מיקי קם: יומולדת 90 למיקי מאוס, העכבר שהפך לסמל תרבות

מי נתן ל"מורטימר מאוס" את השם שהפך אותו לדמות אהובה כל כך? כמה סרטים הוא עשה? ואיך עמד במבחן הזמן? זהו סיפורו של העכבר הכי מפורסם בעולם

מיקי מאוס חוגג 90 - ולמרות שעבר את תוחלת החיים הממוצעת לבני מינו, העכבר המפורסם בעולם הוכיח בשבועות האחרונים שהוא עדיין רלוונטי.

מופעים מיוחדים, מנופחי תקציב ועתירי כוכבים, נערכו ברחבי העולם כדי לחלוק כבוד לסמל הבלתי מעורער של תאגיד "דיסני". מי שמבקש להתרפק על המורשת העשירה של מיקי, יכול גם לבקר בתערוכה מיוחדת בניו יורק שנפתחה לרגל חגיגות התשעים, ומאפשרת למבקריה להיזכר בכל רגע ורגע בחייו של העכבר המצויר.

 

 

 

 

 

 

שמו המקורי של מיקי היה מורטימור מאוס, אך אשתו של וולט דיסני סברה שהשם מיקי חמוד יותר, ושכנעה את בעלה לשנות אותו. העכבר האייקוני הגיח לאוויר העולם בסרט "ספינת הקיטור וילי", שהוקרן לראשונה בשנת 1928. מאז נפרסה הקריירה שלו על יותר מ-130 סרטים, שמיצבו אותו כדמות המצוירת היחידה שזכתה לכוכב משלה בשדרת הכוכבים בהוליווד.

מעבר לשלל הקוריוזים, נראה שסוד הצלחתו של מיקי מאוס טמון בפשטותו. בעידן בו מרצים באוניברסיטאות ברחבי העולם מנתחים נרטיבים גזעניים וסקסיסטיים שמשתקפים לכאורה מיצירתו של דיסני, מיקי מאוס נותר יחסית נקי מביקורת, ולא נראה שמישהו יחליף אותו בזמן הקרוב.