חנן גולדבלט: "ההתנפלות עליי לא טובה לאף אחד"

אירוע להנצחת פועלה של נעמי פולני בוטל בקרית טבעון, לאחר שהאזרחים לא רצו את חנן גולדבלט, שהורשע בעבירות מין. גם פולני מוחה: "אי אפשר לחסום לו את החיים"

האם חנן גולדבלט ראוי או לא ראוי להנחות אירוע תרבות?

בחיפה אירוע בהנחייתו עבר בשקט, אבל בקרית טבעון בוטל אירוע הוקרה לנעמי פולני. הלחץ הציבורי הכניע את המארגנים - והאירוע בוטל. "היו דיונים מעניינים סביב הסיפור  הזה", אומרת לתוכנית "אורלי וגיא" עירית קרן, מנהלת מרכז ההנצחה בקרית טבעון, שם נמכרו כל הכרטיסים לאירוע.

"מהתחלה היו קולות לכאן ולכאן וצריך להכיר את הבית הזה בשביל להבין את עוצמת הרגשות. זה בית שהוקם כדי להנציח את חללי קרית טבעון. הרעיון להביא את נעמי פולני היה חלק מזה, אבל היו דיונים כשפולני בחרה את גולדבלט להנחות. אני שמחה שהדיון התעורר ושיש קהילה מעורבת שניהלה אותו. עצם הדיון הוא חשוב".

"האווירה הכללית בעוכרינו"

האירוע בוטל בכללותו, משום שפולני ביקשה להביא עמה את גולדבלט. "אני התחלתי בזה", אומרת פולני בת ה-91, "חנן יצא מהכלא, ואני אוהבת לספר סיפורים. רציתי לטובתו וגם לטובתי, לעזור לו בפרסנה לאחר שהשתחרר מהכלא. לא ידעתי איפה הוא יעבוד, ואסיר ודאי מתקשה בהתחלה עד שהוא מוצא את פרנסתו. אמרתי שיהיה לו טוב ולי טוב ותהיה לו רווחה. היום אמרו לי שההופעה בוטלה בשל התנגדות האזרחים. חנן הוא לא אנס מורשע - החוק אומר שמי שריצה את עוונו, אי אפשר לחסום לו את החיים. הוא כשר לכל דבר כאזרח".

חנן גולדבלט
 

חנן גולדבלט. "אין פה עניין של קריירה או כסף"  (בוצ'צ'ו )

 

האם הביטול קשור לאווירה הכללית? "ללא ספק, האווירה הכללית בעוכרינו. בעוכרי אלה ששואפים שהדברים יתנהלו בלי הפרזה", אומרת פולני, "הפאניקה הזאת מעבירה אותנו, מעקמת את דעתנו". האם היא הוטרדה מינית? "פעם, איזה קשקוש קטן". האם הוא רשאי ללמד כיום ילדות דרמה, למשל? "בוודאי. מה זה הורשע? אני אומרת לך שההרשעה הזאת, אני לא שמעתי את העדות שהיא אומרת ככה וככה קרה לי. זה קשקוש. כל מה שאיש פולט מפיו, זה לא אומר שזו עדות. הוא אדם נעים הליכות, עדין".

גולדבלט עצמו מתפרנס היום מדברים אחרים - הוא עובד בחברת ליסינג ("האנשים נחמדים מאוד") כבר 4 שנים. "חבל שהאירוע בוטל, מכיוון שכל העסק הזה היה כי נעמי פולני לא חיה באושר ובעושר. הדבר הזה נעשה בהתנדבות, מצדי ומצד עוד כמה יוצרים שם, כדי לאסוף כסף. בחיפה זה עבר בשלום. אין פה עניין של קריירה או כסף. אני לא כל כך מצליח להבין מה רוצים המוחים, אבל זה לא לשיחה טלפונית. פעם ראשונה שמבקשים שלא אופיע. אני מבואס, אבל זה לא נעים. ההתנפלות הזאת לא טובה לאף אחד. מכל הכיוונים פתאום במין בוטות כזו, זה לא נעים. עד שגילו שהקריירה שלי מגיעה לשיאה בטבעון, הכל היה בסדר גמור".

לו היית יכול להחזיר את הגלגל לאחור, מה היית עושה אחרת?

"הייתי עושה כמה דברים אחרת. אין לי תשובה כרגע מהמותן. אני לא רוצה לדבר על זה עכשיו".