אמיר דורון, ללא קרדיט

אמיר דורון: "הורים אמרו לי שבזכות הספרים האלה, הילדים זנחו את המסך"

עם 60 אלף עותקים שנמכרו וסרט בדרך, אמיר דורון, מחבר ספרי הספורט לילדים "העשירייה הפותחת", יכול להרגיש מרוצה. אז איך הוא מסתכל על הקשר שאבד עם סטף קארי, ואיך עמרי כספי סגר לו מעגל?

  • פורסם ב:
  • 19/09/2017 17:26
  • |
  • עודכן ב:
  • 19/09/2017 17:26
  • |
  • כתבים:
  • ערן סורוקה

בשנת 2007, חיפש אמיר דורון - כדורסלן לשעבר ומי שהיה מזוהה, עם מורדי אלון, עם סדרת ספרי "הוצא מהקשרו" שאספו ציטוטים בלתי נשכחים ובלתי מובנים מרחבי הספורט הישראלי - שמות של דמויות לספר ספורט חדש.

 

הספר "העשירייה הפותחת" עסק בחבורת כדורסלנים צעירה, והשמות שם הידהדו את מסורת הכדורסל הישראלי. עודד הרכז, דורון הקלע, נדב, תומר. ככוכב הדורסני והבלתי ניתן לעצירה של היריבה, נבחר "עמרי המשאית", וכעבור מספר שנים, יצרו אמיר וחבריו קשר עם כדורסלן צעיר ומבטיח בשם סטפן קארי, מגולדן סטייט ווריורס, כדי שיקדם את הספר בארה"ב בגרסתו האמריקנית.

 

חלפו עשר שנים, בינתיים לדורון נולדו שני ילדים וארבעה ספרי המשך, קארי הפך לאחד הכדורסלנים המפורסמים בעולם, ובקיץ האחרון, הגיע הרגע בו עמרי - שאת המשאית שלו אף אחד לא עצר בדרכו ל-NBA - חבר לקארי בחדר ההלבשה של אלופת ה-NBA. "מי היה מאמין", צוחק דורון בראיון לתרבות ובידור 10, "סגירת מעגל".


כמו זה ששולח את החברה למלכת היופי

 

החוזה עם קארי, בעקבות קשר שנוצר בסוף 2012 עת היה בצומת דרכים וסבל מפציעות, תם במארס 2015, רגע לפני האליפות הראשונה, ובינתיים השחקן חבר לספונסרים קצת יותר גדולים. בעונה הקרובה הוא ירוויח עשרות מיליוני דולרים ממפרסמים, כולל חברת "אנדר ארמור" שקארי רכש חלק ממניותיה והיה שותף לצמיחתה המטאורית, בין היתר בזכותו. דורון, בינתיים, לא מגיע לסכומים כאלה, גם לא קרוב, אבל לפחות מרגיש שותף. "הוא היה מקדם את הספרים, היה מקסים, עשה כל מה שביקשנו ממנו - ציוצים, פוסטים, הצטלם", נזכר דורון בערגה, "אבל אולי זה היה too good to be true. אני מרגיש כמו זה ששולח את החברה הדוגמנית שלו לטקס מלכת היופי, מעודד אותה ללכת, ויום אחר כך רואה אותה מתחילה לצאת עם גבר עשיר".

 

סטף קארי. האקס המיתולוגי
 

סטף קארי. האקס המיתולוגי(רויטרס)

דורון שיחק כדורסל בעברו, כולל בקבוצת הגביע של בני הרצליה. כשהתברר שעודד קטש הוא לא, הלך בדרך של הכתיבה. בהוצאת "גלורי" הוציא את ספרי "הוצא מהקשרו", כתב ספרים בסדרת העשירייה, וכיום שותף באתרי אינטרנט ישראליים העוסקים בחדשות לקהילת הרופאים, מה שמספק את מירב פרנסתו לצד ייצוג של חברת Impact Basketball בישראל. לאחר שש שנות הפסקה, חזר דורון ב-2017 למגרש שאולי אינו הכי רווחי עבורו ("אפשר להגיד שאני מנסה לא להפסיד"), אבל כנראה הכי מספק.

 

בספר "הבן של", החמישי בסדרה, גור ליבוביץ' מצטרף לחבורת הכדורסלנים הצעירים ולמאמנם ברק שחם, אבל מעל הקבוצה והשחקן החדש רובץ צלו של האבא ארי ליבוביץ', הכדורסלן המעוטר בתולדות ישראל. כל קשר למציאות מקרי בהחלט... בערך.

 

"יש פה קריצות, רפרורים כאלה, דברים מהדמיון שלי שנועדו שגם המבוגרים יחייכו לעצמם", הוא מספר, "לדמות קראתי גור גם מכיוון שגור שלף היה בנו של שחקן גדול, עמי שלף, וגם זה רמז מטרים לכך שהאבא 'מקטין' אותו לכל חייו. בכלל, אני אוהב את השם גור, כך קראתי גם לבן שלי. הדמות של ארי ליבוביץ' היא שילוב בין מיקי ברקוביץ' לבארי ליבוביץ' לעמרי כספי".

