"ילד מחוק" הוא טיפול שלא הולך עד הסוף - וזה גם היתרון שלו

סרטו החדש של ג'ואל אדג'רטון מביא את נושא טיפולי ההמרה למסך הגדול. הניסיון שלו לפנות לקהל הרחב הופכת אותו לחסר תעודה ועדין אך גם לנגיש ומרגש • ביקורת סרט

מכירים את הדברים האלה שכולם יודעים שהם מזיקים, אבל אף אחד לא מוכן לדבר עליהם? אז טיפולי המרה. למי שלא מכיר את המושג, מדובר בטיפולים שנעשים כדי לשנות נטייה מינית הומוסקסואלית להטרוסקסואלית. הטיפולים בדרך כלל מזוהים עם קבוצות דתיות שרואות בנטיות הומוסקסואליות סטייה.

מדובר בנושא שלא מקבל תשומת לב תקשורתית או תרבותית מספקת. אין סרטים, בטח לא במיינסטרים הקולנועי, שנוגעים בנושא הזה. היום (חמישי) מגיע למסכים הסרט "ילד מחוק", שמביא לראשונה את טיפולי ההמרה למסך הגדול.

הסרט הוא עיבוד לספר אוטוביוגרפי בעל אותו שם שכתב ג'ארד קונלי. במרכזו עומד ג'ארד (לוקאס הדג'ס), צעיר הומוסקסואל, שנשלח למרכז המרה ע"י הוריו – אביו, מרשל (ראסל קרואו), הכומר המקומי ואמו, ננסי (ניקול קידמן). הסרט עצמו נע בין הטיפולים במרכז ההמרה למערכת היחסים של ג'ארד עם הוריו וכן פלאשבקים, העוזרים לנו ללמוד על העבר המיני של ג'ארד.

"ילד מחוק"
 

"ילד מחוק" (צילום: יח"צ )

 

את הסרט ביים וכתב ג'ואל אדג'רטון, שחקן מוכר, שזה הסרט השני שהוא מביים אחרי המותחן המפוספס "המתנה". גם כאן אדג'רטון לא מראה יכולות מרשימות כבמאי, ולפעמים נראה שהוא מתאמץ יתר על המידה כדי לנסות וליצור סצינות מתוחכמות, מה שפוגע בסרט. עם זאת, יש לאדג'רטון חוש נהדר לסיטואציה מה שהופך את הסצינות האינטימיות בסרט למרגשות במיוחד.

גם בכל מה שקשור לכתיבה, הסרט סובל מבעיות. ראשית של חלוקה נכונה של הזמן בין האירועים שמתרחשים בהווה לאלה שהתרחשו בעבר אך בעיקר מסיום ארוך ונמרח, שמתעקש לסגור את הסיפור הרמטית, גם אם בצורה שמרגישה לא טבעית.

אדג'רטון גם מככב בסרט בתפקיד ויקטור, מנהל מרכז ההמרה, ומי שמתפקד כמחנך הראשי בקבוצה שבה נמצא ג'ארד והוא מגלם בצורה נהדרת את דמות הנבל, שלא מצליח לראות את אותם צעירים מעבר ל"סטייה" שלהם ומוכן לעשות הכל כדי "להציל" אותם.

בכלל, עבודת המשחק בסרט מרשימה מאוד. ראסל קרואו מצליח להכניס רוך לדמות האב הקשוח, ומביא נהדר למסך את הקונפליקט שבו הוא נמצא (האמונה שלו מול הילד שלו). ניקול קידמן מדהימה כהרגלה בתפקיד האם וגם הזמר טרוי סיוון והבמאי קסבייה דולן עושים עבודה טובה בתפקידים קטנים יותר.

"ילד מחוק"
 

"ילד מחוק" (צילום: יח"צ )

 

אך מעל כולם בולט לוקאס הדג'ס. השחקן הצעיר (22), שכבר עשה תפקידים נהדרים ב"ליידי בירד", "שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי" ו"מנצ'סטר ליד הים" (תפקיד שזיכה אותו במועדות לפרס "שחקן המשנה הטוב ביותר" באוסקר), מספק כאן הופעה שקטה ומופנמת אך גם עוצמתית ומרגשת שמוכיחה שוב כמה כישרון יש לו.

"ילד מחוק" הוא סרט לא קל לצפייה, יש בו סצנות קשות לעיכול אך לא מבחינה ויזואלית אלא מבחינה רגשית. למרות זאת, מדובר בסרט נגיש יחסית, בטח ביחסים לסרטים להטב"ים אחרים. הנגישות הזו מתבטאת בעדינות, לעיתים אפילו עדינות יתר לנושאים שהוא מעלה, אפילו לקשים שבהם.

"ילד מחוק"
 

"ילד מחוק" (צילום: יח"צ)

 

במילים אחרות הסרט לא באמת הולך עד הסוף עם הרעיונות שלו – אנחנו לא רואים באמת את הזוועות האמיתיות שמתרחשות בטיפולי המרה, לא את הנזק העצום שהם גורמים לאותם נערים שטופלו והוא גם סלחני מדי להורים. אך החיסרון הזה במובן מסוים הוא גם היתרון הכי גדול של הסרט, שבעיניי יכול להפוך ללהיט קופתי (בטח בישראל) ולהביא לבתי קולנוע קהל שלא בהכרח היה הולך לסרט להטב"י "כבד" יותר.

מעבר לסיפור הלהטב"י, הסרט מתפקד גם כדרמה משפחתית קטנה וככזה בעיניי הוא מוצלח הרבה יותר, הרבה בזכות הכימיה הנהדרת בין קידמן להדג'ס שאחראים לסצנות הטובות ביותר בסרט.

"ילד מחוק"
 

"ילד מחוק" (צילום: יח"צ )

 

בשורה התחתונה "ילד מחוק" הוא סרט חשוב וראוי לצפייה, בעיקר בזכות הקאסט המשובח שלו. לא מדובר ביצירה חפה מבעיות, והסרט רחוק מלהיות מושלם או להציג בצורה ריאליסטית את האסון (לטעמי) שנקרא טיפולי המרה, אבל הוא כן מספק הצצה קודרת לעולם הזה בתוך דרמה מרגשת.

ציון: 3.5 כוכבים

"ילד מחוק"
 

"ילד מחוק" (צילום: יח"צ )