מאיה איזקוביץ' חוזרת לישראל: "הרגשתי שאני צריכה את הבית"

זמרת האינדי המוערכת מנסה לחזור לתודעה הישראלית בסערה. עם השיר החדש Temporary Home, שתשמעו כאן לראשונה, מגיע אלבום נועז ואישי ש"פרץ אצלי הרבה גבולות" | ראיון

אחרי תקופה ארוכה בארה"ב, חוזרת היוצרת והזמרת מאיה איזקוביץ' להתגורר בישראל, חוברת לתומר יוסף ומשחררת היום בבכורה לאתר ערוץ עשר שיר חדש – Temporary Home.

למאיה איזקוביץ' תמיד היה את הכישרון הנפלא לשלב בין מלודיות עדינות ובועטות לליריקה נשית אותנטית ואישית, שבחותמה האישי הפכו אותה לאחת הסינגר-סונגרייטריות המסקרנות בסצנת האינדי המקומית. היא החלה את הקריירה לפני כעשור עת הוציאה באופן עצמאי את אלבום הבכורה Safe & Sound שזכה להצלחה וסימן אותה בשנת 2012 כתגלית השנה של אקו"ם. בשנת 2014 הגיע האלבום למעמד של אלבום "זהב".

באותן שנים ועד לאחרונה עברה להתגורר בארה"ב וחילקה זמנה בין שם לבין ישראל, הן בהופעות והן ביצירה ובשנת 2015 חבקה אלבום שני – All Of The Miles. בשנה האחרונה חזרה איזקוביץ' (31)  להתגורר בישראל ופצחה בשיתוף פעולה מסקרן עם תומר יוסף כמפיק מוזיקלי של מיני-אלבום חדש ועתידי, שמתוכו יצאו הסינגלים Sparkle ו-Wait For Me.

היום יוצא השיר השלישי והחדש מתוך מיני האלבום המדובר – Temporary Home, שבהקשר של איזקוביץ' מקבל משמעות נוספת, בייחוד לאור חלוקת זמנה בין ישראל לארה"ב. "Temporary Home הגיע אחרי יום שלם באולפן", מספרת איזקוביץ' לאתר ערוץ עשר, "שלקראת סיומו תומר ביקש ממני שאבוא בבוקר למחרת עם שיר חדש, שנוגע בנושא שעד היום לא כתבתי עליו (כלומר לא אהבה, שברון לב או חיפוש עצמי..). משהו שבוער בי, מפריע לי. פצע מהעבר אולי.

"בתור ילדה מאוד ביישנית ומופנמת, בת להורים היפים עולים חדשים מדרום אפריקה, שגדלה בקיבוץ בצפון, פעמים רבות הרגשתי מאוד לא שייכת והיה לי קשה להשתלב. משהו בקצב ובתרבות של ההורים שלי אל מול הטמפרמנט הישראלי והמסגרת הסגורה של הקיבוץ, יצר אצלי ניגוד גדול. אחד הדברים שהכי נכנסים לי לווריד זה חוסר סבלנות ואגרסיביות, אי הכלה של שוני על כל צדדיו, חוסר חמלה ואמפתיה על בסיס יום יומי כלפי האנשים שסובבים אותנו. בין אם זרים ובין אם קרובים אלינו.

"כמובן שהיא מצויה בכל העולם ולא רק בארץ, אבל איכשהו כאן יש לזה ביטוי במימדים חזקים ביותר. בעיקר בעולם של היום, בו המון מהדברים סביבנו הם 'אינסטנט' - הכל קורה מהר, כאן ועכשיו, זה רק מבליט את זה עוד יותר. השיר הזה הוא הזעקה האישית שלי, בדרך שמרגיש לי לזעוק אותה".

מאיה איזקוביץ ותומר יוסף בהופעה

מאיה איזקוביץ ותומר יוסף בהופעה. "תעוזה טבעית וחסרת מעצורים" (מאיה ג'ולי )

 

בכלל, איך נוצר הקשר עם תומר?

"כתבתי שיר חדש ונדלקתי על הרעיון שתומר יוסף יפיק אותו. אני סופר מעריכה אותו ואת היצירה שלו על כל גווניה, ובנוסף העובדה שאנחנו מגיעים מעולמות כל כך שונים מוזיקלית סיקרנה אותי מאוד. אחד הדברים הכי מלהיבים בעיניי זה כששני עולמות מקצוות שונים מתחברים והתוצאה היא לרוב משהו מאוד לא צפוי. אז שלחתי לתומר מייל עם השיר שהקלטתי באייפון, וכשהוא חזר אליי שהוא אוהב אותו ושניפגש הייתי בעננים! משם התחיל מפץ יצירתי גדול".

עד כמה העבודה איתו השפיעה עלייך?