 

עמרי כספי. כבר לא משאית
 

עמרי כספי. כבר לא משאית(אפרת סער, מרכז פרס לשלום)


הספר ממש יפה, מתחבר לכולם ומעל לכדורסל הוא מדבר על חברות ועל לחצים ועל בעיות. הסדרה ממש יפה (אחרי שסיימתי לקרוא את ספר מספר 5, המשכתי לקרוא את 3 ו-1) וגם מדברת אל כולם, ומעניינת מאוד. בקיצור, לא משנה אם אתם אוהבים כדורסל או כדורגל או טניס, הסדרה הזאת מומלצת בחום. (בתי בת ה-9 בקרוב, ביקורת ספר)


 

גם לדורון יש אבא מפורסם יחסית, אלכס דורון, עיתונאי מוערך במשך עשרות שנים. שאלתי האם גם הצל הזה ליווה את אמיר לספר הנוכחי. "גם הייתי לא מספיק טוב כעיתונאי, וגם העולם הזה, כמו שחשבתי עליו, קצת השתנה, אבל קצת הלכתי בדרכו - אלכס היה בעצמו כדורסלן במכבי דרום בבוגרים. אגב, פעם כשהייתי בארה"ב עבר שם דייויד רובינסון (כדורסלן העבר האגדי של סן אנטוניו) והתאמן איתנו בחדר כושר, ואז חבר הציג אותי 'זה חבר טוב שלי אמיר, גם הוא היה כדורסלן מקצועי'. אז אפשר לומר שרובינסון ואני היינו באותו מקצוע...".

 

ומה צריך לחשוב גור דורון, הבן של אמיר, על הספר הזה? "הבן שלי הוא חולה ספורט, הוא קורא עיתוני ספורט, ומתחרה במקביל בג'ודו, כדורגל וכדורסל. איפשהו בתת מודע מחלחל אליו שאבא שלו שיחק כדורסל. יש לו את הדרך שלו, אבל אני שואל את עצמי עד כמה אני משפיע עליו, משליך עליו ציפיות ואהבות שלי. זה בטח בא לידי ביטוי כשמישהו הוא 'הבן של', זה מגיע עם שק של ציפיות".


סיפור הצלחה בלי הצלחה

 

בשנתיים האחרונות חלה פריחה יחסית בתחום ספרות הספורט הישראלית. גם ספרים מתורגמים, אבל בעיקר ספרים וביוגרפיות, שאחד מהם - הספר של אורן יוסיפוביץ על ערן זהבי - אפילו קפץ לצמרת טבלת רבי המכר. לדורון יש 60 אלף ספרים שנמכרו בסדרת "העשירייה", שתי מהדורות של הספר האחרון כבר נחטפו, והספר הראשון מעובד בימים אלה לסרט.

 

"קראתי את 'המועדון' של אוהד גרינוולד ומאוד נהניתי", הוא אומר, ומנסה לא לדבר בפאתוס על הדרך שניסה לפרוץ עם גלורי. "אפשר להגיד שכמו שאמר לייזי גורדון, 'אני סיפור הצלחה בלי הצלחה'. יש מקום לזה, אני רואה שאנשים קונים את הספרים שלי וספרים אחרים. יש צורך בתוכן איכותי וקצת אחר בספורט".


קהל אוהדי הספורט בארץ התבגר? נמאס לו ממי אמר למי בחדר ההלבשה ומאינטרסנטים שמדברים על שחקנים?

 

"אני מניח שזה שילוב של כמה דברים, כשיצא 'הוצא מהקשרו' העמדנו דוכן מסביב לבלומפילד, במשחק של מכבי ת"א, ונשארנו עם אותה כמות ספרים שהבאנו. אף אחד לא קנה. אני מניח שהיום התוצאה היתה שונה. הקהל נהיה יותר תרבותי, יותר אנין טעם, נחשף להרבה ספורט מהעולם ומי שרוצה להעמיק ולדעת יותר, זו אלטרנטיבה טובה. עדיין קשה מאוד למכור ספרים עם כל הסחות הדעת האלקטרוניות, אבל הורים אמרו שהספרים גרמו לילד לזנוח את המסך ולקרוא".

 

מה התגובה הכי מרגשת שקיבלת על הספר?

 

"גיא קנטור (כדורסלן עבר בליגת העל) שלח לי מכתב שהבן שלו ניתח כל אחד מהספרים, והכי אהב את הבן של. גם שחקן אחר, בן של שחקן מפורסם, סיפר שבנו קרא את כל הספרים והתרגש במיוחד מהנוכחי. ב'הכל אפשרי' כתבנו על ילד חולה, וקבוצה של בני 13 כתבו לי מייל בזמנו שזה עזר להם להתמודד עם מקרה דומה. ב'בין שניים' אבא של אחד השחקנים מתגרש, וסיפרו לי שילדות להורים גרושים קראו מזה לפני השינה. הרווח מתגובות כאלה גדול לאין שיעור מכל שיקול כספי".

 

הספר
 

הספר "הבן של" שכתב אמיר דורון בסדרת "העשירייה הפותחת"(ללא קרדיט)