"סיפור אחר": אחד הסרטים הישראלים הטובים שתראו השנה

סרטו החדש של אבי נשר עוסק בנושא הטעון של חרדים-חילונים ועושה זאת בלי טיפת ציניות ושיפוטיות. וגם: איך הסרט מתכתב עם הטרגדיה של אבי נשר? • ביקורת סרט

אבי נשר, ללא ספק אחד מהבמאים הישראלים המצליחים והמוערכים בכל הזמנים, עלה לכותרות בזמן האחרון מהסיבות הכי עצובות שיש. יום לאחר הפרמיירה של "סיפור אחר" בפסטיבל חיפה נהרג בנו של אבי, ארי נשר, בתאונת פגע וברח. הטרגדיה הנוראית הכניסה את עולם הקולנוע הישראלי לאבל, ואבי האהוב זכה לחיבוק חם מאזרחי ישראל.

בימים אלה חוזר אבי נשר לכותרות והפעם מהסיבות הנכונות. סרטו החדש של נשר, "סיפור אחר", עולה היום (ה') לאקרנים אחרי שהיה ללהיט הגדול של יום הקולנוע הישראלי עם מכירות של כ-40 אלף (!!!) כרטיסים.

"סיפור אחר"
 

"סיפור אחר" (צילום: איריס נשר )

 

במרכז הסרט, המבוסס על סיפורו של הפסיכולוג ד"ר נעם שפנצר, עומדת ענת (ג'וי ריגר, "החטאים", "עמק"), צעירה שיחד עם בן זוגה, שחר (נתן גושן), זמר הולל לשעבר, החליטה לחזור בתשובה. אמה הנדל"ניסטית (מיה דגן, "פעם הייתי", "השיר שלנו") וסבה הפסיכולוג (ששון גבאי, "ביקור התזמורת", "פולישוק") שלא מרוצים מההחלטה פונים ליונתן (יובל סגל, "פאודה", "מתנה לשמיים") שהגיע לארץ ולנסות לשכנע את ענת לבטל את החתונה.

במקביל מגיעים לבית הסב זוג הורים לילד הנמצאים בעיצומו של משבר נישואין. האם, יוצאת בשאלה, היא פמיניסטית הלוקחת חלק בכת נשים מסתורית למורת רוחו של האב שסבור שהיא תסב נזק לילד. לצורך הגישור נעזר הסב בבנו, ועם התקדמות העלילה הדברים הופכים לאישיים יותר.

אני לא ממעריציו הגדולים של נשר, והאמת היא שמאז "סוף העולם שמאלה" לא אהבתי שום סרט שלו - אבל הפעם מדובר בסיפור אחר, תרתי משמע. סרטו החדש של נשר הוא אולי המורכב והמעניין ביותר שלו עד כה, ועדיין מצליח, כמו רוב סרטיו של הבמאי, להיות נגיש לקהל הרחב.  

"סיפור אחר"
 

"סיפור אחר" (צילום: איריס נשר )

 

סרטים של יוצרים חילונים שנוגעים בעולם החרדי מתחלקים לשניים: או שהם קלישאתיים להחריד או שהם שיפוטיים בטירוף. לעתים, כמו ב"החטאים" של אבי נשר, הם שניהם גם יחד. "סיפור אחר" צולח את המכשול הזה ויוצר מערכות יחסים מעניינות בין אנשי משפחה חילונים לדתיים. דווקא החילונים כאן, אשר חרדים לגורלה של בתם ומנסים לעשות הכל כדי "להציל" אותה מהעולם החרדי, מוצגים כאנשים השיפוטיים יותר. במובן מסוים, נשר מבקר כאן את העולם החילוני שמתיימר להיות ליברלי כל-כך, אך מתקשה לקבל את האחר.

בתוך הקונפליקט הנצחי של חרדים - חילונים אנחנו כל-כך עסוקים במחנות שלעתים אנחנו שוכחים שמרכיבים אותם אנשים וחלק גדול מהם לא חושבים בצורה של שחור ולבן. נשר עושה עבודה מצוינת בלצייר דמויות מדויקות (מלבד דמות האם שמשוחקת נהדר ע"י מיה דגן, אבל כתובה בצורה שטחית למדי) ומרתקות שהופכות את הסיפור למורכב יותר.

מערכת היחסים בין ענת לאביה היא הלב של הסרט, והיכולת של נשר ליצור מערכת יחסים כל-כך מורכבת ואותנטית, המלאה בהיבטים פסיכולוגים, היא לא פחות ממופלאה וכך גם היכולת לבחור בשחקנים המושלמים לתפקידים אלה. יובל סגל המצוין כהרגלו יוצר כאן דמות מופנמת מאוד שעומדת בניגוד מוחלט לזעם שמביאה ג'וי ריגר המופלאה לדמותה.

"סיפור אחר"
 

"סיפור אחר" ( צילום: איריס נשר)

 

גם היחסים של נעם עם אביו (ששון גבאי האגדי) עשויים בצורה נהדרת, כשבאחת מהסצנות המרגשות בסרט פותח האב את הלב באופן מלא לבנו בניסיון אחרון "להציל אותו". בכלל, התמה של אבות שמנסים להציל את ילדיהם היא מרכזית מאוד בסרט וכשרואים אותו קשה שלא לחשוב על הטרגדיה שאבי נשר עבר - מה שמוסיף ממד מצמרר במיוחד לסרט.

העלילה של הזוג המטופל מתחילה בצורה משעממת, אך ככל שהיא מתפתחת היא משתלבת טוב יותר בסיפור בצורה יותר טובה ומעלה לא מעט שאלות על אמונה. אחד הדברים היפים ביותר שהסרט עושה הוא להראות עד כמה קשה תהליך החזרה בתשובה ואת העובדה שהוא לא באמת נגמר אף פעם. המאבק עם היצרים והרצונות השונים הוא תמידי.

אך לא פחות מאשר סרט על משפחה או דת, "סיפור אחר" הוא סיפור פמינסטי על נשים שמסרבות לתת לאנשים אחרים (או יותר נכון, גברים אחרים) להחליט בשבילן - וזה מגיע לשיא בסצנה סוריאליסטית ומאתגרת במיוחד. על כל זה מנצח אבי נשר, שיוצר כאן קולנוע נפלא עם האסתטיות הייחודית המאפיינת אותו. הפסקול המלווה של נתן גושן (שמתגלה גם כשחקן לא רע בכלל) עוטף את הסרט בעטיפה מוזיקלית נהדרת.

"סיפור אחר"
 

"סיפור אחר" (צילום: איריס נשר)

 

האמת היא שביקורת, שלא יכולה להיות ארוכה מדי, לא מספיקה כדי להעביר את כל התחושות, הרבדים והרגעים המצוינים שנמצאים בסרט הבאמת מיוחד הזה. "סיפור אחר" מצליח להעביר את המורכבות של החברה הישראלית, על גווניה השונים, בצורה מדויקת. נכון, הוא מעט ארוך מדי ולעתים נופל לקלישאות, אבל בגדול מדובר ביצירה קולנועית מרשימה שלבטח תהפוך לאחד הלהיטים הגדולים של הקולנוע הישראלי השנה.

ציון: 4 כוכבים

 סיפור אחר
 

סיפור אחר ( באדיבות סרטי יונייטד קינג)