"ונום", צילום: יח"צ

ככה נפרדים: ונום שובר קופות, ומעניק לסטן לי כבוד אחרון ראוי

ונום מציין את הופעתו הקולנועית האחרונה של סטן לי האגדי בתקופת חייו; הסרט גם עשה את הבלתי ייאמן ועקף את הכנסות "ליגת הצדק", שהיה אמור להיות להיט ענק

סוני יכולים לסמן לעצמם וי משמעותי נוסף ביקום הספיידרמן שלהם: "ונום" בכיכובו של טום הארדי סוף סוף עלה בסוף השבוע האחרון לאקרנים של שוק הקולנוע השני בגדולו בעולם - סין - וכצפוי (ואף מעל הצפוי) ראה הצלחה מסחררת בממלכה האמצעית. עם 111 מיליון דולר, "ונום" הפך לסרט הקומיקס בעל הפתיחה החזקה השניה בעוצמתה אי פעם בסין, שני רק ל"הנוקמים: מלחמת האינסוף", עם 202 מליון. 

 
 
 

ונום יותר חזק מליגת הצדק

עם האהדה המוחצת בסין, "ונום" מתקרב בצעדי ענק לקו ההכנסות העולמיות של 700 מיליון דולר (677 בינתיים וממשיך לספור), על תקציב של 100 מיליון בלבד. ומי היה מאמין שנגיע ליום בו סרט סולו של הנבל/אנטי-גיבור ונום יעקוף את ההכנסות העולמיות של הסרט הראשון שאיחד על המסך הגדול את ליגת הצדק?

ייתכן ורבים מאלו שצפו בכשלון הקולנועי המהדהד העונה לשם "ליגת הצדק", לא חזרו לצפיה נוספת ולא המליצו לחבריהם לתת הזדמנות לסרט - היו מאמינים בזה. הסרט שהיה צריך לחצות את קו המיליארד בהליכה נטולת מאמץ, הכניס "רק" 657 מיליון. מדובר במספר גרנדיוזי כשמדברים על ז׳אנרים וסיטואציות קולנועיות אחרות - אך לא במקרה של "ליגת הצדק", שהיו לו את כל הנתונים להצלחת ענק: התזמון של פופולאריות ז׳אנר גיבורי-העל, הדמויות הסופר-אייקוניות, התקציב שעלה על 300 מליון דולר והשיווק האינסופי. יש רק לקוות שדיסי אכן עורכים בימים אלו בדק בית מעמיק מספיק כדי להתחיל לייצר סרטים ראויים למעמד הגיבורים שלהם. 

מעבר לעקיפת ליגת הצדק, מדובר במקרה הצלחה קולנועית כמעט מרהיב: "ונום" זכה רק לחצי מהתקציב של בלוקבאסטר גיבורי-על ממוצע (אפילו ל״אנטמן והצרעה״, סרט די שולי במערך המארווליסטי, היה תקציב של כמעט 200 מיליון, והוא הכניס "רק" 622); אינספור ביקורות משמיצות ברחבי האינטרנט והייפ שלילי כללי, דמות ראשית של אנטי-גיבור/נבל אמנם מוכר ביותר, אך לא מתקרב במעט לסטאטוס של סופרמן/באטמן/וונדר וומן באמריקה או בעולם; והעדר הופעה תומכת של ספיידרמן (שכן מהווה כמובן מותג מקביל לשלישייה הקודמת שציינתי). 

למרות העדרו של ספיידי האהוב מ"ונום", הסרט כאמור מתרחש ביקום סרטי ספיידרמן שסוני מפתחים, וניתן בהחלט לצפות להכרזת סיקוול קרובה. הסרט המתמקד בספיידרמן הבא של סוני יהיה "ספיידרמן: ממד העכביש", הסרט המצויר שזוכה להייפ נרחב באינטרנט. הסרט בעל האנימציה הייחודית יאחד בין שלל הדמויות שזכו להיות מכונות כאנשי העכביש בקומיקסים של מארוול, בנוסף לפיטר פרקר כמובן, בשלב מאוחר יותר בחייו מאשר גיל התיכון המזוהה איתו (לפחות בסרטים).

הופעתו הקולנועית האחרונה בחייו של סטן לי האגדי

ספיידרמן/פיטר פרקר נוצר כידוע על-ידי סטן לי, יוצר הקומיקס האגדי, שנפטר השבוע בגיל 95. לי למעשה בנה למארוול את היקום שלהם כשהביא לנו, יחד עם אמנים כמו ג׳ק קירבי וסטיב דיטקו, את הנוקמים (בינהם איירון מן, תור, הענק והפנתר השחור), האקס-מן, ארבעת המופלאים ועוד דמויות רבות ונפלאות. העולם נפרד בימים האחרונים מהיוצר יוצא הדופן באינספור פוסטים מרגשים במדיה החברתית, שהשליכו אור על ההשפעה המעמיקה שיש ללי על התרבות העולם, ועל חייהם של מליונים שסיפוריו וגיבוריו מעוררי-ההשראה הלהיבו, ריגשו וחינכו.


לי קיבל את כבודו כיוצר, כשהשתתף בעשרות הופעות אורח במרבית הסרטים שהיו מבוססים על הקומיקסים של מארוול. הופעותיו המגוונות הולכות אחורה לסוף שנות ה-80, אך הראשונה המפורסמת היתה ב״אקס-מן״ הראשון משנת 2000, הסרט שנחשב לאחד ממחיי ז׳אנר גיבורי-העל בקולנוע. לי כבר הספיק לצלם מספר הופעות נוספות לסרטים מתקרבים, שהחשובה שבהן תהיה ב״הנוקמים 4״ המצופה ביותר.

הופעת הקמאו האחרונה של לי שהוקרנה עוד בחייו היתה ב"ונום", והיתה זו הופעת סטן לי קלאסית לחלוטין: גיבור הסרט אדי ברוק (הארדי) והטפיל שחי בתוכו, ונום עצמו, נתקלים בו ברחוב בעודו מתהלך עם כלבו. סטן נותן לשניהם עצה רומנטית ידידותית, ו-ונום שואל את אדי בתגובה "מי זה הבחור הזה?". קריצה מקסימה לכך שכל חובבי הקומיקס בעולם יודעים היטב מי הוא סטן לי, וכל צופי הקולנוע זכו להכיר את דמויותיו - וככל הנראה גם להתאהב בהן.