רי צון הי, מגישת הטלוויזיה המיתולוגית של קוריאה הצפונית , יוטיוב - צילום מסך

מהפך בקוריאה הצפונית: המגישה המיתולוגית רי צ'ון הי תוחלף

רי, "האשה בוורוד" שהפכה לאחד מסמלי השלטון במדינה המסוגרת וקריינה בשמלה ורודה את האירועים החשובים במשך עשורים, תוחלף בדור צעיר של שדרנים בחליפות ובאולפן נוצץ

נפלה עטרת ראשנו: רי צ'ון-הי, "הגברת בוורוד" שהיתה במשך עשרות שנים אחד מסמלי השלטון הצפון-קוריאני וליוותה בפאתוס ובנאמנות אין קץ דורות של הנהגה, תיחתך בגיל 75 ותחדל להופיע על המסך – כיוון שהערוץ הממשלתי החליט על שינוי לוק.

על פי דיווח ב-ABC, דור חדש של שדרנים בחליפות בצבעים בוהקים ייכנס לעניינים בערוץ KCTV בקרוב, ו"יזנח את הסגנון האוטוריטארי והמיושן, כדי למצוא דרכים מודרניות ושיחתיות יותר לספר סיפורים ולערב את הצופים".

 
 
 

צ'ון הי, המופיעה בדרך כלל בשמלה ורודה מסוג "האנבוק", היתה הפנים של ערוץ הטלוויזיה הממלכתי בעשורים האחרונים. בין היתר, הספיקה רי להכריז בדמעות על מותם של שני מנהיגים גדולים מעברה של האומה – קים איל סונג וקים ג'ונג איל, וגם על הפגישה ההיסטורית עם הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ.
 

 קים ג'ונג און, מנהיג קוריאה הצפונית
 

קים ז'ונג און, מנהיג קוריאה הצפונית ( רויטרס)

 

עם זאת, סגנון ההגשה שלה, לעתים מתריס ותמיד מלא פאתוס וחשיבות, אינו מתאימה לתדמית היותר פתוחה לעולם שהמנהיג הצעיר קים ז'ונג-און מנסה למכור כרגע, לאחר ההתקרבות למערב.

"המוטו החדש של קים ז'ונג-און הוא להתאים את עצמם למאה הנוכחית ולטרנדים שלה", הסביר הפרופסור הדרום-קוריאני קאנג דונג-וואן, "שינוי הכיוון הזה מוקרן כעת גם לאולפני התוכניות. ככל שהצופים בקוריאה הצפונית נחשפים יותר לתכני טלוויזיה חיצוניים, סגנון ההגשה והקריינות הקודם כבר פחות מדבר אליהם".

רי לא תהיה היחידה שתשלם את המחיר על שינוי הלוק: אולפני הערוץ כולו יעברו מהפכה לטובת אולפן יותר מאובזר ונוצץ ופחות סגפני. אגב, רי, שכבר הורדה מהמסך ב-2012 אבל הוחזרה אליו ב-2016, גם החלה לאחרונה ממילא בתהליך פרישה, וכבר מופיעה פחות ופחות על מסכי הטלוויזיה במדינה.