מדוע מריה קארי מסעירה את סעודיה?

משירת נשים בפומבי ועד לבוש חושפני: הופעה של זמרת הפופ והנשמה מריה קארי במדינה המוסלמית - למרות אישור חריג מהמופתי - מצליחה לעורר המון אמוציות

הופעתה של זמרת הפופ והנשמה מריה קארי  ביום חמישי בסעודיה עוררה גל מחאה. הזמרת, שמוכרת בשל מנעד האוקטבות שלה, קיבלה אישור הלכתי מהמופתי שקבע כי הופעתה על האדמה הקדושה אינה נוגדת את רוח האסלאם. ההסבר – קארי אינה מוסלמית ושרה בשפה שאינה ערבית, לכן הנורמה שלפיה נשים לא שרות בפומבי מול גברים אינה חלה עליה.

למרות אישור המופתי, אנשי דת רבים במדינה ובעולם הערבי תקפו את הופעתה בטענה שהיא מייצגת תרבות מערבית פסולה ומקדמת תועבה. רבים מן המתנגדים העלו ברשתות החברתיות פוסטים וציוצים שבהם הם טוענים כי לבושה חשוף מדי: "מריה קארי מופיעה כמעט בלי בגדים – כיצד זה ייתכן בסעודיה?!". כעת מתנהלים מגעים לפשרה באשר לבגדים שתלבש הזמרת הפופולרית.

בשנים האחרונות יש התקדמות מסוימת בזכויות נשים בערב הסעודית  - הן אמנם יכולות לנהוג אך עדיין לא לשיר לפני קהל. ההופעה של הזמרת האמריקנית שמייצגת מבחינתם של רבים את התרבות המערבית כיום - תתקיים למרות איומים של גורמים קיצוניים לפגוע בהופעה ולחבל בה ואפילו לעשות פיגועים.