ים רפאלי בשיר מילים שהייתי אומר רק לך, צילום מסך

שברירי, רומנטי וסנטימנטלי: ים רפאלי עשה מאיתנו חמאה

אוהד שרגאי פוצח בקריירת סולו, ים רפאלי ממשיך לרגש, רועי סנדלר לא עומד בציפיות וחוה אלברשטיין ממשיכה להמציא את עצמה מחדש. סיכום מוזיקה ישראלית

מאז שהשתתף ב"כוכב נולד", עבר אוהד שרגאי כברת דרך ארוכה, הן כפרפורמר והן כסינגר-סונגרייטר. כחלק מתהליך ההתבגרות והבשלות חרש את הארץ ואת הפלייליסט כחלק מ"ילדי החוץ" של עילי בוטנר. היום שרגאי יוצא סוף סוף לקריירת סולו עצמאית ומשחרר שיר ראשון: "טיול שנתי", שמילותיו נכתבו על ידי טל רביב, שרגאי הלחין ואיתי צוק הפיק מוזיקלית.

השיר "פוצץ לי את הראש" (במובן החיובי, כמובן) למן השמיעה הראשונה: פופ א-סימטרי, מיוחד, מכשף ומלא כריזמה אנרגטית מבית היוצר של שרגאי שמגלה יכולות ווקאליות איכותיות ועוצמתיות ומסקרן בשיר שאינו שגרתי אלא מרענן ומביא וייב אחר לסצנה. שאפו.

יוצר וזמר נוסף שהצליח לרגש ולגעת השבוע הוא ים רפאלי, שלאחרונה פרץ עם להיטו "שהכאב ימצא לו חברים", והשבוע שחרר את "מילים שהייתי אומר רק לך", הממשיך את הקו השברירי, הרומנטי והסנטימנטלי שלו עם הקול המחוספס והנוגע כשהוא שר מלנכוליה.

מבחינת ליריקה, השיר ממשיך לתאר געגועים מייסרים לאהבה, אך הלחן המלודי והמלטף תפור היטב לקולו של רפאלי שמצליח למכור איכות ולקלוע בול ללב.

רועי סנדלר, שלאחרונה עלה שלב ב"הכוכב הבא לאירוויזיון", מנצל את המומנטום וחובק את "דברי איתי", בלדה רומנטית ומלנכולית של "בינו לבינה" אותה כתבו והלחינו תמר יהלומי ויונתן קלימי.

הבלדה עשויה היטב מבחינה טקסטואלית ומוזיקלית, העיבוד די חסר אנרגיה והתלהבות (ובכך מפספס את תחושת "סחיפת" המאזין עם השיר), וסנדלר אמנם משתפר בשירתו, אך עדיין נשמע די סגור וצריך להיפתח יותר ולהתחבר יותר לרגש כשהוא מבצע שיר נוגע שכזה. שיר טוב, אבל ציפיתי ליותר.

אחרי יותר מחמישה עשורים פורייה, חוה אלברשטיין, שחגגה השבוע את יום הולדתה ה-72,  ממשיכה להמציא עצמה מחדש והפעם מגיע תורו של "ערב אחר", שיר שהלחין ועיבד ערן וי. וכתבה עמירה הגני.

השיר מתחיל בשירת א-קאפלה מלטפת של אלברשטיין, וממשיך בליווי מינימליסטי של קלידים וגיטרה שמשרתים היטב את קולה של חוה ומגישים טקסט בסגנון ארצישראלי טהור מהסגנון של פעם, עם ביצוע רלוונטי ועכשווי גם לימים אלו. תמהיל נהדר של צלילים עם נגיעות בלוז רכות.


 

במה חדשה: קורל ביסמוט – "חיות העיר"

קורל ביסמוט היא סינגר-סונגרייטרית שחבקה השבוע שיר שני מאלבום בכורה עתידי (שגוייס דרך "הדסטארט") המציג יוצרת פולק ישראלית כשרונית (מה שנקרא בימינו גם "אינדי") שפותחת למאזין צוהר לעולמה הפנימי והחיצוני בצורה מיוחדת, מסקרנת ומקורית. שווה האזנה.