אריק איינשטיין • פרידה לאומית כואבת, מנחם סקס

מהרולינג סטונז ועד לחתונה של נינט: מסכמים שנה בתרבות

שנת תשע"ד כבר עומדת בדלת ונפרדת מאתנו לשלום וזה הזמן להביט לאחור על כל הרגעים הכי גדולים שעשו לנו את השנה האחרונה

נינט טייב מתחתנת, ולא עם יהודה לוי

נתחיל באירוע שטלטל את המדינה ולא נתן לה מנוח - החתונה של נינט או בגרסה המפורקת של האירוע: הפרידה של נינט מיהודה לוי רגע לפני שהיו אמורים להתחתן (שוק לאומי נרשם באותו היום), הזוגיות החדשה עם יוסי מזרחי, סולן להקת הקולקטיב (צבאות פפארצי נשלחו ברחבי ת"א) ופצצת כל הפצצות - נינט מאורסת ובהריון (מדינת ישראל כבר צריכה משאף).

 

נינט פרצה אל חיינו בסערה בתקופת התפר שבין עידן התמימות לעידן תמונות עירום מודלפות על ידי האקרים. השנה הייתה 2003, תוכנית מזן חדש בשם "ריאליטי" הגיחה אל חיינו בשם "כוכב נולד" ובה שרים צעירים אנונימיים כשהקהל מצביע לחביב עליו. נינט טייב, אז חיילת חמודה וביישנית, עלתה על במת הכוכב עם ביצוע בלתי נשכח ל"ים של דמעות" ואכן כוכבת נולדה באותו הערב, פשוטו כמשמעו. מאותו הרגע מדינת ישראל הייתה מאוהבת עד מעל לראש במאמי הלאומית שהוכתרה כך בעל כורחה ובמשך כל השנים האחרונות רק ניסתה לנער את הכתר הכבד מראשה.

 

החתונה של נינט הפכה לחתונה של כולנו - של כל מי שראה אותה "נולדת" בכוכב נולד ושל כל האמהות בישראל. החתונה אפילו קיבלה שמות משל עצמה כמו 'חתונינט', 'חתונינה' ועוד. העיתונים בכל הארץ רדפו אחר פרטים, האתרים היו בכוננות חמ"ל מלאה לקראת האירוע ואין אזרח בישראל שלא חשק ברסיס מהכוס השבורה או איזה ליטוף של ההינומה.

 

נינט טייב מתחתנת • עם ישראל משתגע
 

נינט טייב מתחתנת • עם ישראל משתגע(מתוך האינסטגרם של יריב פיין וגיא כושי)

נפרדים מאריק איינשטיין

מדינת ישראל איבדה השנה אושיות תרבות רבות ואהובות ביניהן: מנחם גולן, חנה מרון, מנחם זילברמן, מני פאר, ספי ריבלין, רחל שור ואסי דיין. כולם היו אנשי תרבות ותיקים, אהובים ועם רפרטואר מפואר של עשייה ומסירות לדבר הזה שנקרא - תרבות' בישראל. אבל היה מוות אחד שנראה שטלטל את הארץ מבפנים ושאב את כולה אל תוך אבל לאומי כואב - מותו של אריק איינשטיין.

 

מותו של אריק איינשטיין הוא אמנם אירוע שלילי, אבל אירוע מכונן בתרבות בישראל ולו רק בגלל הפרידה הטמונה בו מתקופה מסויימת בחיינו. איינשטיין סימל משהו בשביל כל אחד ואחת מאיתנו; הוא היה סבא של כולנו, או לפחות לילידי שנות ה-80 מביננו שגדלו על אדון שוקו, שבת בבוקר יום יפה ועל התהייה הנצחית - מה עושות האיילות בלילות? כנראה שכבר לא נדע.

 

איינשטיין גם היה הג'יימס דין של הילידים המוקדמים יותר בתור הזמר השרמנטי (תפקיד עצמו בעצם) ב'מציצים' ששולח את הבנות 'לרוץ לים' ומסביר לגוטה שהוא עושה הפוך. או בתור הקיבוצניק האשכנזי המאוהב ב'סאלח שבתי'. אבל מעל לכל הוא היווה פסקול מנחם, מרגיע, איכותי ומרגש שיישאר צרוב בקולות הרקע של חיי כולנו לעוד הרבה מאוד זמן.

 

 

החתונה של נינט הפכה לחתונה של כולנו - של כל מי שראה אותה "נולדת" בכוכב נולד ושל כל האמהות בישראל. החתונה אפילו קיבלה שמות משל עצמה כמו 'חתונינט' או 'חתונינה'

הרולינג סטונז מגיעים להופעה בארץ

הסטונז מגיעים לארץ - מעמד הר סיני מפנה את המקום לפארק הירקון ושוקי וייס מקבל תואר אבירות. ישראל לא ידעה מה מצפה לה בערך רגע אחרי, ולא, אנחנו לא מדברים על המריבה הסוערת של בר ועדי עזרא אלא על מלחמת 'צוק איתן' שהביאה עמה את התקופה השחונה ביותר במוזיקה ובהופעות מחו"ל שישראל ידעה. אבל כשהסטונז הגיעו לירקון עוד היינו תמימים, אופטימים ועם שלל חסכונות ששמנו בצד גם להופעות של ניל יאנג, לנה דל ריי, בקסטריט בויז ועוד מבריזים רבים ומבאסים.

