המסתנן, יחצ

"המסתנן": היינו כבר בסרט הזה

בריאן קרנסטון חוזר למסך עם עוד תפקיד נהדר, חבל שהסרט לא באמת מנסה לחדש שום דבר • ביקורת סרט

  • פורסם ב:
  • 23/03/2016 17:03
  • |
  • עודכן ב:
  • 12/08/2016 14:43
  • |
  • כתבים:
  • זוהר צלח

פתיחה

קיץ 2016 הוא קיץ יבש. לא, אני לא מדבר רק על מזג האוויר אלא על הקיץ הקולנועי שמתקשה לספק בלוקבאסטרים מוצלחים.

 

לצד שוברי הקופות אנחנו גם מקבלים סרטים אחרים שפונים לקהל קצת אחר. כזה הוא "המסתנן", הסרט החדש בכיכובו של בריאן קרנסטון ("שובר שורות").

 

הסרט מתרחש בשנות ה-80 ועוקב אחר סוכן סמוי ברשות המכס הפדרלית(קרנסטון) אשר מסתנן לתוך מערכת הלבנת הכספים של הקרטלים הגדולים בעולם תוך כדי חשיפת עוקץ הסמים הגדול ביותר בהיסטוריה של ברון הסמים הגדול אי פעם - פבלו אסקובר.

 

תמונה 1

 

 

 

 

חלק 2

הסרט מבוסס על סיפור חייו האמיתי של הסוכן המיוחד רוברט "בוב" מזור, אשר היה אחראי להפלתם של ברוני סמים והבנקאים שלהם, באחד מהמבצעים הנועזים ביותר בהיסטוריה. בשנות ה-80 הפך רוברט "בוב" מזור, תחת זהותו הסמויה - רוברט מוסלה, לשחקן מרכזי עבור ברוני הסמים בניקוי הכסף השחור שלהם. הוא בנה קשרים עם המאפיה, הפך להיות לאיש-סודם של אנשי העולם התחתון ינלאומיים ופגש את בנקאים אשר עזרו להם.


הסרט הוא מין שילוב של סרט מאפיה/פשע קלאסי לבין ביו-פיק, וכתוצאה מכך הוא צריך להיות נאמן לסיפור האמיתי המרכזי שהוא די מעניין. הבעיה היא במה שקורה בין ההתרחשויות המרכזיות של הסיפור, שם הסרט מאבד כיוון לעלילות משנה די שטחיות (היחסים בין מזור לאשתו למשל) ולסצנות חסרות פואנטה.

תמונה 2

 

 

המסתנן
 

המסתנן(יחצ)

חלק 3

מבחינת המשחק מדובר באנסמבל די מוצלח, בריאן קרנסטון בתפקיד הראשי והוא כהרגלו מספק את הסחורה. קרנסטון מגלם נהדר את הסוכן הסמוי ומשתפר ככל שהוא נכנס עמוק יותר לקרטל. דיאן קרוגר ("ממזרים חסרי כבוד") נהדרת כאשתו הבדיונית של רוברט מוסלה וגם ג'ון לגיזמו עושה עבודה טובה בתור אמיר - אבל מי שבולט במיוחד משחקני המשנה הוא בנג'מין בראט, שמגלם את רוברטו אלקינו, אחד מהאנשים הכי חזקים בקרטל של אסקובר ועושה את זה בצורה מצוינת. בראט, שזכור לרובנו מ"חוק וסדר" או מהסרט "יצרים בדם", מגלם את אלקינו עם המון קלאס ויוצר מערכת יחסים מורכבת ומרתקת בינו לבין מוסלה של קרנסטון, מערכת יחסים שמוסיפה לסרט המון.


ברמה העקרונית, הסרט נע על הסקאלה שבין בסדר לטוב ברוב המובנים וזו בדיוק התחושה שמתקבלת בסופו של דבר - תחושה של סרט בסדר, כזה שראינו כבר מאות פעמים ונשכח ממנו ברגע שנצא מאולם הקולנוע. הסרט לא מעז לשבור שום מוסכמות של הז'אנר, חלק מזה הוא בהחלט כי מדובר בסרט ביוגרפי וצריך להיות נאמן למציאות כמה שיותר, אבל חלק גדול מזה הוא גם חוסר שאפתנות ואפילו פחדנות של במאי הסרט, בראד פורמן. התוצאה היא סרט שעובד, אבל כזה שראינו כבר 100 פעם ולא משאיר שום חותם אחר הצפייה.

תמונה 3

לעוד ביקורות סרטים:

 

"איילים": נופים, כבשים ולא הרבה מעבר

"יחידת המתאבדים": מרגו רובי מצילה את הסרט (ואת העולם)

"משחקי חובה": החצי ראשון חובה, השני רשות


 

המסתנן
 

המסתנן(יחצ)

סיום

לסיכום, על אף עבודה נהדרת של קרנסטון ובראט, "המסתנן" לא משאיר את הצופה עם משהו שייקח עמו הלאה, וככזה בהחלט לא תחמיצו משהו מהותי אם לא תצפו בו.

 

3 כוכבים

 

"המסתנן" - בבתי הקולנוע החל מ-11.08.2016

תמונה 4