בנימין נתניהו, מתוך דף הפייסבוק של הסרט "קינג ביבי"

קינג ביבי: האם נתניהו עשה את דרכו לצמרת דרך משחק מול מצלמה?

איך הפך בנימין נתניהו לראש הממשלה שמכהן הכי הרבה זמן בתפקיד? הסרט התיעודי "קינג ביבי" מנסה לענות על השאלה הזו בעזרת קטעי ארכיון. חלקם מרתקים, אחרים צפויים

"ביבי מלך ישראל חי חי וקיים..."

השירה הקצבית הזו של תומכי נתניהו מלווה את אחת הסצנות בסרטו התיעודי של דן שדור, "קינג ביבי", ובקו ישיר נמתחת אל שער עיתון טיים בעל אותו השם. המלך ביבי. אבל איך הפך מנהל שיווק בחברת רהיטים למנהיג של מדינת ישראל במשך 13 שנה? הסרט מנסה לענות על השאלה הזו, לא תמיד בהצלחה, בעזרה הצגת הדרך המרשימה שעשה בהופעה מול מצלמה ומול קהל, והפיכתו לאשף תקשורת מהמעלה הראשונה. 

מה שהעלה את נתניהו לשלטון, עלול להביא גם למפלתו. אתמול המליצה המשטרה להעמיד את נתניהו לדין בגין שוחד בפרשת 4000 (בה מעורבים חשדות להבטחת סיקור חיובי באתר האינטרנט "וואלה" תמורת הטבות לשאול אלוביץ'), והבדיקה בתיק 2000 בפרשת "ידיעות אחרונות" עודנה עומדת. אולם הסרט מתעלם מההסתבכות הזו כמו גם מהפרשיות האחרונות ביחסי נתניהו-התקשורת, הכוללים את התגובה ההיא לאילנה דיין והפוסטים הטראמפיים במהותם של בנו יאיר, אשר נרמז יותר מפעם כי יש לו דריסת רגל גם בניהול הרשתות החברתיות של אביו. לעומת זאת, הסרט מיטיב לתאר את תחילת דרכו של ביבי ואת הסכסוך שלו עם התקשורת, כפי שהוא מוכר לכל ישראלי.

 
 
בנימין נתניהו מול המצלמות

בנימין נתניהו מול המצלמות ( מתוך הסרט "קינג ביבי")

 

קטעי הארכיון הפזורים לאורכו של הסרט "קינג ביבי" לא בהכרח מאירים את הפרסונה התקשורתית באור חדש, אבל בעזרה עריכה מדויקת עושים סדר באופן עלייתו של נתניהו לצמרת. עם שימוש בקלטת הדרכה של ליליאן וויילדר, שנתניהו למד בעזרתה משחק מול מצלמה בצעירותו, אנו עוברים על כל השלבים ביחד עם נתניהו הצעיר, ורואים כיצד יישם בהצלחה את כל העצות והפך לפנומן תקשורתי ורטוריקן בחסד, כזה שיריביו לא יכולים לו. מרתקים במיוחד קטעי הארכיון הנדירים בתחילת הסרט, כמו החזרות של נתניהו על משפט אחד בראיון, טרום הצילום, עד שייצא מושלם; האירוח בתכנית "סיבה למסיבה", ההופעה ב"מבט לחדשות" בעקבות הקלטת הלוהטת; העימות עם פרס טרום הבחירות או שלהוב הקהל בהיותו מועמד לראשות הליכוד, ומאוחר יותר כמועמד לראשות הממשלה. אלה מציירים את נתניהו כתלמיד מבריק של הפוליטיקה האמריקאית נוסח קנדי/ קלינטון, לפני שנהיה המורה התקשורתי של טראמפ. 