 

הסטונז נוסדו ב -1962 מה שאומר שכבר יותר מיובל שהם עושים רוקנרול אמיתי של פעם. וכך ביום בהיר אחד בתחילת יוני, הם הגיעו אל ארצנו הקטנטונת; סר מיק ג'אגר, קית' ריצ'ארדס, רוני ווד, צ'רלי ווטס וחבריהם, אגדות הרוקנ'רול האמיתיות, המרגשות המוכרות עד אז מ - MTV בלבד. ולרגע סוריאליסטי אחד הם התנוענעו בשר, דם וגיטרה חשמלית מול כ-50 אלף מעריצים נרגשים שהוגשם להם חלום של עשרות שנים. ואם מדלגים על המלחמה הענקית שהייתה באמצע, אז היה לנו כאן גם את ההופעה המרגשת של ליידי גאגא, האמנית הבינלאומית הראשונה והיחידה שהגיעה לישראל מאז המלחמה, נתנה שואו מושקע בלי שכפ"ץ וקסדה ועם הרבה אהבה ופרגון לקהל הישראלי.

 

 

פרשת "הזמר המפורסם"

ומזמר מפורסם אחד ל"זמר מפורסם" אחר, המרכאות עושות את כל ההבדל. בנובמבר האחרון, בעודנו ספונים בביתנו עם שוקו חם, פוך ואיזה סודוקו דרגה בינונית, פורצת לחיינו ידיעה מרעישה - ישנו זמר מפורסם אשר חשוד בביצוע יחסי מין עם קטינות. נדמה היה כי "הזמר המפורסם" הוא זמר מאוד מפורסם, של מוזיקה ים תיכונית, שחום עור וקירח; הטישטושים על פניו לא היוו אתגר מאוד גדול, במיוחד לא לאלו מאיתנו שכבר הגיעו לדרגת הקושי הבינונית בסודוקו.

 

היום כבר מותר להגיד את שמו של 'הזמר המפורסם' אבל לשם מטבע הלשון נמשיך לקרוא לו הזמר המפורסם. הזמר הזה הוא הדמות הכי מוכרת בעולם המוזיקה המזרחית בישראל כיום, הוא מותג כמעט כמו 'קוקה קולה' או 'גרנולה מירב' ומעריציו ומעריצותיו הם בין הנאמנים ביותר שיש. וזאת הסיבה שהפרשה הזאת הסעירה את לב המדינה והכתה בה גלים כמו ים ללא מזח. השערוריה של הזמר המפורסם הייתה כל כך מרעישה שהיא פורסמה אפילו בעיתונות בחו"ל; ומהר מאוד התחילו לקפוץ גם שדים עדתיים מכל מיני בקבוקים בגדלים שונים ולתקופה מסוימת העם פולג לשני מחנות.

 

 

 

"הזמר המפורסם" (צילום מסך -)

פרשת "הזמר המפורסם" הסעירה את לב המדינה והכתה בה גלים כמו ים ללא מזח

הטבעונות חודרת ללב הפריים טיים

עונת הצייד של הריאליטי החלה וכ- 15 דיירים נכנסו לבית המדובר והמצולם ביותר במדינה. כל שנה יש בבית נוסחה אנושית קבועה פחות או יותר (שמאלנית, ימני, הומו, אשכנזייה) אבל השנה קרה משהו חדש; הטבעונות הצליחה לחדור מתחת לראדר של הקונצנזוס ומצאנו את עצמו מביטים ב - 21:00 בערב בערוץ 2 באישה שצורחת עלינו שאין בנו צדק וחמלה, איפה שיפרה? איפה יוסי בובליל? אם היינו רוצים להשתנות ולהתפתח היינו צופים בהרצאה של 'TED' לא ב"אח הגדול"! אבל השינוי כבר החל.

 

המבשר הגדול שלו אמנם היה גארי ירובסקי, ממציא הרצאת הטבעונות הויראלית לה הוא נתן את השם הצנוע - "ההרצאה הכי טובה שתשמעו אי פעם". אז אמנם הטבעונות כבר החלה להראות נוכחות באדוות קטנות של סויה על פני הארץ אבל זכייתה התקדימית של טל גלבוע ב"אח הגדול" כבר שינתה את פני המשחק.

 

טל גלבוע • הצליחה במשימה
 

טל גלבוע • הצליחה במשימה(אור גפן)

איך מצאנו את עצמו מביטים בטלוויזיה בשיא הפריים טיים באישה שצורחת עלינו שאין בנו צדק וחמלה, איפה שיפרה? איפה יוסי בובליל? אם היינו רוצים להשתנות ולהתפתח היינו צופים בהרצאה של 'TED' לא באח הגדול

כטבעונית ותיקה ופעילה מסורה ב"חזית לשחרור בעלי החיים", בית האח הגדול היה מבחינתה של גלבוע פלטפורמה רווית רייטינג שלא תוכל להגיע אליה בדרך אחרת. כפי שאמרה ב'תעודת הזהות' שלה לצוות האח הגדול - "אתם תשתמשו בי ואני אשתמש בכם".

אז נכון שגלבוע נכנסה לאח הגדול כאג'נדה בשר ודם (זה לא טבעוני!) אבל על הדרך היא הצליחה גם להתחבב בטעות על הצופים ולא בטעות להמיר אלפי אוכלי בשר במדינת ישראל. השינוי וההשפעה הטיבעונית של טל נמדד בכל רחבי הארץ, בחנויות הטבע העידו על התעניינות גוברת במוצרים טבעונים, ל'אנונימוס' הצטרפו יותר מ -5,000 חברים חדשים ובאופן כללי המילה 'טבעונות' הפכה להיות חמה כמעט כמו המילים 'בר רפאלי'.