, רן מנדלסון

"ילד טוב ירושלים": הייתם בסרט הזה כבר, אבל זה נחמד לצפות בו שוב

מלא קלישאות וצפוי - אך גם מצחיק וקולח: "ילד טוב ירושלים" הוא קומדיה רומנטית לכל דבר, לטוב ולרע • ביקורת סרט

טריילר

פתיח

ההרגשה הראשונית אחרי הצפייה ב"ילד טוב ירושלים" היא שזה ברור שזהו לא סרט איכות; הוא לא כתוב לתפארת, מטלטל או נוגע אך השאלה היא - האם הוא מתיימר בכלל להיות משהו אחר? התשובה היא שלא. "ילד טוב ירושלים" זו קומדיה רומנטית פר אקסלנס, כי אם ג'ניפר אניסטון יכולה להסתבך ברצועת כלב של איש זר ושרמנטי באמצע הסנטרל פארק, גם עמוס תמום יכול לעשות את זה במדשאות גבעתיים.

 

 

לעוד ביקורות קולנוע:

"קרול": עיצוב מרהיב, רגש דל

"ספוטלייט": מאמר חשוב בצורת קולנוע

 

ייכיעכ

את הסרט "ילד טוב ירושלים" כתב רן אפלברג וביים רועי פלורנטין; הסרט מספר את סיפורו של עדי, שבפעם האחרונה שראה את אביו זה אמר לו להיות ילד טוב ומאז ועד היום, בהיותו נשוי עם ילד - הוא ילד טוב ירושלים. הוא נקי, מסודר, אחראי, וותרן, נרמס - וכן, הסופרלטיבים ממשיכים להידרדר. עדי נשוי למעיין (מלי לוי) עורכת דין חמורת סבר, סקסית, קרה, בוגדנית (אותה הדמות בדיוק של מלי לוי ב"החשודה", אבל מי סופר). יום אחד עדי מקבל את הבשורה שהוא חולה בסרטן סופני - בעקבות הידיעה (עליה לצורך הסיפור, אינו מערער לרגע) חייו של עדי משתנים מן הקצה אל הקצה - הוא מתאהב בדוג-ווקרית צעירה ושובבה (מיטל גל המצוינת), מלאת רוח חיים ומסעירה ונסחף אחריה לחיים של הרפתקאות וחוויות, מלאים בסקס ולילות ספונטניים מטריפים שמשכיחים ממנו את הסרטן, אשתו הבוגדנית וילדו האכזר (ארי נשר).

 

על תקן ג'ניפר אניסטון
 

על תקן ג'ניפר אניסטון(רן מנדלסון)

רופאלו

אם זה לא היה ברור עד עכשיו אז אומר זאת בבירור - הסרט עמוס קלישאות על גבול המטען חריג, כאשר מבין הקלישאות יש רגעים שמנצנצים במקוריות חדשה אבל רוב הזמן הדמויות והעלילה צפויים ומוכרים היטב. אבל, וזה אבל משמעותי - זהו הז'אנר. 'ז'אנר' לפעמים זו פשוט מילה מכובסת ואלגנטית לקלישאה רעיונית, ובז'אנר ה"קומדיה הרומנטית" זהו בדיוק המתכון הרי: גבר שחייו מגיעים לצומת דרכים, אישה מקסימה ומפוזרת שכובשת את ליבו של הגבר בפרשת הדרכים בגלל שתי התכונות האלו בדיוק, פיתול (הם נפרדים או מופרדים לרגע) והתרה (הם חוזרים זה לזרועותיה של זו וחיים באושר ועושר עד עצם היום הזה). כך שבעצם, אפשר להגיד שילד טוב ירושלים מהבחינה הזאת, עונה על כל דרישות הז'אנר ומייצג אותו נאמנה.

 

ילד טוב ירושלים
 

ילד טוב ירושלים(רן מנדלסון)

קלישאות הן לעיתים שלד נוח ומוכר ולפעמים אף הכרחי לבניית סרט מז'אנר מסויים, אבל לפעמים, "על הדרך", הן חוטאות בהנצחה של סטריאוטיפים, שזה דבר שקורה לא מעט בסרט לצערי. כך למשל עדי, בשביל לחיות את החיים צריך לעשות קעקוע ופירסינג, להתחיל לעשן ולהוריד את המשקפיים מה שמנציח את הקלישאה הדיכוטומית של ה"חנון" מול ה"המגניב". ה"מגניבים" בסרט הם אב ובן וולגרים שקוראים אחד לשני ולכל בן אדם אחר בסביבה בשם החיבה - "יא הומו", והם אלו שמוצגים בתור הקונטרה של עדי, כלומר - חזקים, כיפיים, קלילים ויותר מזה - כשעדי מנסה להסביר לבן שלו שמיניות של אדם זו לא מילת גנאי זה מוצג בסרט בתור אתנחתא קומית, כ"עוד אחד מהרגעים האלה של עדי החנון", ונחשו עם איזו דמות כנראה ייבחר נער צעיר בתחילת דרכו הגברית להזדהות? חבל.

 

אבל, אחרי שכל זה נאמר - אמנם אין מקום בסרט לשאלות מיותרות בנושאי הגיון אבל כן יש בו תשובות (גם אם שטחיות) ללב שאין לו כוח שיעמיסו עליו את צרות העולם בשעה וחצי הקרובות - הסרט קליל, זורם ומצחיק לפרקים. הכימיה בן עמוס תמם למיטל גל מצוינת ועם כל הקלישאות שבסרט, חשוב לזכור שלפעמים "happy ending" מובטח - זה הדבר הכי מנחם ובטוח שאפשר לצפות לו מהמסך הגדול.

 

ילד טוב ירושלים
 

ילד טוב ירושלים(רן מנדלסון)

רייצ'ל

"ילד טוב ירושלים" - 2.0 כוכבים