לירז צ'רכי, יחצ

לירז צ'רכי מסקרנת

דודו טסה עם סינגל מלנכולי ממכר, בינת אל Fאנק עם אלבום בכורה, לולה מארש עם סינגל חדש וגם: למה עדי ביטי לא מצליחה להפוך לתופעת רשת? * חדשות סינגלים ישראליים

  • פורסם ב:
  • 02/03/2016 11:12
  • |
  • עודכן ב:
  • 14/05/2016 18:33
  • |
  • כתבים:
  • דודי פטימר

דודו טסה לא נח מהצלחת אלבומו השני מסדרת הכוויתים ("עלא שוואטי") ומשחרר סינגל ראשון הנושא שם אלבומו החדש והעתידי - "הגולה" שעל אף שממשיך בנוסחה הדי שבלונית של טסה והמזוהה עימו ועם זאת מצליח להפתיע, לחדש, לרגש ולגעת: טסה לקח את קשיי המציאות החברתית ויגונו של האינדיבידואל, הכניס את המוסיקה האתנית אוריינטלית בנגיעות הרוק (כפי שהוא אוהב) ורקם שיר לא פחות מממכר, מלנכולי החודר עמוק אל נבכי הנשמה. את השיר כתבו דודו טסה (שגם הלחין) וגלעד כהנא לעיבוד והפקה מוסיקלית משותפת של טסה וניר מימון.

 

 

טסה

וממחוזות צלילי ערב, נעבור אל מחוזות איראן אל הסינגל החדש מאלבומה החדש של לירז צ'רכי, 'Liraz', הנמצאת בימים אלה בעיצומו של פרויקט מוסיקלי חדש המשלב את המוסיקה הנוסטלגית הפרסית בהשפעות מוסיקה עכשווית מודרנית. הסינגל - "נוזי נוזי" המושר על ידי צ'רכי בשפה הפרסית וממזג את קו התפר המוסיקלי של ישראל- איראן ולוס אנג'לס.

 

כאחד שגדל על ברכי הצלילים הפרסיים הנוסטלגיים של שנות ה-40 ומעלה (סבתי ילידת פרס עלתה לארץ עם ארגז גדוש תקליטים ישנים של מיטב אמני פרס דאז כויגאן, פארדין, פארזי וכדומה), פיתחתי עם הזמן רגישות גבוהה לאותנטיות והאתניות של הצלילים הפרסים היותר "מודרניים", ואילו בהאזנתי לסינגל החדש של לירז, שמתי לב כי היא לא ביצעה עוד קאבר או ניסתה להתחקות אחר שיר פרסי מקורי בכדי להישמע אוריגינלית, אלא עשתה שיעורי בית מאד טובים, שמה לב לכל הברה וניואנסים ונכנסה עמוק אל נבכיה של המוסיקה הפרסית השורשית, מה שמובהק היטב בתוצאה המעולה של "נוזי נוזי" ומגביר סקרנותי להמשך המסע המרתק של צ'רכי בעקבות צלילי איראן הענוגים. יש לציין גם את העיבוד וההפקה המוסיקלית הנכונים והמדויקים של יובל חבקין.

 

לירז

"רעש וצלצולים" הוא שם השיר החדש של עדי ביטי, סתם סתם, "רגאביטי" (מילים ולחן: דולב רם) הוא שם הסינגל של תופעת הרשת בת ה-15 המנסה (ללא הצלחה עד כה) בחיפושיה אחר הלהיט הבא והפעם מציגה עצמה כגרסת לייט מתונה של נועה קירל, מקבילתה חסרת המעצורים. בקומוניקט נכתב כי הפקת השיר נאמדת על כ-200 אלף ₪ הכוללים הרבה רעש, גימיק לא קליט שגורם בקלות לכאב ראש, שיר חסר משמעות (לא ששיר חייב משמעות, אבל חייב איזה כיוון) שלא רק שלא ממתג את ביטי ככוכבת הנוער הבאה אלא שיר שגם אם לא נשמע אותו, לא נפסיד הרבה.

 

עדי

בינת אל Fאנק, אחד ההרכבים המעניינים והמסקרנים שהבליחו בשנים האחרונות בסצינה המקומית, המשלב גרוב, Fאנק, מוסיקה תימנית שורשית, ג'אז, רוק, סרף וחיות אחרות, שחרר בימים אלה אלבום בכורה מושקע המונה שמונה שירים ( חלקם בעברית וחלקם בתימנית) שכל אחד מהם הוא עולם מוסיקלי עשיר ומיוחד המשלב את שלל ההשפעות המוסיקליות על חברי הלהקה הנרקמו יחד ליצירה לוקאלית שורשית, מיוחדת וכל כך ישראלית המציגה את כל גווניה במלוא הודם ותפארתם.

חברי ההרכב: שירן קרני (שירה) , רגב ברוך (תופים), טל סנדמן (גיטרה חשמלית), טל אברהם (חצוצרה), עודד בן יצחק ( סקסופון), שרון מנצור (קלידים) וניתאי מרקוס (בס חשמלי). בין השירים שאסור לכם לפספס מהאלבום (שרובו ככולו מצוין) : "יא חביבי", "מן זאמאן", "אומאק", "מוז'יק שלי".

 

She's A Rainbow, לא לא מדובר בקאבר נוסף לרולינג סטונס, אלא מדובר בסינגל החדש של הרכב האינדי רוק הישראלי (שהפך בינלאומי) המצוין - "לולה מארש" (גיל לנדאו ויעל שושנה כהן) , ששיריו מככבים בגלגל"צ ובתחנות רדיו נחשבות בחו"ל, עד כי ההרכב הוחתם בלייבל הצרפתי "בארקלי רקורדס" (בו חתומים בין השאר U2, פלורנס אנד דה משין ופי ג'יי הארווי) ולאחרונה אף יצר את שיר הנושא מהסרט הבינלאומי "קרימינל" (בכיכובם של קווין קוסטנר וגל גדות). הופעה קרובה: 18.6.2016, "בארבי" תל אביב.