מהיום: התערוכה שמסבירה איך מקשרים בין קומיקס לשואה

אילו גיבורי על הם ניצולי שואה, ואיך נראתה הילדות תחת המשטר הנאצי? תערוכת "מיליון וחצי", שמוצגת במוזיאון הקומיקס בחולון, מיועדת "להעצים את החיים". צפו בראיון

תערוכה חדשה שמוצגת בימים אלה מציגה דרך מקורית להתמודד עם נושא טראומטי: קומיקס העוסק בתקופת הילדות בזמן השואה.

התערוכה, שנפתחת היום במוזיאון הילדים בחולון ותימשך עד חודש מאי, נקראת "מיליון וחצי", ואוצרת התערוכה מיכל פז קלפ מספרת לתוכנית "בוקר אור": "התערוכה חולשת על תחום הקומיקס בשואה, תוך התמקדות בילדים וילדות. יש שם יצירות מכל העולם, מקומיקסים שנוצרו בשואה בגטו טרזין, יצירות שנוצרו על ידי ניצולות אחרי השואה, וגם גיבורי על שמתברר כניצול שואה".

 
 
 

האם באמת מדובר בניגודים בין קומיקס לשואה? "נהפוך הוא", אומרת פז קלפ, "הקומיקס מאפשר מפגש מאוד אינטימי עם נושא. זה מערב את הפן החברתי ומתקשר עם הקוראים. באחת הקריקטורות, שי צ'רקה עוסק בדור השני והשלישי וביחסו עם השואה, ובהזדהות שלו עם הילד מהשואה, ואיפה הוא עומד ביחס לנושא הזה".

איור של שי צרקה מתוך תערוכה על ילדות בשואה
 

איור של שי צ'רקה מתוך תערוכה על ילדות בשואה (שי צ'רקה - צילום מסך מתוכנית הבוקר )

 

בתערוכה מוצגות יצירות רבות גם מהתקופה שאחרי השואה. "הקומיקס החל להתייחס לנושא בעיקר בסוף שנות ה-50, בשנת 1980 הופיע 'מאוס' שהוכיח שאפשר לשלב שואה וקומיקס. האירועים גם יכולים לשמש כתיעוד לשואה; ביומן הגרפי של אנה פרנק דוד פולונסקי השתמש באמנות של אותה תקופה וגם ברפרנסים היסטוריים אמיתיים. החוויה הכללית מעצימה - לא יוצאים ממנה כשאי אפשר לישון בלילה, היא מדגישה את החיים".