עלילה רוויה בסקס שבשום רגע לא הופכת למינית, אסף סודרי

"זוג יונים": סקס מעולם לא היה דלוח יותר. ביקורת סרט

בסרטו החדש, קוסאשווילי משתמש בעירום כפיתיון קל ולא מוצדק ובעיקר משאיר את הצופים מבולבלים ונבוכים - ולא מהסיבות הנכונות. מיכל קליינברג, ביקורת

"זוג יונים" הוא סרט החמישי של דובר קוסאשווילי שמביא יום בחייהם של אלון ותמרה (אסף גולדשטיין וטל טלמון), זוג נשוי שאהבתו נשחקה, נפגמה, לקתה באי אמון הדדי (פחות או יותר שיר נאצה קלאסי למונוגמיה) החוגגים את יום נישואיהם בבית מלון בחגיגה די אפלה ומדכאת, בלשון המעטה.


הסיפור ב"זוג יונים" מסופר כמו מחזה מכל מיני בחינות: תחילה, כולו מתרחש במקום אחד - חדר במלון, כבמת תיאטרון סטטית, שנית - הדיאלוגים תיאטרליים לעיתים אף פומפוזיים באופן שלא קשור למציאות, או לפחות למציאות של הסיטואציה, דיאלוגים כמו: "תתלבשי", "הכה בי בישבן". או "אני גבר נשוי". אתה משתוקק אליי", "עופי מפה, תשתמש בי"- מעושה, מביך - לא מהימן, נשמע כמו התכתבות סמסים מליצית ומשונה בטינדר, ולא כמו שיחה אורגנית אמיתית בין שני אנשים. שלישית - קוסאשווילי מכניס אלמנט תיאטרלי בצורה של מעין דמות מטאפורית מעולם הפנטזיה שהיא חצי בן אדם חצי חיה שלא מתקשרת עם שום אלמנט אחר בסרט ובולטת בו בחוסר ההתאמה שלה לסרט.


>>לעוד כתבות שאולי יעניינו אתכם:

בריטני ספירס בישראל: שואו גדול, מעט נשמה

הישרדות: לשרוד בעיקר את הפרסומות. ביקורת

רוצים להכיר את טופאק? אל תראו את הסרט החדש עליו

 

 

אז מה הבעיה בסרט? הרוב. העלילה מופרכת (השכנים מזמינים לאורגיה, נער בריכה מצטרף לאורגיה, מאהבת מצטרפת לאורגיה - כולם חרמנים, מתפשטים וזורמים עם הכל כל הזמן) הסרט נע על מסלול לא ברור בין תת מודע לחלום, למסע נקמה, לפנטזיה מינית, אבל אין לו את הכלים הקולנועיים הסוריאליסטיים בשביל להחזיק עמדה כה אמורפית מבחינה עלילתית וכל מה שנותר בצופה זה תחושת בלבול רוב הזמן וברגעים התיטראליים - תחושת מבוכה, כמו אל מול מחזה במסיבת סיום תיכון עם תקציב נמוך.

 

כאמור, העלילה רוויה בסקס אבל בשום רגע לא הופכת למינית אלא רק למעוררת מועקה, על סף הקלסטרופובית, למה? כי אנו צופים במשך שעה וחצי בזוג ערום שלא יוצא מחדר המלון ופשוט לא מוצא את עצמו, לא נפשית, לא פיזית, הם מתחילים להתחרמן אינספור פעמים בסרט וכלום לא קורה, הם רבים ואלון מתלבש ומכריז שהוא הולך אינספור פעמים בסרט - וזה לא קורה, גם תמרה: מתפשטת לגמרי, שמה בייבידול, מתפשטת שוב, מנסה לפתות עם דבש וחלמון של ביצת עין ואז צוללת שוב לאפאתיות וחוסר עניין מוחלט. בסופו של דבר לא עוברת מהמסך שום תשוקה, אהבה או רגש אלא רק מאבק והמאבק ביניהם מייגע וגרוע מזה - אימפוטנטי. אולי זו מטאפורה? אולי.

