סופי טרנר ב״פניקס האפלה״, יח״צ

רגע לפני עסקת הענק: ה"אקס-מן" חוזרים לנסיון אחרון בקולנוע

האקס-מן ידעו עליות ומורדות רבות מאז שכיכבו לראשונה במסך הגדול בשנת 2000, ועכשיו הם חוזרים להלחם אחד בשני לפני הריבוט המצופה שלהם • שני פרומקין, טור שבועי

ב-18 השנים בהן סרטי האקס-מן רצים, הם לא הצליחו להתגבש כפרנצ׳ייז קולנועי ששומר על יציבות, אבל לרוב היה בהם את הקסם המוטאנטי ואווירת השייכות הייחודית להם. כעת האקס-מנים חוזרים לקולנוע (כנראה) בפעם האחרונה במסגרת הנוכחית שלהם, עם ״הפניקס האפלה״, שלאחר דחיות וצילומים-מחדש, שעל-פי השמועות היו מאוד יסודיים - עתיד לצאת בפברואר בשנה הבאה. אמש (ד׳) פוקס סוף סוף הוציאו טריילר ראשון של הסרט, שלזמן מה לא היה ברור אם הוא בכלל לא נגנז:

הסיבה שהאקס-מן הקולנועיים, כפי שאנחנו מכירים אותם, יעברו שיפוץ יסודי כללי היא עסקת העתק של דיסני ופוקס, שצפויה להסגר בקרוב. דיסני הם הבעלים של מארוול, ופוקס מחזיקים בבעלות הזכויות הספציפיות על האקס-מן (כמו גם על ארבעת המופלאים) - ומרגע האיחוד של דיסני ופוקס, אותם גיבורי מארוול פופולאריים שחיו בנפרד על המסך הגדול ישובו הביתה, ויתאחדו עם חבריהם הותיקים מהקומיקס. זה אומר שניתן לצפות לריבוט מסקרן ומצופה ביותר, שיקח חלק ביקום הקולנועי של מארוול. 

בגלל אותו מערך מעורער וחסר רצף המשכי של סרטים, מי מהם היה מוצלח יותר (כמו ״אקס-מן 2״ ו״אקס-מן: ההתחלה״) ומי משמעותית פחות - הקהל מעולם לא התחבר למוטאנטים באופן מלא בהתאם לפוטנציאל הטמון במותג, ורבים סבורים כי מארוול ודיסני ידעו מה לעשות איתם טוב יותר. מבחינת מארוול, התזמון לא יכל להיות מוצלח יותר, כשהם קרובים לסיים בעצמם את הפרק הראשון ביקום שלהם עם ״הנוקמים 4״, שיצא במאי 2019, ויסיים את הסיפור המרכזי שהם הריצו בעשור האחרון. טרם ברור מה יהיה עתידו של דדפול בגילומו של ראיין ריינולדס באיחוד הזה.

בנתיים בפוקס ממשיכים עם העסקים כרגיל עם ״הפניקס האפלה״, אולי בתקווה לפחות לכסות עלויות לפרוייקט היקר (שהתייקר כאמור עוד עם הרישוטים המתוקשרים), או כדי לנסות לסיים את הסאגה הארוכה בטון חיובי יותר מזה של ״אקס-מן: אפוקליפסה״ הביזארי ומזורז, שמראש היה חסר סיכוי להתחבב על הקהל. סופי טרנר, המוכרת כסנסה סטארק מ״משחקי הכס״, תשוב לגלם את דמותה האייקונית של ג׳ין גריי, בעלת כוחות הטלקנזיס וטלפתיה המולטי-עוצמתיים. זו תעמוד במרכז עלילת הסרט, ותיצור מעין מלחמת אזרחים בקרב חבריה, כשנראה כי היא מתפתה ״לעבור לצד האפל״. נראה גם כי ימשיכו להתייחס לפניקס כישות זדונית השוכנת בתוך ג׳ין, ולא בתור גורם חוצני שמשתלט עליה כמו במקור הקומיקסי. 

לצידה של טרנר חוזרים לככב כדמויות האייקוניות לא פחות (בגרסתם הצעירה): ג׳יימס מקאבוי כפרופסור אקסבייר, מייקל פסבנדר כמגניטו, ניקולאס הולט כביסט, אוון פיטרס כיקיר-המעריצים קוויקסילבר, אוליביה מאן כסיילוק וכמובן ג׳ניפר לורנס בגרסא הג׳ניפר-לורנסית של מיסטיק. תצטרף אליהם ג׳סיקה צ׳סטיין המוערכת בתפקיד של משנת-צורה מסתורית. תהייה אחת מעניינת לגבי הסרט היא לגבי חשיבות תפקידו הפעם של סקוט סאמרס AKA סייקלופס (בגילומו של טיי שרידן), שנחשב כאחת מדמויות המפתח המרכזיות בהיסטוריה הקומיקסית של האקס-מן, ומעולם לא זכה לעיבוד ראוי בסרטים. יו ג׳קמן בתור וולברין אגב, שהפך עם הזמן לשם השני של סרטי האקס-מן, ככל הנראה לא יהיה שם.

עיקר התגובות שהטריילר הראשוני ונטול-הניצוץ עורר בקרב צופי האקס-מן הן שמסתמן כי הוא מזכיר מדי את המהלכים הנרטיביים הבעייתיים של ״אקס-מן: המפלט האחרון״. למרות כי הטריילר החדש לא רע במיוחד, וטרנר אף עושה רושם נפלא בתפקיד. הבעיה היא שאין בטריילר מראה ויזואלי, רמיזה לכימיה בין-שחקנים או אפילו שורת דיאלוג בודדת שיציתו סביבו הייפ בסדר הגודל הראוי למותג הזה. הפוטג׳ המוצג הוא בעיקר ״הרבה יותר מדי מאותו דבר מיושן״, שכבר רובנו מיצינו אי שם ב-2014 עם ״אקס-מן: העתיד שהיה״, שהיווה נקודת סגירת מעגל שלמה ומרגשת.

את ״הפניקס האפלה״ מביים סיימון קינברג, שכיהן כמפיק-על ותסריטאי בפרנצ׳ייז מאז אותה קטסטרופת ״המפלט האחרון״, וזהו נסיון הבימוי הראשון שלו. בעידן פוסט ״הנוקמים: מלחמת האינסוף״ העוצמתי וחסר-התקדים, לא בטוח שלסרט קומיקס כל כך נעדר מקוריות, חידוש או הברקה כלשהי יש מקום בקרב הצופים. מצד שני, יש לזכור שכל זה רק מרומז מתוך טריילר בודד, ולמרות כי הוא לא מסמל טובות - הכל עוד פתוח לגבי טיבו של הסרט המלא.