, צילום מסך -

הביצוע הכי מפתיע שתשמעו ל-Cheap Thrills של סיה

דיקלה חוזרת לשורשים, ענבל ביבי עם שיק של חו"ל ודודו טסה חובר לברי סחרוף - סיכום חדשות המוזיקה הישראלית

  • פורסם ב:
  • 21/07/2016 19:56
  • |
  • עודכן ב:
  • 12/08/2016 15:02
  • |
  • כתבים:
  • דודי פטימר

השבוע נפתח בהפתעה גדולה מבית היוצר של דיקלה עם הסינגל החדש שלה - "אל תלך", הנשמע כשילוב מעניין של סצינה מתוך המערב הפרוע, הסאונד היווני ים תיכוני של אריס סאן ואפקטים מובהקים של מוטאון (סטייל דיאנה רוס והסופרימס) עם קולה המיוחד של דיקלה, שיר הנשמע המשך ישיר ל"הוא כותב לי מאמי", הסינגל הקודם של דיקלה או אפילו "חיכיתי לו" של שרית חדד - פופ ים תיכוני נוסטלגי ומיוחד המציין אולי את תחילתו של תת ז'אנר חדש במוסיקה המקומית בסימן חזרה לשורשים עם שיק של 2016.

 

שיר של רמי וקרן

ענבל ביבי ממשיכה להתקדם בצעדי ענק לכיוון אלבום הבכורה שלה ושחררה השבוע סינגל שני מתוכו - Rolling אותו כתבו מורן דוד (שגם הלחינה) ואהרון לוי לעיבוד והפקה מוסיקלית של עידו אוחיון. לביבי יש סטייל של חו"ל, יש את השיק של חו"ל והעבודה הקשה על תדמית הפופ סטאר מתחילה לתת אותותיה.

 

אם נניח לרגע בצד את עלייתה של ביבי לכותרות בשל וידויה על אונס שעברה על ידי אחד מתעשיית הבידור ונתמקד בפן המקצועי וההתפתחות הרבה שעברה ביבי מאז השתתפותה ב"אקס פקטור", נשים לב לתהליך הארוך והמפרך שעברה על גיבוש זהותה המוסיקלית, על בחירת חומרים היתאימו לה וליכולותיה הווקאליות המצויינות וההתקדמות האיטית אך הבטוחה אל אלבום הבכורה והשיר החדש Rolling לא רק שקליט, קצבי ומרשים ביותר, אלא הוא מסמל כי כוכבת חדשה נולדה ואם יש לכם ספק במילותיי אלו - תנו לימים לומר זאת.

 

שיר של שורטי

הפתעה נוספת שחיכתה למאזינים שוחרי הזמר העברי השבוע, הייתה ביצוע שעל פניו אמור להישמע מעט לא שגרתי וללא צפוי: רבקה זהר, החתומה כמבצעת על קלאסיקות זמר עברי שלא נס לחן כ"זמר שלוש התשובות", "מה אברך", "הדרך אל הכפר" ו"על כפיו יביא", חברה לשותפה הקבוע בשנים האחרונות- לירון לב, בקאבר מיוחד ל-Cheap Thrills של לא אחרת מאשר סיה. זהר שמעה את הרעש סביב סיה לקראת בואה לישראל וביקשה מלב להשמיע לה מבחר שירים ביוטיוב, היא התחברה ל-Cheap Thrills והחליטה שיבצעו אותו במיוחד המחווה לזמרת. קולה הקטיפתי והבלתי נלאה של זהר תפור ככפפה לשירה של סיה והתעוזה, החדשנות וחוסר הקיבעון של אושיית הזמר העברי ראוי למלוא השבחים, ביצוע שלא מבייש את המקור. שאפו!

 

 

דודו טסה שחרר השבוע את אלבומו החדש והמיוחל - "הגולה" המונה עשרה פזמונים חדשים ולוקח את מסעו של טסה אל נבכי המוסיקה השורשית המזרחית שהחל בעבודה על אלבומיו עם הכוויתים, דרגה אחת למעלה, הן מבחינת הלחנים המורכבים ומלאי תעוזה השוברים כל סטיגמה מוסיקלית של מזרח ומערב, הטקסטים המיוחדים והשונים מהנורמל והעיבודים המושקעים והעשירים.

 

באלבום החדש טסה מנסה לשאת את המאזין אל עולם אחר ומרוחק של צלילים, עולם שהמאזין לא נחשף עליו עד כה, זה המפשיט היטב את הבנאליות הריאליסטית המודרנית ורוקח עולם חדש כפי שטסה רואה אותו, המלביש כל אות ותו במנגינה קסומה ובלתי מוגדרת הנעה בין מוסיקה קלאסית, מוסיקה ערבית כאמור, צ'ילאאוט, רוק אלטרנטיבי, ג'אז, סרף ופופ. האלבום אינו קל לעיכול בהאזנה ראשונה ולא בשניה, הוא משול ליצירה אחת שלמה המחולקת לכמה פרקים כשרק לאחר שאתה תוהה על קנקנו של כל פרק, תוכל להבין את התמונה כולה.

 

הכיוון הזה של טסה, שלא מתיימר להוציא אלבום שגרתי אלא לחפור עמוק בהיסטוריה המוסיקלית ולהתעלות על עצמו הן מבחינת השירים והן מבחינת העיבודים המורכבים, הוא כיוון הממקם אותו כיוצר מהליגה הגבוהה של מתי כספי, צביקה פיק, ברי סחרוף, שלום חנוך ועוד פורצי דרך שתמיד שאפו לכוון לאינטליגנציה של המאזין ולא להתמסחרות שלו.

 

במה חדשה : בבת - "פנטזיה"


הכירו יוצרת וזמרת חדשה ומיוחדת בשם בבת (הוגים Bavet) בן יהודה ששחררה השבוע סינגל בכורה מאלבום בכורה בשם "פנטזיה" אותו כתבה והלחינה לעיבוד והפקה מוסיקלית של שמוליק דניאל. השיר נישא על ברכי המוסיקה האתנית, מדברית, צוענית, ארצישראלית בגרוב אוריינטלי נעים לאוזן וקליט. לבבת קול ששובה את האוזן משמיעה ראשונה, השיר אוחז סביבו הילה אופטימית, כיפית של אווירה ומתיקות (מעט נאיבית) ואולי השיר לא יהפוך ללהיט רדיו ענק, אך הוא יריית פתיחה מצוינת ליוצרת המוכשרת שאם תמשיך ככה, ללא ספק צפויה להפתיע כי כפי שנשמע השיר הנוכחי, נשמע כי יש לה הרבה מה להציע למאזין הישראלי. משב רוח מרענן.