ג'ון טרבולטה ואוליביה ניוטון ג'ון בסרט "גריז", צילום מסך

לה לה לנד פינת תאג"ד: השירים הכי רומנטיים בקולנוע ובטלוויזיה

לכבוד ט"ו באב החלטנו להיזכר בכמה שירים רומנטיים במיוחד מהרגעים הכי קסומים בקולנוע ובטלוויזיה. רוצים להישאב לרומנטיקה קולנועית? צפו

האהבה נמצאת באוויר, וגם על המסך. הקולנוע והטלוויזיה הרבו לעסוק באהבה, וזוגות טלוויזיוניים וקולנועיים - בארץ ובחו"ל - היוו השראה למיליוני צופים, בדייט ראשון או אחרי 30 שנות נישואין - והפכו לקלאסיקות ושירי קאלט שזכורים לנו עד היום. 5 שירים מהקולנוע העולמי, 5 מהקולנוע הישראלי, 5 מהטלוויזיה העולמית ו-5 מהטלוויזיה הישראלית. אז היכונו להתאהבה, כי מ"גריז" ועד "זגורי אימפריה" - אלה שירי האהבה הכי יפים שליקטנו עבורכם מהקולנוע והטלוויזיה בארץ ובחו"ל.

קולנוע עולמי

1. כנר על הגג - ?Do you love me

טוביה וגולדה חיו תחת אותה קורת גג רעועה בעיירה אנטבקה במשך 25 ושנה, אבל לא עצרו את עצמם לשאול רגע אחד האם הם באמת אוהבים אחד את השנייה. הם התחתנו בשידוך, כמקובל באותה תקופה בעיירה היהודית, אבל מעולם לא אמרו האחד לשני את צמד המילים: אני אוהב אותך. אבל אחרי חצי יובל ביחד, סוף סוף, הם הבינו שזה זה.

2. גריז - You're the one that I want

דני זוקו וסנדי אולסון הבינו בימים ההם של מעילי עור וטרפנטין בשיער שהם מצאו האחד את השנייה. אם כולם היו אומרים זאת באופן גלוי, ופוצחים בשיר קולח כשחבורות נאספות סביבם לגיבוי, העולם היה מקום יותר טוב ושמח. או מעצבן, תלוי על איזה צד קמתם.

3. לה לה לנד - A Lovely Night

בימים של שקיעה הוליוודית, השקיעה בהוליווד מעולם לא נראתה קסומה יותר - עם מחוות לסרטי עבר ומיוזיקל שחוזר לכותרות. אמה סטון וריאן גוסלינג פיזזו אי-אז בריקוד סטפס רומנטי כל הדרך אל האוסקר... כמעט.

4. 500 ימים עם סאמר - You make my dreams come true

מערכת היחסים של תום הנסן וסאמר פין ידעה עליות ומורדות במשך 500 הימים בהם התקיימה, אבל הפיק הגיע דווקא בהתחלה, אחרי שתום הצליח לכבוש את ליבה ולממש את אהבתם. או-אז, הפך סרט האינדי לרגע למיוזיקל שחוגג את התניית האהבים הזו בכל העיר.

5. מעבר ליקום - I've just seen a face

להקת חיפושיות הקצב הפליאה לתאר את רגע ההתאהבות הראשוני, והסרט Across the Universe - מיוזיקל בעקבות שירי הביטלס - העתיק את ההשראה של פול מקרטני לאולם באולינג בדרך לניו יורק.

קולנוע ישראלי

1. מאחורי הסורגים - תני לי יד

אסירים בבית סוהר כמהים לקרן שמן וליד מושטת מבעד לסורג חלוד. שיר האהבה ששר בועז שרעבי, כאסיר בסרט "מאחורי הסורגים" בתחרות כשרונות צעירים בהנחיית ירדנה ארזי, הפך עד מהרה לשיר ששר בפי כל אחד במדינה. אבל לנצח יישאר אותו קול מהדהד שנשמע מבין כתלי בית הסוהר.

2. שבלול - טוב לי

אריק איינשטיין, ג'וזי כץ וצבי שיסל בשלישיה סבנטיזית על חוף הים. רוח התקופה וריח החשיש התעצבו לשיר ביטלסי ישראלי, שאומר באופן ברור: טוב לי להיות איתך. אז אל תלכי רחוק לשדה אחר, את האחת שלי.

3. ללכת על המים - סינדרלה רוקפלה

איתן פוקס וגל אוחובסקי מחבבים את השילוב של מוזיקה וסרטים. גם בסרט "ללכת על המים" מופיע שיר - על במה - של אסתר עופרים במקור, וכאן בליפסינג על ביצוע של עברי לידר וריטה. האחים הגרמניים בסרט עלו לשיר אמנם אחד לשני, אבל אהבה זוגית או משפחתית, סטרייטית או להט"בית - זה לא משנה. המסר ברור: את/ה האחד/ת שאני אוהבת.

4. ללקק ת'תות - אני בא אלייך

אני בא אלייך בלי כתרים, בלי אותות הצטיינות. אני בא אלייך כי בלעדייך אני רוצה למות... אלה המילים האלמותיות ששר אורי בנאי בשיר "ללקק ת'תות". שיר אהבה שלא החזיק מעמד, כמו הסרט, אבל השאיר בארכיון את אורי בנאי ואלברט אילוז מפזזים ביחד.