"העבודה עם תומר שינתה את חיי בכמה רבדים. קודם כל, התעוזה הטבעית וחסרת המעצורים שלו עוררה בי השראה בצורה בלתי רגילה. ברמה היצירתית, הזמן באולפן היה מקום שבו אין גבולות והגבלות, אין הגדרות של ז'אנר מוזיקלי או אג'נדה מסוימת. נותנים ליצירה להוביל, נטו. לכן מתוך המקום הזה גם הכיוון המוזיקלי שנוצר פשוט קרה. בנוסף, המוזיקה שאני מושפעת ממנה במהלך השנתיים האחרונות בין היתר היא מוזיקה אלקטרונית, dark pop, וגם לזה הייתה מידה של השפעה. הרגשתי שבאופן אורגני ובלתי נמנע נפרצים אצלי גבולות. שאלתי את עצמי הרבה שאלות, אפשרתי לעצמי לכתוב על נושאים שמעולם לא כתבתי עליהם ובטוח שלא בצורה הזאת".

העבודה עם תומר שינתה את חיי בכמה רבדים. הזמן באולפן היה מקום שבו אין גבולות והגבלות, אין הגדרות של ז'אנר מוזיקלי או אג'נדה מסוימת. נותנים ליצירה להוביל, נטו

חזרת נכון לעכשיו להתגורר בארץ?

"נכון מאוד. הארץ תמיד הייתה הבסיס שלי. מכאן התחלתי ובניתי את עצמי יחד עם הקהל שלי, וגם במהלך השנים שגרתי בניו יורק חזרתי לעתים תכופות לישראל לסיבובי הופעות והקלטות. לאחרונה, לאור פרידה מבן הזוג שהיה החיים שלי וחלק בלתי נפרד מהגדילה ומהיצירה שלי, הרגשתי שאני צריכה את הבית. לחזור לבסיס שלי.

"זה קרה בסמוך לשחרור הסינגל הראשון 'SPARKLE' מתוך האלבום החדש עם תומר, כשהגעתי לסיבוב הופעות קצר בארץ, והרגשתי שהנפש שלי מבקשת להישאר כאן ולנתב את האנרגיות שלי לעשייה בארץ, במקביל לעשייה שלי בחו"ל. אם הפוקוס שלי היה בשנים האחרונות לגמרי שם, עכשיו הוא כאן. ומכאן אצא לסיבובי הופעות ברחבי העולם, כשניו יורק היא הבית השני שלי".

עד כמה התקשורת הישראלית פתוחה ליוצרי אינדי כיום ביחס לעבר?

"שאלה מעניינת. מצד אחד האינדי שולט, כי הרבה מהכוח היום הוא בידיים של האמנים. יש לנו את האפשרות והחופש יותר מאי פעם לעשות מה שאנחנו רוצים, וכביכול לעקוף את התקשורת. מצד שני בדיוק בגלל זה גם יש הצפה מאוד גדולה, ויש תחושה שהתקשורת יותר מבעבר מעדיפה ללכת על בטוח. לתת במה לאמנים שהם בלב המיינסטרים והקונצנזוס ולאו דווקא לאמני אינדי שיותר מאתגר לתחום את הז'אנר והעשייה שלהם.

"אני יכולה להעיד על עצמי שהתחלתי מאוד אינדי וזכיתי לחיבוק ותמיכה הדרגתית מהרדיו והתקשורת, שגרמה לכך שנכנסתי לשולי המיינסטרים. עכשיו עם האלבום החדש אני מרגישה שלתקשורת ולאנשים באופן כללי קצת יותר קשה לעכל את זה. הכיוון המוזיקלי הוא הרבה יותר פופי ואלקטרוני, בניגוד לפולק האקוסטי שעשיתי עד היום. עבורי זאת אבולוציה מאוד אורגנית וטבעית של הדברים, כשהשורשים שלי הם אותם שורשים בדיוק, אבל זה כביכול מיינסטרים מדי בשביל האינדי, ואינדי מדי בשביל המיינסטרים. לכן אני פשוט עושה את מה שנכון לי ונותנת למוזיקה לדבר בעד עצמה".

מאיה איזקוביץ בהופעה

מאיה איזקוביץ בהופעה. "הקהל שלי מאוד מגוון והטרוגני" (ג'ורדי לוי )

 

את פעילה לא מעט שנים, ואת מוכרת לקהל ספציפי, מרגישה שזה שניסית מזלך בחו"ל די פספס את המומנטום שלך בארץ? שאת ראויה ליותר הכרה?

