"ונום", צילום: יח"צ

"ונום": טום הארדי נהדר, השאר קטסטרופה

הנבל הכי אהוב ביקום של ספיידרמן מקבל ספין אוף משלו. תצוגת משחק נהדרת של הארדי מונעת מהסרט להפוך לאסון בקנה מידה היסטורי • ביקורת סרט

אם תשאלו חובבי קומיקס מי הדמות האהובה עליהם ביקום הקומיקס של מארוול התשובה הרווחת תהיה ככל הנראה ספיידרמן. סוני היו הראשונים לזהות את הפוטנציאל הקולנועי, וב-2002 יצא הסרט הראשון בטרילוגיה המקורית שהיה די טוב וזכה להצלחה גדולה. השיא הגיע בסרט השני בטרילוגיה שנחשב לדעת רבים לסרט הטוב ביותר של ספיידרמן.

הסרט השלישי יצא לקולנוע עם ציפיות ענק, שכן ספיידרמן סוף סוף פגש את אחד הנבלים המעניינים והאהובים ביותר בעולם שלו – ונום - אלא שהסרט השלישי היה כושל והותיר את המעריצים מאוכזבים, בעיקר מהשימוש הכושל בנבל האהוב.

מאז סוני הספיקה לאתחל את העולם של ספיידי עם "ספיידרמן המופלא", שלא זכה לאהדה גדולה, ולאחר מכן הגיעה להסכם עם דיסני לשילוב של איש העכביש בעולם הסינמטי של מארוול- מה שמשאיר בינתיים לסוני את האפשרות לפתח את העולם הקולנועי של ספיידרמן ללא הגיבור האהוב.

אתמול (ה') עלה בישראל "ונום", הניסיון הראשון של סוני לפתח את היקום הקולנועי שלה בלי ספיידרמן.

"ונום"
 

"ונום" (צילום: יח"צ )

 

העלילה עוקבת אחרי אדי ברוק (טום הארדי, "מקס הזועם: כביש הזעם", "לוחם"), עיתונאי חוקר מוכשר במיוחד המאורס לאישה יפהפיה (מישל ויליאמס, "מנצ'סטר ליד הים") שחשף לא מעט עוולות  בזכות תחקירים נוקבים. כשהוא מנסה להפיל את את קרלטון דרייק (ריז אחמד, "ליל האירוע"), מדען ויזם מצליח, בטענה שהוא עושה ניסויים בבני אדם, אדי מאבד את עבודתו, דירתו וארוסתו. בניסיון למצוא ראיות מפלילות ברוק פורץ למעבדה של דרייק, שם הוא נתקל בסימביוט (טפיל שמשתלט על האדם וחולק איתו את אותו גוף) בשם ונום שמשתלט עליו.

כבר לפני יציאת הסרט היו מספר סימני אזהרה לכך שמדובר בכישלון: טום הארדי הצהיר שאת ה-40 דקות האהובות עליו בסרט הורידו, הדירוג שהסרט קיבל היה PG13 (גילאי 13 ומעלה) מה שלא תואם כלל את האופי של ונום והאלימות הקיצונית איתה הוא מזוהה ושבגללה הוא כל-כך אהוב והמשיך בביקורות מזעזעות (ולא רק מצד מעריצי ליידי גאגא, שניסו לפגוע בסרט כדי לקדם את "כוכב נולד" בכיכובה). ואכן, "ונום" הוא כישלון מהדהד כמעט בכל אספקט.

"ונום"
 

"ונום" (צילום: יח"צ )

 

הבעיה מתחילה קודם כל במהלכים העלילתיים של הסרט ובאפיון דמויות סתמי למדי. ברוק, אחת מהדמויות המרתקות ביותר בעולם של ספיידרמן, מוצג כאן באופן שטחי למדי כשאף אחת מהבחירות שהוא עושה לא ממש ברורות.

הארדי, שנחשב בעיני רבים (ואני ביניהם) לאחד השחקנים המוכשרים ביותר בהוליווד, עושה כל מה שהוא יכול כדי להציל את המצב- ובחלקים גדולים מהסרט הוא אכן מצליח לבדר ולמנוע מהסרט להפוך לאסון בקנה מידה היסטורי. אבל גם שחקן ברמתו לא יכול להציל את הסרט הזה מהכתיבה והבימוי הגרועים שלו.

המהלכים העלילתיים קורים בלי הכנה או בניה לקראתם- כך למשל, בשלב מסוים, אופיו של ונום משתנה כי הוא אוהב את הנוף של סן פרנסיסקו. אם זו לא כתיבה גרועה ועצלנית, אני לא יודע מה כן.

"ונום"
 

"ונום" (צילום: יח"צ)

 

החלקים המוצלחים של הסרט מגיעים כשברוק מנהל דיאלוגים עם ונום (גם הוא בקולו של הארדי)-הם המעניינים ביותר ומראים את הפוטנציאל הגדול שיש בדמות הזו, ובעיקר בליהוק של הארדי, שברגעים מסוימים עושה עבודה פנומנלית- אבל זה מעט מדי.

וויליאמס ואחמד, שניהם שחקנים מעולים, רחוקים משיאם פה- אבל עם כתיבה כל-כך גרועה של דמויות באמת שקשה להאשים אותם בתוצאה הסופית.

"ונום"
 

"ונום" (צילום: יח"צ )

 

במאי הסרט, רובן פליישר ("זומבילנד", "יחידת הגנגסטרים"), ממשיך ברצף של סרטים בהם עבודתו רחוקה מלהרשים. במקום להתעסק במה שבאמת מעניין- הקונפליקט בין אדי לונום- הוא מתעסק בסצנות אקשן סתמיות למדי שמלוות ב-CGI מביך.

האצבע המאשימה מופנית גם לסוני, שבחרה לחסוך ולבצע את כל סצנות האקשן במחשב ולא לשלב אפקטים ואנשי פעלולים. התוצאה היא סצנות אקשן סבירות (שערוכות בצורה מזעזעת) שדומות יותר למה שקורה ביקום הקולנועי של DC ולאקשן בסרטי "הרובוטריקים" מאשר לאקשן הסוחף שמאפיין את סרטי מארוול.

"ונום"
 

"ונום" (צילום: יח"צ )

 

ולמרות כל הבעיות האלה, יש ב"ונום" פוטנציאל גדול מאוד שעוד עלול להתפוצץ בסיקוול הצפוי (כשרמיזה למה שמחכה בו אפשר לקבל בסצנת האפטר-קרדיטס המצוינת של הסרט). כל מה שצריך לקוות היא שסוני תפיק את הלקחים מהאכזבה הזו ותגייס לסרט הבא אנשים קצת יותר יצירתיים לתפקידי ההפקה השונים.

ציון: 2 כוכבים

"ונום"
 

"ונום" ( צילום: יח"צ)