'שנה קשוחה מאוד' , יח"צ

"שנה קשוחה מאוד": שעתיים קשוחות לא פחות

הסרט מתרחש בשנה הכי אלימה בתולדות ניו יורק - נשמע כמו קרקע פוריה לסרט קולנוע אך בפועל, סרט עבש שלא מתקדם לשום מקום • ביקורת סרט

השנה היא שנה קשוחה מאוד, הפשע השתלט על העיר ניו יורק של שנת 1981 ובעל עסק לדלק נתקל בבעיה, כאשר עברייני העיר לא מפסיקים לשדוד את משאיות הדלק שלו. עד כאן העלילה, מה עושים עכשיו? ובכן, מותחים אותה כמו חתיכה קטנה של ניילון נצמד על קערת סלט.


אגלה לכם סודות מן האולם: השעה הראשונה של הסרט עברה על הקהל בקושי, ולא מעט אנשים זלגו החוצה מתוך החלטה שהחיים קצרים מידי בשביל זה ונפרדו מהסרט כידידים. אפשר לומר שבעצם בשעה הראשונה של הסרט כלום לא קורה, ואז כלום לא קורה ואז קורה עוד כלום. משאית דלק נגנבת, יש קצת בירוקרטיה בעירייה, שיחה פה עם העורך דין ואיזו יד מנחמת עם האישה, (כי אסור לנו לשכוח את החיים עצמם), אבל איפה פה הסרט ומתי הוא בעצם מתחיל? יש תסריט? ואם יש תסריט אז מה קרה לעורך שלו?

 

לעוד כתבות שאולי יעניינו אתכם:

10 הסצינות הכי רומנטיות בקולנוע
צפו: התמונות הכי מדהימות שצולמו באייפון

 

שנה קשוחה מאוד • נו, מתי הסרט מתחיל?
 

שנה קשוחה מאוד • נו, מתי הסרט מתחיל?(יח"צ)

הסרט מספר את סיפורו של מוראלס, מהגר יפה תואר (אוסקר אייזק), אשר נשוי לאנה (ג'סיקה צ'סטיין). מוראלס, שמשאיות הדלק שלו נשדדות בזו אחר זו, רק רוצה לעשות את הדבר הנכון, זה הכי חשוב, ולא נורא אם משפחתו תירצח על הדרך והוא יפשוט את הרגל, כך אומר לו מצפון המהגר שבו. מדוע מצפון המהגר? כי את הדבר הנכון הוא עושה לא מתוך איזו דרגה רוחנית גבוהה של צדק (למרות שמו), אלא כי הוא גמל בלבו שהוא לא יהיה המהגר העבריין, הוא יהיה סיפור הצלחה כנגד כל הסיכויים.

 

אבל למקרה שזה לא ברור לנו מה מוראלס לא רוצה להיות (מהגר עבריין) הסרט מספק לנו רמז עבה בדמות משנה של מהגר ספרדי שכן הופך לעבריין. זהו אחד העובדים של מוראלס שהוא לקח אותו תחת חסותו בכך שהוא מאפשר לו לעבוד אצלו כנהג משאית, להישדד כמעט כל יום ולחטוף מכות רצח תוך כדי. איזה מזל שיש פרוטקציות הא?

 

נהג המשאית הצעיר בסופו של דבר מוכרע על ידי הנסיבות ובהמשך הסרט הוא שוב כמעט נשדד באלימות ובעקבות כך עושה שורה של החלטות "שגויות", כאשר נשאלת השאלה - כמה קור רוח והגיון רציונלי עומדים לטובת אדם אשר נמצא תחת איומי אקדח? אבל לא חשוב, כי אם הוא היה מהגר איכותי כמו מוראלס, הוא היה מוצא את הדרך לעשות את הדבר הנכון.

 

מוראלס • המהגר הנכון
 

מוראלס • המהגר הנכון(יח"צ)

מוראלס מגלם בסרט את התגלמות המוסר והמצפון, הכריזמה והנחישות וזה טוב ויפה אבל קצת משעמם

מוראלס מגלם בסרט את אמת המידה של המוסר, הגבריות, הכריזמה והנחישות וזה טוב ויפה אבל קצת משעמם ומצריך קונטרה, כי אחרת איך נדע שהוא כזה? אז בשביל לפלפל את העיניינים אפשר תמיד לתת לאישה להיות קצת סוררת, קצת שותה כוס יין אדום כל ערב וקצת לא רואה ממטר בשעת הצורך. כל זה כמובן דרך ציפורניים מטופחות ובייבי דול אותו היא לובשת כשהיא עובדת מהבית, כי מי מאתנו לא לובשת בייבי דול כשהיא עובדת לבד בבית.

 

אנה, אשתו של מוראלס, כל כך יפה, עדינה וחלבית, שממש לא שמים לב כשהיא גונבת קצת כספים מהחברה, או מפעילה קצת מאפיונריות על בעלי השררה. וכך, בדיוק כמו בסיפור ההוא על אדם, חווה ועץ הדעת - האישה גוררת את האדם חסר הרבב (מוראלס) אל החטא בעל כורחו וללא ידיעתו ואילו מצפונו נותר נקי כי הוא הרי רק נקלע לסיטואציה אותה טוותה האישה סביבו. אמנם דינמיקה ישנה ומוכרת, אך מסתבר שעדיין אפקטיבית.

 

'שנה קשוחה מאוד' • דינמיקה מוכרת מימי בראשית
 

'שנה קשוחה מאוד' • דינמיקה מוכרת מימי בראשית(יח"צ)

הסצנות פשוט נערמו להן אחת על השניה במשך שעתיים ולא מתלכדות לכדי סיפור מגובש

כך למשל ישנה סצנה בסרט בה מערך התפקידים הפשטני הנ"ל מוצג לראווה במלוא הדרו - מוראלס ואשתו נוסעים בדרך חשוכה ודורסים בטעות צבי, הם יוצאים מהאוטו נרעדים, "מה נעשה עכשיו? הוא עדיין חי! צריך לגאול אותו מייסורייו". מוראלס לוקח מוט ברזל מהאוטו ומתקשה להנחית את מכת המוות על הצבי חסר הישע; בעודו מתקשה ומתמהמה, אשתו שולפת אקדח ויורה לצבי בראש בלי לחשוב פעמיים.


לסיכום, הסרט נע ברובו באיטיות חסרת קצב, כשגם איטיות היא דבר לגיטימי בסרט אבל היא צריכה להצדיק את עצמה. במקרה הזה, הסרט היה איטי בלי תמיכה של אלמנטים כמו צילום, מוזיקה או רגעים פסיכולוגיים צלולים - הוא פשוט היה איטי. לזכותו של הסרט ייאמר שהאווירה בו אמינה, שופע צהבהבות שנות השמונימית, אייזק יפה תואר וצ'סטיין כובשת גם, אבל בכל זאת משהו בעלילה פשוט לא ממריא. כל סצנה בסרט כמו מופרדת מקודמתה, וכך הסצנות פשוט נערמו להן אחת על השניה במשך שעתיים, כמו חומרי גלם גסים שפשוט לא מתלכדים לכדי מנה.