מה החייזרים רוצים מאיתנו? מתוך "המפגש", יחסי ציבור

לא רק מדע בדיוני וחייזרים: "המפגש" הוא סרט אינטליגנטי ומאתגר

עם תסריט שנותן נקודת מבט רעננה לז'אנר שחוק, ויזואליות מפעימה ותצוגת משחק מדהימה של איימי אדמס, אפשר להכריז על "המפגש", סרטו החדש של הבמאי של "אסירים" ו"סיקאריו", כאחד מהסרטים הטובים ביותר של 2016 • ביקורת סרט

<p></p>

הסטריאוטיפ של סרטי המדע הבדיוני בשנים האחרונות הוא שאלה הם בעצם סרטי אקשן עתירי תקציב שכל מה שהם נועדו לעשות זה להציג לנו פיצוץ אחרי פיצוץ אחרי פיצוץ, וכל זה עם מיטב הכוכבים ההוליוודיים. פעם זה לא היה ככה: סרטי מדע בדיוני כללו בתוכם מסר מסוים, איזשהו סאב טקסט, ונראה שרק בשנים האחרונות החלו סרטי המדע הבדיוני לחזור להיות מתוחכמים כבעבר - ו"המפגש" הוא לחלוטין אחד מהם, והרבה מעבר לכך.

הסרט עוקב אחר דמותה של הבלשנית וחוקרת השפה לואיז (איימי אדמס), שמתבקשת על ידי צבא ארצות הברית לנסות ולתקשר עם חייזרים שנחתו בחלליות ב-12 נקודות שונות ברחבי העולם, בהן באוסטרליה, סין, בריטניה, סודאן וכמובן שבארה"ב עצמה. הצבא האמריקני, כמו כל המדינות האחרות בהן נחתו החלליות המסתוריות, רוצה לנסות ולהבין מהי מטרתם של החייזרים בהקדם האפשרי - האם הם כאן כדי להפיץ שלום ואהבה או שהם מתכננים לפתוח במלחמה עם תושבי כדור הארץ?

הלחץ על לואיז ועל שאר המעורבים עצום. הזמן אוזל, רמות ההיסטריה בקרב הבכירים בממשלות העולם עולה ונראה שאצל תושבי הכוכב שלנו הוא גואה אפילו יותר. הפחדים הגדולים ביותר והחשש לגרוע מכל נמצאים בכל פינה, כאילו בכל רגע הכל יקרוס אם לואיז לא תצליח להבין מה לעזאזל אותם חייזרים רוצים מאיתנו, או בפרפרזה למשפט הידוע - למה הם כאן? למזלה של לואיז, הלחץ שמופעל עליה מתחלק עם איאן (ג'רמי רנר), פיזיקאי שגישתו ליצירת הקשר עם החייזרים שונה לחלוטין מזו של לואיז.

לא תמצאו ב"המפגש" מרדף חלליות עם אפקטים שיוציאו לכם את העיניים מהמקום, אפילו לא קרוב לכך. זהו סרט שיאתגר את הצופים בו בשלב די מוקדם וללא הנחות מיוחדות. הוא לא יגלה לכם את התשובה לשאלה המרכזית של הסרט בכזו קלות ויימתח אתכם עד לקצה, והוא בעיקר לא יקל על הצופים שכל כך יחכו לראות מה השלב הבא בחיפוש אחר התשובה. זוהי בעצם דרמת מתח בלשית שבמקרה יש בה חייזרים, ולא סרט מדע בדיוני טיפוסי, וכנראה שמעולם לא היה סרט שבו לכל חלק מכתיב היה חשיבות כה קריטית לחייהם של מיליארדי בני אדם.

איימי אדמס נהדרת. מתוך
 

איימי אדמס נהדרת. מתוך "המפגש"(יחסי ציבור)

דני וילנב מוכיח פעם נוספת כי הוא לא סתם במאי מוצלח, אלא שהוא במאי גאון שיודע איך למתוח את הצופה היטב ולהעניק לו חוויה קולנועית שלמה ומאתגרת שמלווה ברגעים מבריקים רבים. הבמאי שהביא לנו את "אסירים" ו"סיקאריו" המצוינים יצר גם הפעם מותחן שלא רק שלא מזלזל בצופה, הוא גם גורם לו לשבת על קצה הכיסא בניסוי לפענח את המשל של הסרט.

אך וילנב, גאון ככל שיהיה, הוא אינו הגורם היחיד שהופך את "המפגש" למה שהוא. התסריט של אריק הייסרר, המתבסס על הסיפור הקצר "סיפור חייך" של טד צ'יאנג, הוא בית ספר לכתיבה תסריטאית. בגישה חכמה ורעננה הוא כתב תסריט עמוק באמת, קלישאתי במידה הנכונה, שלא מתבייש להראות עד כמה כולנו מפחדים מהלא נודע, מהזר, מכל מה ששונה מאיתנו. גם הצלם ברדפורד יאנג והמלחין יוהאן יוהאנסון הם שותפים ליצירה המלאה, כשיאנג הציג את החזון הוויזואלי המפעים והיפהפה של וילנב בשיאו, ויוהאנסון הלחין צלילים מאיימים, נוגעים, מפחידים, מרגשים ומצמררים. כל אחד מהשלושה הוא עילוי בתחומו, ויחד הם מעניקים את המיטב שבכליהם כדי לעזור לוילנב ליצור את היצירה המרתקת הזו.

מירוץ נגד הזמן למציאת התשובה. מתוך
 

מירוץ נגד הזמן למציאת התשובה. מתוך "המפגש"(יחסי ציבור)

אך מעל כולם עומדת איימי אדמס, השחקנית הכל כך נהדרת שמגלמת את לואיז. היא כבר השתתפה בכל כך הרבה סרטים משלל ז'אנרים, והיא הוכיחה לא פעם ולא פעמיים שהיא יודעת לעשות הכל - ולעשות את זה בצורה הכי טובה שאפשר, וכך היא עושה גם ב"המפגש". היא מציגה את לואיז כדמות שברירית וחזקה במקביל אבל כל כך אנושית ונוגעת ללב, כזו שאי אפשר שלא להתחבר אליה ולרצות שהיא תצליח לא רק להציל את המין האנושי כולו, אלא גם שתצליח להיפטר מהשדים שבתוכה. היא אישה כמעט בודדה בעולם גברי, וההתמקדות בה היא כבר אלגוריה בפני עצמה.

"המפגש" הוא אחד מאותם סרטים שיש בהם הרבה מעבר למה שנראה לעין. הוא משאיר אחריו חותם ענק, כזה שידובר בו עוד רבות, בזכות ביצוע מלא בתושייה קולנועית מעולה. הוא אינטליגנטי, לא מתפשר וגורם להרהר על השאלות והתשובות שבו ועל הדרך בה הן משפיעות על טבע האדם בכלל ועל שלנו כאנשים בפרט. "המפגש" מצטרף לגל חדש של סרטי מדע בדיוני (בהם "כוח משיכה" ו"בין כוכבים") שמפעילים את הראש של הצופה ושמחזירים את הכבוד האבוד שלהם, והוא עושה זאת בצורה מענגת ולא מתנשאת שמחלחלת גם אל הלב וגם אל השכל, כך שלא תהיה לנו שום ברירה אלא להתמודד עם השאלות שייחלו לצוץ בתוכנו מיד בתום הצפייה בו.

ציון: 4.5 כוכבים.

סרט חכם ולא מתפשר. מתוך
 

סרט חכם ולא מתפשר. מתוך "המפגש"(יחסי ציבור)