סופי צדקה, יוטיוב

סופי צדקה חוזרת למקורות

הג'ירפות ובלקן ביט בוקס לא מאמינים בנחיתה על הירח, דנה ברגר עושה בלוז, סופי צדקה חוזרת למקורות והראפר לוקץ' ואשתו הטרייה הילה חלואני בטראפ הא"ב. סיכום מוזיקה

אילו היה חי היום, קרוב לוודאי שהאסטרונאוט ניל ארמסטרונג היה די מתרגז מהשיר החדש של הג'ירפות עם בלקן ביט בוקס – "לא הייתה נחיתה על הירח" שראה אור השבוע.

החיבור המיוחד, המפתיע אך גם הטבעי בין גלעד כהנא מהג'ירפות לתומר יוסף מהבלקן ביט בוקס רקם ממתק היפ הופ-פופ אלקטרוני פסיכודלי מסקרן שאי אפשר לעכל אותו בהאזנה ראשונה וגם לא בשנייה, אך אי אפשר שלא להישבות בקסמו של הטקסט הבלתי שגרתי והמאד מקורי וניסיוני ("אז זה קשה אתה על אוטומט, מרגיש אשם פרא מבוית, אתה מתקשר אבל לא נקלט, עד שיתאפשר תחפש מקלט") המתמזג היטב עם הלחן המותח והגרובי שמפיח בו עניין יוצא דופן שמשאיר טעם של עוד.

דנה ברגר מחזירה את הפולק לאופנה בשיר החדש "בלוז אלול" שכתבה ברגר והלחינה תמר אייזנמן. למען הכנות, השיר לא תופס את האוזן ולא הכי קליט, אבל נשמע כי הוא לא מיועד מלכתחילה להפוך לכזה, הוא מגיש בצורה רלוונטית ואותנטית רומנטיקה בצל חודש אלול.

ברגר הניחה לרגע בצד את נעלי הרוקנרול שלא משות מרגליה ולא לרגע ויצרה שיר גדוש בכנות, סנטימנטים ורומנטיקה בהתנסות מיוחדת ומעוררת הערכה.

אחד הדברים המרעננים ששבו את אוזני השבוע היה השיר "האזינו" של ההרכב "סופי והבלאדים", עם הסולנית סופי צדקה. בשיר, הממזג מוזיקה מזרחית עתיקה ועשירה עם טקסט תנ"כי (ספר דברים) ללחן שמקורו אצל השומרונים (שספגה צדקה מהבית) יש ארומת צלילים נוגעים שאי אפשר שלא להישבות בקסמם ולהישאב במסע מוזיקלי שורשי עתיק שנשמע משכר חושים גם בשנת 2018. משב רוח מרענן ומיוחד המותיר צמא לעוד.

אחד מנושאי דגלו של הטראפ כיום ואושיית הראפ המקומית, לוקץ', חובר בשנית לאשתו זמרת ה-RNB והסול הילה חלואני לשיר חדש – "6789" שכתבו והלחינו השניים להפקה מוזיקלית של אורי שוחט.

אני מודה ומתוודה, איני מומחה גדול בטראפ (רק חובב מאד), אבל אני כן יודע שמשחק המילים בשיר והביצוע הכריזמטי של השניים עם ההפקה המוזיקלית האפלה (מעט) והעכשווית נתפס בראש מהאזנה ראשונה וייתכן ומצאנו את משחק הא"ב בגרסת הראפ. יציאה מבריקה.

במה חדשה- טוניק קלוניק – "אהבה אמיתית"

הרכב האינדי רוק טוניק קלוניק שנשמע לי כבין הכלאה בין פופ רוק פסיכודלי לפאנק הוא שם עולה בשמי סצנת האינדי המקומית וחבק השבוע שיר שני מאלבום הבכורה שבדרך – "אהבה אמיתית", שיר שנכתב והולחן ע"י אופיר בן שמעון והופק מוזיקלית ע"י אוראל תמוז.

 הקולות השרים את השיר המיוחד ושובר המוסכמות הזה עם אופיר בן שמעון, מירב דגן, שולי אנוש, דור הייטנר ומיקה שדה. פתחו ראש ושימו אוזן.