קלישאתי, אבל עובד: "פתאום משפחה" היא קומדיה מקסימה וחשובה

הסרט החדש בכיכובם של מארק וולברג ורוז ביירן מלאה בקלישאות ובעיות, אבל אנחנו כל-כך מאוהבים בדמויות בסרט שזה לא כזה משנה • ביקורת סרט

2018 לא הייתה שנה גדולה לקומדיות בקולנוע. נכון, הגיעו לאקרנים לא מעט סרטים מצחיקים, אבל מלבד "לילה בטירוף" לא הגיעו לאקרנים קומדיות פרופר שהצליחו לבלוט.

לעוד ביקורות קולנוע:

• שווה לייק: "ראלף שובר את האינטרנט" הוא סרט מצחיק, סוחף ומרגש

• חיות הפלא - הפשעים של גרינדלוולד: הקסם של הארי פוטר נשמר?

עם שון אנדרס  ("גבר גבר", "איך להיפטר מהבוס") כבמאי ועם מארק וולברג ורוז ביירן, שניים מכוכבי הקומדיה הבולטים של השנים האחרונות, בתפקידים הראשיים "פתאום משפחה" שעולה היום (ה') אמור להיכנס בדיוק למשבצת הזו.

העלילה עוקבת אחרי פיט (וולברג) ואלי (ביירן), זוג המחליט להקים משפחה, ובודק את האפשרות של אימוץ. כשהם פוגשים בשלושה אחים, ביניהם ליזי (איזבלה מונר), נערה מרדנית בת 15, הם הופכים בין לילה למשפחה גדולה. אך כצפוי, מה שנראה בהתחלה כמו חלום מתגלה מהר מאוד כאתגר לא פשוט, לא להורים ולא לילדים.

"פתאום משפחה"
 

"פתאום משפחה" (צילום: יח"צ)

 

כמו לשאר הקומדיות של אנדרס ל"פתאום משפחה" יש המון בעיות. ההומור נע בין סלפסטיק מטופש (כדור שפוגע לילד בפרצוף) להמון בדיחות שמרגישות מאולצות מאוד. הדמויות גם הן כתובות בצורה סטראוטיפית, במיוחד אלה של הילדים שאומצו שמאופיינים בצורה שטחית למדי (הילדה הקטנה והצעקנית, הילד החמוד והטיפש והנערה המתגברת הקלאסית).

עם זאת, יש המון רגעים קומיים בסרט שעובדים ורובם מגיעים במפגשים של קבוצת תמיכה להורים מאמצים שאלי ופיט נוכחים בהם. זה קורה בעיקר בזכות אוקטביה ספנסר הנהדרת שתמיד כיף לראות על המסך.

"פתאום משפחה"
 

"פתאום משפחה" (צילום: יח"צ)

 

למרות הקלישאות והבדיחות הלא כל-כך מוצלחות, "פתאום משפחה"  מצליח לעבוד אבל בעיקר בגלל הפן הדרמטי שלו. בנוסף לכך, אנדרס מכניס לעלילה כמה מהלכים עלילתיים פשוטים אך מאוד אפקטיביים, שגורמים לנו להיכנס לסרט ולהיות מעורבים בו מבחינה רגשית.

אנדרס  לא מפחד להיכנס כאן עמוק מאוד לתוך הקרביים של תהליכי אימוץ, הקשיים שבהם ואפילו לרגעים שבהם הורים חושבים שהם קיבלו את ההחלטה הלא נכונה. באחד הקטעים היותר חכמים בסרט אלי ופיט תוהים אם הם מספיק "מיוחדים" כדי להיות הורים מאמצים ואפילו מודאגים מכך יצטיירו כ"מושיעים לבנים".

בכלל, הסרט עוסק בנושאים של אימוץ ומשפחה בצורה מעניינת ומרעננת לממדי ובעיניי אף עושה שירות מצוין לנושא האימוץ, שלצערי לא מקבל מספיק פוקוס בקולנוע.

"פתאום משפחה"
 

"פתאום משפחה" (צילום: יח"צ)

 

המערכה האחרונה של הסרט והדרמטית מאוד מלאה בבעיות בתסריט, בבימוי ומפוצצת בקלישאות והאמירות הכי שטחיות שתוכלו לחשוב עליהן, אבל בשלב הזה אנחנו כל-כך מאוהבים בדמויות ורוצים בטובתם שזה כבר לא באמת משנה.

חלק גדול מהקסם של הסרט טמון בעבודה הנהדרת של הקאסט. וולברג וביירן עושים עבודה מצוינת ויש ביניהם כימיה נהדרת. כשהילדים נכנסים לתמונה זה הופך למקסים אפילו יותר, בעיקר בגלל ההופעה מלאת הנוכחות של מונר.

"פתאום משפחה"
 

"פתאום משפחה" (צילום: יח"צ)

 

בסופו של דבר ולמרות שיש בו המון בעיות, "פתאום משפחה" הוא סרט מקסים שמעלה למסך נושא חשוב מאוד שצריך לדבר עליו יותר. אם בסופו של דבר זה יגרום אפילו לאדם אחד שיצפה בסרט לשקול לאמץ ילד אז הסרט עשה את העבודה שלו ובענק.

ציון3.5 כוכבים