מיהו לירן ורדיאל, הצייר שזוכה לפרגון ממאלומה, אנריקה וג'יג'י

לירן ורדיאל, אמן ישראלי שמצייר דיוקנאות, כובש את אינסטגרם ומקבל לייקים מג'יג'י חדיד ואנריקה איגלסיאס. אבל החלום שלו הוא שאולי, יום אחד, גם ההורים שלו יתלהבו

כיאה לרשת חברתית שמצמצמת את הטקסט ושמה את התמונות במרכז, אינסטגרם הפכה בשנים האחרונות למוזיאון הגדול בעולם. בלי כרטיסי כניסה, ושכירת מבנה, אמנים מתחומים שונים זוכים לחשיפה שבעבר ניו יכולים רק לחלום עליה.

אחת התופעות האמנותיות הפופולריות ביותר השנה היא לירן ורדיאל, בן 28 מגדרה. עם מיליוני צפיות ומעל 200 אלף עוקבים מכל רחבי העולם, ורדיאל הוא צייר הפופארט הישראלי שעשה הכי הרבה רעש השנה ברשתות החברתיות.

 
 
 

את זאין מאליק מלהקת one direction הוא צייר, למשל, ופתאום גילה שמאליק העלה את הציור לרשת ושהיצירה שלו הגיעה ליותר ממיליון לייקים. "היה הבזק של מלא הודעות, הוא עשה את הסיפתח, ואת בת הזוג ג'יג'י חדיד ציירתי אחריו. גם היא עשתה לייק". אחר כך הגיעו אנריקה ומאלומה, שגם הם שיתפו את הסרטונים שלו - ו נטע ברזילי זכתה אף היא לציור משלה. את חלק מהזמרים הוא בכלל לא הכיר, אבל עשה עליהם תחקיר כדי "להיכנס לתוך הדמות".

יותר מדי כסף הוא עוד לא רואה מזה. "זה ישמע פאתטי אבל אני עושה את הדברים בלי לקבל תמורה, 90% מהם זה בשביל הכיף. אני אמן לא בראש עסקי", הוא מסביר, "כשעשיתי את המצות עם השוקולד, לא חשבתי ששוקולד השחר יפרסמו את זה".

זאין מאליק, בציור של לירן ורדיאל
 

זאין מאליק, בציור של לירן ורדיאל (אינסטגרם לירן ורדיאל )

 

בעולם שכולו מוקף במוצרים, פרסומות הפכו להיות האובייקט החדש. ובעולם וירטואלי גם המבקרים כבר לא מצביעים ברגליים אלא בלייקים. "לייקים זה הכל עבורי, זה המדד", הוא מספר, "ביום שאין מספיק, אני יכול להיכנס לדיכאון ולהיות בלי מצב רוח. זה מרגיש לי שלא אהבו את הציור".

הערה אחת שקיבל דווקא גרמה לו לחשוב. "קיבלתי הודעה שזו לא אמנות, שהיפר-ריאליזם זה לא אמנות. זה בהתחלה עיצבן אותי, אבל כשהוא אמר 'אני לא רואה אותך בציור', הבנתי שאני צריך להראות גם את עצמי ולא לפחד. אני בא ממקום שלא תמיד דברים הלכו בצורה טובה, המשפחה לא תמיד תמכה באמנות. החלום שלי הוא להציג בגלריה במקום נחשב בעולם, ושההורים יהיו עם עיניים מבריקות. אז ארגיש שעשיתי את זה".