הכי רחוק מ"שר הטבעות: "ערי טרף" הוא אכזבה עצומה

הסרט החדש של יוצרי "שר הטבעות" נראה נהדר ויזואלית, אבל התסריט הזוועתי שלו והבעיות בבניית העולם הופכים אותו לתוצר לא ראוי • זוהר צלח, ביקורת סרט

כשמדברים על סרטים אפים, אחד הפרויקטים הראשונים שעולים לראש הוא "שר הטבעות". טרילוגיית סרטי הפנטזיה, המבוססת על ספריו של ג'.ר.ר טולקין, עוקבת אחרי פרודו וחבריו במסעם להשמיד את הטבעת האחת ולמנוע מכוחותיו של סאורון להשתלט על הארץ התיכונה.

חלק לא מבוטל מהקסם של "שר הטבעות" הוא העולם האפי שבנה טולקין. במאי הטרילוגיה, פיטר ג'קסון, הצליח להביא אותו למסך באופן מושלם. הדרך בה ג'קסון הפיח חיים בעולם המופלא של טולקין יחד עם הדרך המעולה בה בחר לספר את הסיפור היו שווים לשלושת הסרטים כ-17 פרסי אוסקר בסה"כ.

לעוד ביקורות סרטים:

• קינג ביבי: האם נתניהו עשה את דרכו לצמרת דרך משחק מול מצלמה?

• קלישאתי, אבל עובד: "פתאום משפחה" היא קומדיה מקסימה וחשובה

• שווה לייק: "ראלף שובר את האינטרנט" הוא סרט מצחיק, סוחף ומרגש​​​​​​​

היום (ה') מגיע למסכים "ערי טרף", המבוסס על ספר בעל אותו שם. הפרויקט החדש של כמה מאנשי ההפקה של "שר הטבעות", ביניהם פיטר ג'קסון, שנמצא כאן בתפקיד המפיק. את מלאכת הבימוי נתן ג'קסון לכריסטיאן ריברס, האיש עומד מאחוריי האפקטים המיוחדים של "שר הטבעות", ומלווה את הבמאי מתחילת הקריירה.

"ערי טרף"
 

"ערי טרף" (צילום: יח"צ )

 

הסרט מתרחש בעולם עתידני בו ערי העולם הפכו למכונות ענק הבולעות זו את זו. כשהמשאבים של לונדון עומדים להיגמר תדאוס ולנטיין (הוגו ויבינג) שמוכן לעשות הכל כאי להציל את עירו. הסטר (הרה הילמר), לה עבר שנקשר בזה של תדאוס, טום (רוברט שיהאן) הלונדוני ופאנג (ג'יהיי), פורעת חוק עם פרס גדול על ראשה, מנסים לעצור אותו ולמנוע אפוקליפסה נוספת.

רבע השעה הראשונה של הסרט מפעימה. העולם שברא ריברס יחד עם סיקוונס הפתיחה הקצבי מזכירים מאוד את הוייבים האדירים של "מקס הזועם: כביש הזעם". יש בסיקוונס המרהיב הזה ביקורת בוטה על הדרך שבה מעצמות על אוכלות את כל המשאבים של המדינות הקטנות וזו ממש לא הפעם האחרונה שריברס יכניס ביקורת לא מעודנת לסרטו.

אלא שאחרי התלהבות מעיצוב העולם המרשים (שמלווה ב-CGI די גרוע) אנחנו מתחילים לקבל מידע על העולם שבו הסרט מתקיים והדמויות, מידע שמעלה לנו המון שאלות על ההיסטוריה של העולם בו הסרט מתקיים והמניעים של הדמויות שלו אלא שבמקום לקבל תשובות במהלך הסרט השאלות האלה רק מצטברות. התוצאה היא עולם יפה לעין, אבל כזה שאין לנו עליו מספיק מידע בשביל שנוכל באמת להבינו. 

"ערי טרף"
 

"ערי טרף" (צילום: יח"צ )

 

אחד הדברים היותר טובים בשר הטבעות היה היכולת של הסרט להעביר את הסיפור המופלא, שמתרחש בכמה מקומות במקביל, בצורה טובה. בשום שלב בטרילוגיה הצופה לא הרגיש שהוא מאבד פיסת מידע חשובה ולמרות ריבוי העלילות, הסרט לא התבלגן בשום שלב.

לכן קשה להאמין שהאנשים שעמלו על התסריט הנהדר של סרטי "שר הטבעות" אחראים גם על התסריט המחפיר של "ערי טרף". הסיפור כאן מעובר בצורה כל-כך מזעזעת שקשה מאוד עד בלתי אפשרי להתחבר באיזשהי רמה לסרט. מעבר לדמויות שכתובות רע (ומשוחקות רע עוד יותר) רוב המהלכים העלילתיים פשוט חסרי היגיון וכל פעם שמשהו כן מתחיל אולי להיות מובן – נכנסת עוד דמות שמגיעה משום מקום ללא כל הסבר וטורפת את הקלפים מחדש.

עלילת המשנה המרכזית בסרט, שמתרכזת בדמותה של הסטר והעבר שלה הכוללת מעין יצור מוזר (אדם שקם לתחייה ולא ממש ברור מה הוא היום), כל-כך מגוחכת עד שהתגובה היחידה שהיא מצליחה לעלות היא צחוק היסטרי וזה ממש, אבל ממש לא מה שהתכוון אליו המשורר. תוסיפו לזה את הדיאלוגים המביכים ומערכות היחסים הכל-כך לא מעניינות בין הדמויות וקיבלתם את אחד התסריטים היותר גרועים שנראו השנה על המסך.

"ערי טרף"
 

"ערי טרף" (צילום: יח"צ )

 

קשה להפיל את כל האשמה על ריברס, שזהו סרטו הראשי כבמאי. הוא עושה עבודה סולידית וגם מצליח ליצור כמה סיקוונסים נהדרים של אקשן מבחינה ויזואלית (סיקוונס הסיום הוא החלק הטוב ביותר בסרט) אבל חוסר היכולת שלו לעדן את המסרים שהוא רוצה להעביר פוגמת מעט בתוצאה הסופית.

כך למשל המסרים האנטי מלחמתיים, בדגש על פירוק נשק גרעיני נלעסים כאן כל-כך הרבה פעמים ומועברים שוב ושוב עד שבשלב מסוים הם כבר פוגעים בסרט. בנוסף, החנופה לקהל הסיני (שם אני מהמר שהסרט יהפוך ללהיט) בסרט בולטת במיוחד עד שבשלב מסוים קשה לזכור שמדובר בסרט הוליוודי שאמור לפנות קודם כל לקהל האמריקאי, שלטעמי יתקשה לקבל באהבה גדולה את החנופה לסינים שנעשית בסרט.

"ערי טרף"
 

"ערי טרף" (צילום: יח"צ )

 

בשורה התחתונה, כשלוקחים בחשבון את האנשים שעומדים מאחוריי "ערי טרף" אי אפשר  שלא לראות בסרט כאחד האכזבות הגדולות ביותר של השנה החולפת. קשה להאמין שהאנשים שאחראים על אחת מיצירות המופת הגדולות של הקולנוע אחראים גם לאחד מהסרטים הגרועים של 2018.

ציון: כוכב אחד

"ערי טרף"
 

"ערי טרף" (צילום: יח"צ )