"אז קודם כל, לדעתי הקהל שלי הוא לא ספציפי. הוא מאוד מגוון והטרוגני. קשת רחבה של גילאים, מגדרים... אני רואה את זה בהופעות ומאנשים שכותבים לי. מה שכן, עדין לא פרצתי ללב המיינסטרים. יש הרבה אנשים שלא מכירים אותי, או שאולי כן שמעו את השם אבל לא מכירים בהכרח את המוזיקה שלי. פחות מתחברת למונח 'ניסית את מזלך בחו"ל', כי משתמע מכך שבאתי כדי לתת צ'אנס ואם זה לא תואם את הציפייה שלי מהמזל אז זה לא צלח. אני מאמינה שלעשייה, בעיקר במוזיקה, אין גבולות של זמן או של איך הדברים צריכים לקרות. הפוקוס שלי בניו יורק, בלונדון, בישראל, או בכל מקום שאני נמצאת בו, הוא להרחיב את האופקים שלי ולפרוץ את הגבולות של עצמי בתור יוצרת.

מישהי שכתבה לי שהיא לאחרונה חוותה פרידה מאוד קשה, ושבנוסף גילו אצלה מחלה נדירה שגורמת לראייה שלה להתדרדר עד כדי עיוורון. היא באה להופעה ברגע האחרון וחלקה איתי שזה נתן לה אור וכוחות להתמודד

"מתוך כך זכיתי להופיע בפסטיבלים בעולם, לשתף פעולה עם מוזיקאים ואמנים מוכשרים, ולחיות במדינה זרה. אז אין ספק שהמומנטום שהיה לפני שטסתי לניו יורק הוא לא אותו מומנטום, זה שלא הייתי בארץ פיזית ואנרגטית מורגש מאוד. עכשיו אני צריכה לרענן את התודעה של אנשים שאני נמצאת ושאני כאן, וזה מה שאני עושה. עם זאת הגרעין של הקהל שהלך איתי עד היום עדין שם וזה מאוד מרגש אותי.

"לגבי הכרה, כל אמן בסופו של דבר מייחל להכרה והצלחה, אבל אני משתדלת שזה לא יהיה מה שמניע אותי אף פעם. כי מתוך המקום הזה לא בריא ליצור מוזיקה וזה גם יכול לגרום לתסכול גדול מאוד, מכיוון שלרוב זה לא תואם את הציפייה שלך. בלרצות הכרה יש אגו ורצון להוכיח לאנשים מה אתה שווה, ואני יותר ויותר לומדת שאין לי מה להוכיח ושאין לי שליטה על התוצאה של הדברים, אלא רק על איך שאני עושה אותם".

מאיה איזקוביץ ותומר יוסף בהופעה
 

מאיה איזקוביץ' ותומר יוסף. איזקוביץ' רוצה לשתף פעולה עם דיקלה (מאיה ג'ולי )

 

זוכרת תגובה מרגשת שקיבלת מאנשים בהופעה לאחרונה?

"וואי. כן. לא מזמן היתה לי הופעה בבארבי שבה שרתי שיר שנכתב על בן הזוג שלי לשעבר וחלקתי עם הקהל את שברון הלב שחוויתי. על הבמה התפרקתי לגמרי... ולי אישית אין אינדיקציה לדעת איפה זה פוגש מישהו שנמצא בקהל. למחרת קיבלתי הודעה ממישהי שכתבה לי שהיא לאחרונה חוותה גם כן פרידה מאוד קשה, ושבנוסף גילו אצלה מחלה נדירה שגורמת לראייה שלה להידרדר עד כדי עיוורון. היא באה להופעה ברגע האחרון וחלקה איתי שזה נתן לה אור וכוחות להתמודד. אפילו נפגשנו אחר כך לקפה כדי לדבר על החיים. היא נתנה לי כוחות מעצם האינטראקציה איתה וזה מהדהד בי עד עכשיו".

מה צפוי באלבום החדש? במה הוא שונה מקודמיו לדעתך?

"באלבום החדש בעיקר יש הרבה חופש, מיניות, אדג'... אפשר לשמוע ולהרגיש את ההתפתחות שלי כאישה וכאדם. הליריקס יותר ישיר מאי פעם. הרשיתי לעצמי להשתעשע, ועם זאת, הליבה שלי כמאיה איזקוביץ' נמצאת בכל מילה, תו וביט שקיים באלבום".

עם איזה אמן בארץ ובחו"ל היית רוצה לשתף פעולה?

"שאלה קשה! בשנה הקרובה אחד הדברים שהכי מדליק אותי לעשות זה לשתף פעולה עם אמנים שונים. מישהי שאני אוהבת ומשוגעת על הקול שלה זאת דיקלה, ונראה לי שיכול להיות מאוד מעניין ומיוחד לעשות משהו ביחד. אומן חו"ל שהוא השפעה גדולה עבורי בשנתיים האחרונות הוא Oscar and The Wolf. המוזיקה שלו וכל הקטע שלו פשוט מעיפים אותי".

מה השאיפה הגדולה שלך? החלום הגדול?

"לעשות עוד ועוד מוזיקה. להיכנס גם לעולם ההפקה. לנסות דברים חדשים. להופיע, להופיע ולהופיע. להרגיש סיפוק ומשמעות. להגיע אל אנשים ולהזיז כמה שיותר לבבות".