סופרמן בן 80, ואנחנו עדיין מחכים שיבוא להציל אותנו

גיבור העל "סופרמן" נולד ב-1938, ובדצמבר 1978 כיכב כריסטופר ריב בסרט המפורסם - שגם האפיל על כל גרסת כיסוי, והפך לקונצנזוס. וגם: האם הגלימה שלו היא בעצם טלית?

לא שרואים עליו את הגיל, אבל תאמינו או לא – סופרמן בן 80 ובשנים הוליוודיות הוא חוגג החודש 40.

ברחבי העולם מציינים השנה יום הולדת כפול – גם לדמות האהובה עצמה, וגם לסרט ההוליוודי הכי מפורסם בכיכובו, שיצא בחודש דצמבר 1978; ואם לשפוט לפי גודל ההתרגשות – נראה כי גיבור העל הקשיש רלוונטי מתמיד.

סופרמן שהגיח לאוויר העולם בחוברת קומיקס של חברת DC, הוא בכלל חייזר בשם קל-אל מכוכב הלכת קריפטון, שהדבר היחידי שיכול להכניע אותו זה גביש מהעולם שבו נולד בשם קריפטונייט. בימים ההם ב-1938, לא שיערו כמובן בתאגיד כי לימים הוא יהפוך לא רק לאחת הדמויות המפורסמות בעולם, אלא גם למילה נרדפת לכל מי שנתפס כחזק וכל יכול.

 
 
 

שני צעירים יהודים הם אלו שהגו את דמותו של סופרמן, שרק לאחר זמן מה הפך לגיבור עם כוחות על שמציל את הטובים; אז הפך סופרמן לאקטיביסט החברתי המעופף הראשון. אחרי אותה חוברת קומיקס אגדית הופיע סופרמן בגרסאות רבות, אולם התופעה הגיעה לשיא בשנת 1978 כאשר הופיעה דמותו בסרט ביכוכבו של השחקן האגדי כריסטופר ריב. גופו של ריב שותק לאחר תאונת רכיבה על סוס, לאחר שהפך את סופרמן לשם דבר בכל בית בעולם, ומי שמייצג את הטוב האולטימטיבי, חוצה מגזרים והשקפות פוליטיות.

גליון קומיקס של סופרמן משנות ה-30
 

גליון קומיקס של סופרמן משנות ה-30 (גטי אימג'ס/אימג'בנק )

 

הסרט זכה למספר סרטי המשך ולגרסאות שונות, כולל האחרונות בכיכובו של הנרי קאוויל. באלה אף נלחם בדמותו של באטמן בכיכובו של בן אפלק. אולם נראה כי גם לאחר אינספור גרסאות, לא ניתן להתחרות בקסם של הגרסה המקורית עם כריסטופר ריב.

קשה לדעת מה בדיוק יש בסופרמן שמשאיר אותו רלוונטי. לאחר יצירתם של סרטים עתירי תקציב על גיבורי על בעלי כוחות מורכבים בהרבה ומסרים חברתיים משמעותיים, לא היה מופרך להניח שסוד קסמו יתפוגג. אך הפופולריות שלו נשארה גבוהה - למרות שלא כדאי לנסות את זה בבית.


אולי זו דווקא גרסתו היומיומית, החנונית, של סופרמן, העיתונאי קלארק קנט שמעוררת הזדהות מיידית. אולי זו הכמיהה בארה"ב רווית האלימות של היום לגיבור על מושלם כמעט, לא אפל כמו באטמן נניח. כך או כך – נראה שסופרמן איתנו לעוד שנים רבות.