שווה לייק: "ראלף שובר את האינטרנט" הוא סרט מצחיק, סוחף ומרגש

הסרט החדש של דיסני מוכיח שוב שלמרות כל השנאה לתאגיד והכוחניות שלו בדיסני יודעים לעשות סרטים. וגם: התפקיד הגרוע בקריירה של גל גדות • זוהר צלח, ביקורת

קל לשנוא את תאגיד "וולט דיסני". תאגיד הקולנוע החזק בעולם הוא תאגיד כוחני, דורסני ואנטי-תחרותי שעם רכישת "פוקס" ישאיר את עצמו כמעט ללא מתחרים משמעותיים. מצד שני, כשמדברים קולנוע נטו ולא עסקים העובדה היא פשוטה – ב"דיסני" יודעים לעשות סרטים.

גם אם נשים בצד את הסרטים של מארוול, פיקסאר ושאר האולפנים שדיסני רכשו ונסתכל רק על העבודה העכשווית של סטודיו האנימציה הוותיק, נגלה לא מעט קלאסיקות מודרניות דוגמת "מואנה", "לשבור את הקרח", "זוטרופוליס" ו-"ראלף ההורס".

"ראלף שובר את האינטרנט"
 

"ראלף שובר את האינטרנט" (צילום: יח"צ )

 

היום (ה') מגיע לאקרנים "ראלף שובר את האינטרנט", סרט ההמשך לסנסציה של דיסני משנת 2012. בסרט החדשי ראלף (בקולו של ג'ון סי ריילי) וונלופי (בקולה של שרה סילברמן) נאלצים לעזוב את מתחם הארקייד של ליטבק כדי לנסות ולהציל את המשחק של ונלופי ומגלים את האינטרנט; העולם החדש והאינסופי מעמיד את החברות החזקה של השניים במבחן.

הטריילר המוצלח, התגובות הראשוניות החמות והעובדה שהסרט המקורי היה מוצלח כל-כך העלו את הציפיות לקראת הסרט החדש ומשמח מאוד לומר שהוא אכן עומד בהן ובגדול.

"ראלף שובר את האינטרנט"
 

"ראלף שובר את האינטרנט" (צילום: יח"צ )

 

דיסני ממשיכה להיות מובילה ופורצת דרך ומציגה עולם ויזואלי עשיר, מדויק ועמוס מאי פעם. כזה שגם העיניים הכי מאומנות לא יוכלו לקלוט את כל הפרטים בו בצפייה ראשונית. עם זאת, קשה שלא להתפעל מעד כמה העבודה כאן, הן ברמת האנימציה והן ברמה הרעיונית, מרשימה.

דיסני גם ממש לא מתביישת לעשות כאן שימוש בכל הארטילריה שלה ומביאה לכאן עשרות דמויות מרכזיות מהמותגים הקולנועיים השייכים לה. מהגיבורים של סרטי מארוול ועד לנסיכות דיסני (שאחראיות לכמה מהסצנות הטובות ביותר בסרט).

דיסני כל-כך בטוחה בעצמה ובכוח שלה שהיא אפילו מרשה לעצמה לצחוק על הדמויות האהובות שלה ועל מה שהן מייצגות והתוצאה פשוט קורעת מצחוק.

"ראלף שובר את האינטרנט"
 

הנסיכות של דיסני ב"ראלף שובר את האינטרנט" (צילום: יח"צ )

 

מעבר לאזכורים השונים לסרטי דיסני שעושים את העבודה המצחיקה, הלב הקומי של הסרט נמצא - איך לא - באינטרנט. מעבר לעולם העשיר והיפהפה שנבנה כאן בכל "תחנה" שהגיבורים עוברים, האינטרנט אחראי על כמה מהדמויות המצחיקות והצבעוניות ביותר בסרט. טרג'י פי הנסון ("אימפריה") בתפקיד יס היא ללא המוצלחת שבהן ומוסיפה המון צבע לסרט.

מי שדווקא לא בולטת מספיק בסרט היא גל גדות, המגלמת כאן מנהיגה של חבורת נהגי מרוץ במשחק מקוון פופולרי, מעין עקיצה למותג "מהיר ועצבני". גם כאן גל גדות וחברי הכנופיה מגדירים את עצמם כ"משפחה".

כוחה הגדול של גל גדות כשחקנית הוא בנוכחות הגדולה מהחיים שהיא מביאה איתה לתפקיד, מאפיין שבהיעדר הופעה פיזית שלה נעלם ומשאיר אותה בלי הרבה מה להציע. זה בולט במיוחד כאן עם הופעה קולנועית חיוורת במיוחד, החלשה ביותר של גל בהוליווד עד כה.

גל גדות ב"ראלף שובר את האינטרנט" - התפקיד הגרוע בקריריה
 

גל גדות ב"ראלף שובר את האינטרנט" - התפקיד הגרוע בקריירה (צילום: יח"צ )

 

יש עוד כמה מקומות שבהם "ראלף שובר את האינטרנט" לא פוגע. הוא ארוך מדי, כמה מסצנות המפתח בו נמרחות והוא מציג גישה חיובית מדי לאינטרנט, שמעבר להיותו מקום מדהים ואינסופי, הוא גם אחד המקומות המסוכנים בעולם, בטח לילדים. 

אבל מעבר לכל הצחוקים והבדיחות המוצלחות שהופכות את "ראלף שובר את האינטרנט" לאחד הסרטים המצחיקים של השנה מדובר בסרט חשוב. הסרט עוסק בחברות, במשמעות שלה וביכולת שלנו לשים את טובתנו האישית בצד לטובת אלה שאנחנו אוהבים ועושה את זה בצורה מרגשת, בוגרת ועדינה שתהיה אפקטיבית על מבוגרים לא פחות מאשר על ילדים.

"ראלף שובר את האינטרנט"
 

"ראלף שובר את האינטרנט" (צילום: יח"צ )

 

בשורה התחתונה, "ראלף שובר את האינטרנט" הוא אחד הסרטים היותר מרעננים, כיפים, מרגשים שעלו למסכים בזמן האחרון. סרט שמוכיח שוב שדיסני היא אולי תאגיד כוחני, דורסני ומעורר מחלוקת, אבל עם דבר אחד אי אפשר להתווכח – הם יודעים לעשות סרטים.

ציון: 4 כוכבים

נסיכות דיסני ב״ראלף שובר את האינטרנט״
 

נסיכות דיסני ב״ראלף שובר את האינטרנט״ ( יח״צ)