בנימין נתניהו (או בן ניתאי, כפי שקרא לעצמו אז) היה בשנות השישים חבר פעיל במועדון הדיבייט של בית הספר התיכון צ'לטנהאם בפנסילבניה, ולאחר עשרים שנה כיהן כשגריר ישראל באו"ם וקנה לעצמו שם כמומחה ללוחמה בטרור, לאחר שגם כתב ספר בנושא וערך הרצאות בעקבות מבצע אנטבה. מותו של אחיו יוני, עליו אמר אביהם כי הוא עתיד להנהיג את המדינה, היה הטריגר שהפך את ביבי ממנהל שיווק בחברת רהיטים למנהיג המדינה בעצמו. שם, באמריקה, הוא ייעץ לסנטורים ודיבר על המזרח התיכון בתוכניות אירוח ואקטואליה כמו "פגוש את העיתונות" ו"נייטליין". ההצלחה באמריקה והאנגלית המושלמת הביאו לישראל הרגשה שיש כאן נשיא אמריקאי, עם כל הגינונים, נפנופי הידיים והצילומים המשפחתיים. אבל היה גם רגע שהמסכה ירדה מפניו של הפנומן, והוא אינו מופיע בסרט: העימות עם איציק מרדכי לפני בחירות 99' עם החיוך התמידי ומשפט המחץ "תסתכל לי בעיניים". הייתה זו נקודת השבר ממנה ירד נתניהו מכס השלטון, ולאחריה סירב לעימותים ולראיונות. 

 בנימין נתניהו בצעירותו

בנימין נתניהו בצעירותו (מתוך דף הפייסבוק של הסרט "קינג ביבי")

 

הקו המפריד הזה הוא גם חולשתו של הסרט. עד בחירות 96' מיטיב הסרט לתאר את בנייתה של הדמות הזו, שמשפיעה כל כך על חיינו, ומשכיל לתאר את מקום גידולו הרוויזיוניסטי של נתניהו. אולם מאז שעלה לשלטון לראשונה ועד היום, הסרט לא מחדש הרבה לצופים הישראלים ונדמה שהוא פונה יותר לקהל הבינלאומי, כפי שניתן להסיק מקטעי הארכיון באנגלית ומהסקירה ההיסטורית של אירועים חדשותיים. עבור הקהל המקומי, שצורך את דבריו של ביבי מידי ערב, הסקירה הזו דומה לכתבת פרופיל ארוכה ותו לא. מוצלחת ומעניינת, אולם עדיין נותרת צפויה בחלקו השני של הסרט. ההופעות השנתיות באו"ם והשימוש ברשתות החברתיות אמנם מקבלים ביטוי, אבל אין התייחסות למלחמה היומיומית עם התקשורת ולמקום ממנו היא נובעת. לא לכתבות התחקיר, לא ביחס אליו בעיתונים ובערוצי הטלוויזיה, לא לחיקויים בתכניות הסאטירה ולא לתחושת הרדיפה, הלעתים פרנואידית, מפני חתירה תחתיו. המקום הזה הביא את נתניהו להתבוסס בבוץ של תיקי 2000 ו-4000, לכמעט הליכה לבחירות סביב עליית תאגיד השידור הציבורי, לפיצול ערוץ 2 ולהחלשת כוחם של הערוצים המסחריים, להקמת החינמון "ישראל היום" וערוץ 20 ולהשתלחות חסרת רסן בתקשורת ובכתבים, לעתים באופן ישיר ולעתים באופן עקיף. כל אלה לא מופיעים בסרט.

נתניהו בראיון לתקשורת הזרה

נתניהו בראיון לתקשורת הזרה (מתוך הסרט "קינג ביבי")

 

ואולי הסרט "קינג ביבי" לא מתיימר לענות על השאלות הללו או לתת להן ייצוג, מפני שהסרט לא עוסק ביחסיו של נתניהו עם התקשורת אלא בהפיכתו לרב-אמן תקשורתי ורטוריקן, באופן שהעלה אותו לצמרת המדינה ולעקיפה שלו את בן גוריון כראש הממשלה הישראלי שכיהן הכי הרבה זמן בתפקיד. ושם, באמריקה, כשהתאמן על קלטת למשחק מול מצלמה בעקבות הופעה מביכה בתקשורת, נסללה הדרך שלו לכבוש את לשכת ראש הממשלה ועל הדרך לעולם לא להיות מובך יותר מול המצלמות.

הסרט "קינג ביבי" מוצג בסינמטקים ובקרוב ישודר בערוץ Yes דוקו.