5.זוהי סדום - האחד

הסרט "זוהי סדום" של "ארץ נהדרת" היה אוסף של פרודיות מלכתחילה, אבל לפתע הסגנון המונטי-פייתוני זז הצידה לטובת פרודיה על סרטי דיסני, עם שיר שמילותו הן רמז אחד גדול והפוגה מוזיקלית מתבקשת. עלמה זק ואסי כהן כשרלוט ונינווה מוצאים האחד את השנייה בסדום.

טלוויזיה עולמית

1. מראה שחורה - Anyone who knows what love is

לשיר שירי אהבה נחשב לרומנטיקה במיטבה, אבל סדרת המד"ב העתידנית "מראה שחורה" לקחה את זה למקום אחר לגמרי של כפייה ותחרויות, מציאות וירטואלית ומאסר כפוי.

2. משפחה מודרנית - In the Moonlight

דילן רוצה לשכב עם אהובתו לאור הירח - סיבה מספיק טובה להפוך את היוצרות ולגרום לו לשיר את זה באמצע הסדרה "משפחה מודרנית".

3. מד מן - Zou Bisou

שנות השישים באמריקה זכורות בתודעה כשנים של סקס, סמים ורוקנר'ול, אבל אצל דור הביניים המיושב הרוח החופשית הזו הגיעה באיחור של כמה שנים. כשכבר הצרפו לזרם הגדול, היה זה בסיוע תיווך מרחוק - במקרה הזה, ממש כמו בישראל, השירים הצרפתיים בהם הכל נשמע רומנטי. והשיר הזה דווקא מדבר על נשיקות.

4. טיסת הקונקורד - If You're Into It

שני חבר'ה לצים מניו זילנד שרים כל אימת שמתחשק להם במהלך הסדרה "טיסת הקונקורד". וכך נשים זוכות לעיתים לשמוע שירי אהבה נוגים ורומנטיים... בערך.

5. (Glee - Let Me Love You (Until You Learn To Love Yourself

חברות הזמרים הצעירים של Glee הם הצעירי תל אביב של ארה"ב, "השיר שלנו" שלהם וה"אובוי" של בית הספר לאמנויות. תרבות הפופ של כוכב נולד - מוזיקה בואכה כשרונות צעירים המבויים טלוויזיונית - הולידה אינספור רגעים טלוויזיוניים, ובעיקר קאברים. זה רק אחד מהם.

טלוויזיה ישראלית

1. השיר שלנו - השיר שלנו

כן, השיר הזה נושא את שם התוכנית, אולי מפני שהדואט בין הזוג לשעבר רן דקנר ונינט טייב נושא בחובו את התקוות והאכזבות שבאהבה, שעלתה על גדותיה והתנפצה לרסיסים. אביב גפן, שאמון על הביצוע המקורי, כבר הספיק מאז לשתף פעולה עם נינט ורן דנקר מצא אהבה דו-מינית. אבל השיר המקורי, השיר שלנו, עדיין נשאר שם לתזכורת בשידורים החוזרים של סדרת הלהיט של "טדי הפקות".

2. Oboy - האהבה הזאת שלנו

מספר שנים אחרי "השיר שלנו", חזרו יוצריה לעבוד על סדרה מוזיקלית נוספת לנוער המספרת על להקה בשם Oboy. עם ביצועים מחודשים לשירים ישראליים - כפי שעשו גם ב"כוכב נולד" - הכירו את המוזיקה הישראלית לדור הצעיר. עלמה ותום (דניאל גד וג'וי ריגר), כאן בשיר של עברי לידר, מוכיחים שדואט פשוט על כסאות בר הוא רומנטי מתמיד.

3. פאודה - תמלי מעאכ

ברחוב הישראלי, כאשר שומעים מישהו מדבר בערבית זזים הצידה באופן אינסטינקטיבי. אבל ערבית היא שפה יפה, ושירה ערבית לא פחות. יחידת המסערבים בשב"כ הבינה זאת מזמן, וחבריה מדברים ביניהם בערבית ומכירים את התרבות הערבית והשירים המצריים, דוגמת שיר האהבה تملى معاك: תמיד איתך.

4. תאג"ד - הכל כלול

הכל כלול, מלבד האהבה. את השיר הזה, שכבר הפך להמנון של מדינה שלמה מאז שיצא בסדרה 'תאג"ד', שר הנהג (מפקד אמבולנס בשבילכם) בן לולו, לאחר שהתאכזב מאהבה אפלטונית לבחורה בדואית, שברחה לו עם הלב השבור בין הידיים וכבשה אחת לתזכורת.

5. זגורי אימפריה - אל תדאגי לגורלנו

כשבבר ראה את לירן, החבר החדש של בתו אביגיל ש"שר סוף", לדבריה, הוא - איך אומרים - לא בא לו טוב. אבל לפני שהספיק לעשות לו "האק!", פתח לירן את פיו והחל לשיר בערב קריוקי משפחתי שיר לכבודה של אהובתו: "אל תדאגי לגורלנו" של דודו אהרון. בבר התרגש מהשיר ומאז, לירן ובבר הפכו להיות החברים הכי טובים.