואה בעקבות מות אמה מסרטן ומחליטה לצאת למסע אחר חוף הים הסודי שאמא שלה אהבה. זהו, סוף העלילה.

 

במהלך הרבע הראשון של הסרט אולי תתבלבלו ותחשבו שאתם צופים בפרסומת ממש ארוכה ל"בילבונג" - אנחנו רואים את בלייק היפה מגיעה לים, נועצת גלשן בחול הרך, מביטה אל האופק, מזיזה קצוות שיער בלונדיניות מפניה, מורידה מכנסיים, לובשת חליפת צלילה צמודה, כה צמודה שיש להתעכב על האופן בו הריצ'רץ' מתקשה להיסגר על שדייה העלילתיים, אך אל חשש חברים - בסוף הוא נסגר.

 

לעוד ביקורות קולנוע:

"יחידת המתאבדים": מרגו רובי מצילה את הסרט (ואת העולם)

"משחקי חובה": החצי ראשון חובה, השני רשות

"מכסחות השדים": הרבה כוח נשי, מעט עניין

 

 

קצב מהיר

טוב, עד כה סרט נחמד סך הכל. אחרי שהשתכנענו שלייבלי היא בהחלט ראויה לכל קמפיין, זו קופצת למים בחוף הסודי, שם היא פוגשת שני בחורים בלב ים ומנהלת איתם סמול טוק של לב ים - "אהלן', 'אהלן חזרה' היא עונה, מה נשמע? בסדר, סתם פה, גולשת לי, יופי יופי, טוב את באה חזרה? לא, אשאר, לא צריכה אתכם, פמיניזם" אך כאן הכל משתבש. בלייק שלנו רואה במים גופת לוויתן צפה, מתקרבת לראות והופ! מותקפת על ידי כריש צמא דם. כל המשך הסרט הוא מאבקה המשונה בכריש, שזה בסדר עקרונית ורעיונית, המינימליזם הסיפורי, דבר דומה קורה ב-"127 שעות" וגם בסרט "castaway", בו לכאורה כל הסרט הוא על אדם ששורד על אי אבל שם יש מהות, תוכן, משחק, רבדים, רגש - כל אלו בגדר נעלמים ב"מים לא שקטים".

 

"מים לא שקטים" מספק שני אלמנטים בלבד: הרבה הפחדה והרבה zoom in על הגוף של בלייק לייבלי. שילוב נחמד סך הכל, לקוקטייל של צהריים, אבל כסרט באורך מלא - מיציתי כשנגמרה הפרסומת לבילבונג. לייבלי לא נועדה לשחק, ומהסצנות המועטות בהן יש לה טקסט בסרט - זה ברור כשמש (אם לא מחשיבים צרחות פאניקה כטקסט) כאשר קטעי 'משחק האופי' שלה מצמררים כמעט כמו הסצנות בהן הכריש אוכל לה את הרגל.

 

מתוך
 

מתוך "מים לא שקטים", סנאף אסתטי(יח"צ)

קאסט

אז מה בכל זאת קורה בסרט? בלייק ננשכת על ידי הכריש, נפצעת ועולה על סלע, הכריש חג סביבה רעב לעוד ביס מהשחקנית היפה, אז מה אם יש לו לוויתן ענק צף מטר לידו, הוא לא בלייק לייבלי. בלייק, השרועה על סלע כסירנה פצועה, זוכה לחבר ורע בשעת צרה, שחף פצוע גם הוא- מישהו כבר צועק כאן "היי זו סצינה מבת הים הקטנה!"? אני. זוהי בעצם הגרסה האפלה לקלאסיקה של דיסני, נקרא לזה: "כשבת הים הקטנה פגשה כריש", כמו גרסת האימים של דיסנילנד.

 

לייבלי והשחף טוב הלב שוכבים פצועים ומסכנים על הסלע, הכריש רעב, גם לייבלי מסתבר, אחרת אין הסבר אחר לכך ששעות ספורות אל תוך הדרמה היא כבר ברמת ייאוש של אכילת סרטנים מרוסקים, קורה לי גם אחרי שאני הרבה זמן בים.

 

ללכת מכות עם כריש זה מחטב
 

ללכת מכות עם כריש זה מחטב(יח"צ)

הסרט בהחלט מפחיד ומצולם היטב, ניתן לו את זה, עם טקטיקת ה-"מצלמה מתחת למים, מצלמה מעל למים", אך יש כל כך הרבה חורים מפוארים בעלילה, שקשה אפילו להתייחס לסרט באמת כאל סרט, זה יותר מעין "קליפ הבהלה" באורך שעה וחצי עם כריש ובחורה כוסית.

 

אחרי סצינת סיום מופרכת לחלוטין - סוף טוב הכל טוב (זהו לא ספוילר, זה אינהרנטי הרי לסרטים אמריקאיים), בלייק והכריש מחליטים להישאר ידידים ושומרים עד היום על קשר טלפוני.

 

"מים לא שקטים" - 2 כוכבים

 

מתוך
 

מתוך "מים לא שקטים"(יח"צ)