על הספקטרום: "שרוכים" הוא אחד הסרטים המרגשים שתראו השנה

סרטו החדש של ינקול גולדווסר, העוסק בקשר בין אב לבנו שנמצא על הרצף האוטיסטי, הוא יצירה חסרת יומרות ומרגשת • זוהר צלח, ביקורת סרט

לפני מספר חודשים הגיחה לחיינו "על הספקטרום" המדהימה, היצירה הישראלית הבולטת הראשונה ששמה במרכז דמויות על הרצף האוטיסטי, שזכתה לחיבוק חם מהמבקרים ומהקהל. אתמול (ה') הגיע לבתי הקולנוע הסרט "שרוכים", סרטו של ינקול גולדווסר ("מתחת לאף", "מעבר לים") שמעמיד במרכז גם כן דמות על הרצף.

העלילה עוקבת אחרי ראובן (דבל'ה גליקמן), מוסכניק מזדקן, המקבל הודעה על מותה של גרושתו- מצב שמשאיר את ילדו בעל הצרכים המיוחדים גדי (נבו קמחי) חסר בית. בעידודה של העובדת הסוציאלית אילנה (אוולין הגואל) ראובן מסכים (למרות שהוא לא ממש רוצה בכך) לארח את גדי עד שתימצא לו מסגרת מתאימה.

 "שרוכים"
 

"שרוכים" (צילום: ורד אדיר )

 

את התסריט כתב חיים מרין, שותפו הקבוע של גולדווסר, שעושה סה"כ עבודה טובה. הוא יוצר סיפור פשוט שמזכיר ברוח שלו סרטים שנעשו בעשורים קודמים. מצד אחד הוא מקסים ואנושי ברמה הכי טהורה שיש, אך מצד שני פשטני מדי ומעט מיושן. ככזה, הוא פונה קודם כל לקהל ורק אחר כך למבקרים וקולנוענים. בין שמונת המועמדויות של הסרט לאופיר אפשר למצוא מועמדות לשני השחקנים הראשיים, שעל תפקידם בסרט בהחלט ראויים להערכה רבה.

קמחי עושה כאן עבודה פשוט אדירה ומספק את ההופעה הטובה ביותר בקריירה שלו. לגלם אדם עם צרכים מיוחדים זה משהו שדורש גם יכולות משחק גבוהות אך גם אנושיות ואמינות. קמחי עושה את התפקיד הזה ללא כל מניירות ויוצר דמות אנושית, אמינה וחשוב מכל מרגשת- שלבטח תרטיב לא מעט עיניים של צופים.

אבל מבחינתי הכוכב הגדול של הסרט הוא דבל'ה גליקמן, שנותן כאן תצוגת משחק פשוט פנומנלית ויוצר דמות מצחיקה ומלנכולית מצד אחד אבל גם עוצמתית ודרמטית מהצד השני, ועושה זאת על הצד הטוב ביותר. אם זו לא הופעה ששווה אופיר, אני לא יודע מה כן.

"שרוכים"
 

"שרוכים" (צילום: ורד אדיר )

 

הבעיה הגדולה של הסרט מגיעה דווקא בחלקים הדרמטיים ביותר שלו, אז הסרט מחליט ללחוץ יותר מדי על הנקודות הרגישות ובצורה לא הכי עדינה. זה בולט במיוחד בסוף של הסרט, שהולך מעט רחוק מדי לטעמי ופוגם בתוצאה הסופית.

בסופו של דבר, "שרוכים" לא חף מבעיות, הוא פשטני מדי ולוחץ מדי ברגעים קריטיים, אבל אלו בעיות מינוריות ביחס ללב הגדול שלו, שהופך אותו לסרט מרגש ובעיקר אנושי. תוסיפו לכך הופעות מרשימות של השחקנים הראשיים וקיבלתם סרט ישראלי מקסים וחסר יומרות, שמצליח לרגש בצורה הכי טהורה שיש.

ציון: 3.5 כוכבים

"שרוכים"
 

"שרוכים" (צילום: ורד אדיר )