 

מאבק מייגע ואימפוטנטי
 

מאבק מייגע ואימפוטנטי(אסף סודרי)

קוסאשווילי מיצב את עצמו כאחד הבמאים מהוערכים בארץ בעיקר אחרי "חתונה מאוחרת", בכיכובם הסוחף של ליאור אשכנזי ורונית אלקבץ ז"ל. גם שם יש הצצת 'זום אין' לקישקע של מערכת יחסים כולל לקישקע המיני שלה אבל שם זה היה גרפי, מהימן, כנה, נוגע ללב, מרענן באי האידיאליזציה של התשוקה ובהצגה אמיתית ונדרשת של כל קשת הצורות והצבעים של הסיטאוציה: 'יחסי מין'.

 

עד אז התרגלנו לקבל מעין סוף מיני בלום, תמיד ללא הרגעים שאחרי - זוגות לופתים זה את זה בתשוקה, יש גמירה (אם שניהם גומרים זה כבר נחשב סרט פמיניסטי) ואז הם מתנשמים בסיפוק, אומרים אחד לשניה דברים גנריים ואוטופיים כמו "וואו, זה היה הכי מדהים שהיה לי" - והולכים לישון - וכך, גם הקהל מורדם קוגנטיבית איתם, ומקבל את המסר שככה בערך זה נראה. אבל זה לא נראה ככה וקוסאשווילי הראה את זה - הוא הקים את אלקבץ לאמבטיה שם היא שוטפת את איבר מינה אחרי הסקס, הוא הראה רגשות מעורבים שיכולים לצוץ בבני אדם שניה אחרי שמסרו את גופם והתמסרו לתשוקתם, הוא הראה. וכך סיטואציה שבדרך כלל מוצגת על המסך כדו ממדית במקרה הטוב, קיבלה לפתע לראשונה בקולנוע הישראלי - תתי גוונים וייצוג כן. אבל לצערי, זה פשוט לא המקרה ב"זוג יונים", בזוג יונים נדמה שהעירום המתמשך משמש כחכה עם פיתיון קל מידי ושמערכת היחסים היא במקרה הטוב סאדו מאזוכיסטית וגם אז - זה לא מספיק עמוק ומעניין. אם ב"חתונה מאוחרת" נעשה זיקוק ודיוק ב"זוג יונים" נעשה ההיפך - גיבוב והתפזרות.

 

טלמון כנראה שחקנית טובה, אבל קורבן של סרט גרוע
 

טלמון כנראה שחקנית טובה, אבל קורבן של סרט גרוע(אסף סודרי)

מי שכן מגיעה לה מילה טובה זו טל טלמון. ראשית על האומץ לצלם סרט בעירום מלא בישראל הפרובינציאלית והמצקצקת, בישראל שבה על פי מירי רגב קרב היום שזה כנראה יהיה לא חוקי. שנית - טלמון היא אמנם קורבן של טקסט ותסריט גרועים אבל עדיין מצליחה לבצבץ ממנה איכות של שחקנית עם יכולת הנגשה, עם רגישות ובעיקר תעוזה. גם אצל קוסאשווילי כבמאי תמצאו תעוזה ואומץ, אבל בהיעדר ניאונסים בשפה העברית צריך להסביר שאלו אומץ ותעוזה מסוג אחר- מסוג ה"זה מה שבא לי לעשות, מה תעשו לי" תעוזה מתריסה, לא תעוזה של סיכון מפוכח והירואי.


בשורה התחתונה: זוג יונים מרגיש כמו סרט סטודנטים לא אפוי, לא קוהרנטי, ניסיוני, מבולגן, חסר מסר, אופורטוניסטי, נשען ואולי אף מחביא את ריקנותו האמנותית מאחורי "בוטות" של עירום, שמאחוריו אין הרבה תוכן או הצדקה ובסופו של דבר אנחנו נשארים סרט שהוא רוב הזמן די מביך ומכל הסיבות הלא נכונות.

 

"זוג יונים": 1.5 כוכבים