חיות הפלא - הפשעים של גרינדלוולד: הקסם של הארי פוטר נשמר?

הסרט השני בסדרת הסרטים "חיות הפלא" מציג עולם עשיר, דמויות נהדרות וכמה הופעות אורח שיעלו אצל כל פוטרהד חיוך אבל גם חושף את החולשה של רולינג כתסריטאית • ביקורת

לפני כשנתיים עלה הסרט "חיות הפלא והיכן למצוא אותן" לאקרנים כשהוא מלווה בלא מעט חששות. מעריצי עולם הקסמים של הארי פוטר חששו שהסרט החדש לא יעמוד בסטנדרטים שהם מצפים להם ויבזה את המותג האהוב. לג'יי קיי רולינג היו תכניות אחרות והסרט התגלה כקסום וחשף עולם קוסמות עשיר באמריקה.

היום (ה') מגיע "חיות הפלא: הפשעים של גרינדוולד", הסרט השני בסדרה בסדרה (שתמנה לא פחות מחמישה סרטים) לבתי הקולנוע.

חיות הפלא - הפשעים של גרינדלוולד
 

חיות הפלא - הפשעים של גרינדלוולד (צילום: יח"צ )

 

אחרי שהקוסם האפל גלרט גרינדלוולד (ג'וני דפ) בורח מהכלא ומתחיל לגייס תומכים במטרה לכבוש את עולם בני האדם מבקש אלבוס דמבלדור (ג'וד לאו) מניוט סקמנדר (אדי רדמיין) להיות זה שעוצר את גרינרוולד. יחד הם מבינים שהמפתח הוא קרידנס ברבון (עזרא מילר), קוסם רב עוצמה שברח מארה"ב אחרי אירועי הסרט הקודם, ומוכן לעשות הכל כדי לגלות פרטים על עברו.

אחרי שבסרט הקודם רולינג הציגה לנו את עולם הקסמים האמריקאי אנחנו חוזרים הפעם לאירופה. תחילה ללונדון המוכרת לנו מסרטי "הארי פוטר" ובהמשך לפריז, שמתגלה גם היא כצבעונית מאוד ומלאה בקסם ומוכיחה שוב שהיכולת של רולינג להרחיב את העולם שלה למחוזות חדשים וצבעונים היא לא פפחות ממדהימה.

חיות הפלא - הפשעים של גרינדלוולד
 

חיות הפלא - הפשעים של גרינדלוולד (צילום: יח"צ)

 

העולם המופלא שיצרה רולינג הוא קריטי, אך כוחו הגדול של הסרט (והאמת גם של "הארי פוטר") הוא ביצירת דמויות מרתקות ודינמיקה מצוינת ביניהן.

 ניוט ממשיך להיות דמות מרגשת ושובת לב שלא יכולה לפגוע באף יצור או אדם, גם אם במחיר של פגיעה אישית. הבעת הפנים התמימה של רדמיין יחד עם הייחודיות שהוא מביא איתו הופכים את ניוט לדמות שאי אפשר שלא לאהוב.

ג'וד לאו נבחר לגלם את אלבוס דמבלדור הצעיר ומערכת היחסים שלו עם ניוט ובעיקר עם גרינדרוולד נראות כמו אחד הדברים שאמורים להוביל את סדרת הסרטים בהמשך. אם נשפוט לפי המעט שראינו ממנו בסרט הזה, זה בהחלט צפוי להיות מעניין.

חיות הפלא - הפשעים של גרינדלוולד
 

חיות הפלא - הפשעים של גרינדלוולד ( צילום: יח"צ)

 

אבל מעל כולם נמצא ג'וני דפ שמגלם את גרינדרוולד  מה שמתגלה כתפקיד הקולנועי הטוב ביותר שלו זה שנים. זה מתחיל בצורה מאופקת אבל ככל שהסרט מתקדם אנחנו מגלים כמה הדמות מסוכנת ומפחידה. השיא מגיע בסצנה שמתחילה בנאום אדיר ומצמרר ונגמרת בקרב גדול שכמו שהתרגלנו אצל רולינג, גובה לא מעט קורבנות.

דמויות המשנה מוסיפות מעט צבע אבל מלבד דמותו של תזאוס סקמנדר שמתגלה כמקסימה, שאר הדמויות לא מספיק בולטות. זה מאכזב במיוחד כשמתייחסים לאחיות גולדשטיין ולג'ייקוב, דמויות שהוסיפו המון לסרט הראשון בסדרה.

חיות הפלא - הפשעים של גרינדלוולד
 

חיות הפלא - הפשעים של גרינדלוולד (צילום: יח"צ )

 

הבעיה הגדולה של הסרט החדש היא התסריט שלו. רולינג, סופרת במהותה ולא תסריטאית, יוצרת אולם ודמויות מופלאות אבל מאכזבת מאוד דווקא בקו הנרטיבי של הסרט. המרדף של גרינדרוולד וניוט אחרי קרידנס והניסיון של האחרון לגלות פרטים על עברו הם קווי עלילה חסרי בשר שלא מעוררים מספיק עניין. בנוסף לכך, מחליטה רולינג לשים את כל המהלכים התסריטאים המשמעותיים בחלקו האחרון של הסרט מה שיוצר פער איכות משמעותי בין החלק האחרון של הסרט לשאר החלקים.

עלילות המשנה בדמות כמה סיפורי אהבה תלושות ולא מספיקות ובמשך לא מעט זמן אנחנו מוצאים את עצמנו נהנים בעיקר מהצבעוניות והעושר של העולם של רולינג ופחות מהעלילה. גם הפתרון לתעלומה שנמצאת במרכז הסרט רחוק מלספק ומרגיש מופרח לחלוטין. דבר מאכזב מאוד שלוקחים בעובדה שרולינג המוכשרת כתבה אותו.

חיות הפלא - הפשעים של גרינדלוולד
 

חיות הפלא - הפשעים של גרינדלוולד (צילום: יח"צ)

 

ו

עדיין, למרות הבעיות מצליח "חיות הפלא: הפשעים של גרינדלוולד" להיות סרט מהנה, בעיקר בשל העולם המדהים והדינמיקה הנהדרת בין הדמויות. הבמאי דיוויד ייטס (שביים את ארבעת הסרטים האחרוני בסדרת סרטי "הארי פוטר") עושה גם הוא עבודה ומספק  כמה סצנות נפלאות, ביניהן סצנת פתיחה נהדרת. תוסיפו לזה כמה הופעות אורח שיגרמו שיעלו לכל פוטר-הד חיוך על הפנים וקיבלתם סרט מהנה למדי, גם הוא בעיקר עסוק בלבנות דברים לסרט הבא.

ציון: 3.5 כוכבים

חיות הפלא - הפשעים של גרינדלוולד
 

חיות הפלא - הפשעים של גרינדלוולד (צילום: יח"צ )