האח הגדול חמישיית הגמר, מיכה לבוטון

חמישיית הגמר של האח הגדול: הטוב, הרע והנייטרלי

בתום ארבעה חודשים שלמים, עונה 9 של האח הגדול מתקרבת לבסוף אל סיומה, אז אחרי הרבה פרישות והעזבות דרמטיות, הנה מה שמיכל קליינברג חושבת על מי שנשאר בסוף

אז אחרי מה שהבנתי לזעזועי אמש שהיה לא פחות משליש שנה (!!) - יש לנו סוף סוף חמישיית גמר והיא די משונה, לא? זאת הייתה עונה עם שיא של פרישות כשבראשן כמובן פרישת האחות הגדולה עצמה, עונה שהרבה פעמים לא היה ברור לאן היא הולכת אם בכלל, אבל כוח הכבידה הכללי משך גם את עונה 9 של האח הגדול אל סופה הבלתי נמנע ואמש נחתמה סוף סוף חמישיית הגמר. 

רוצים לקרוא עוד? לכל הבלוגים של האח הגדול

אז מי יש לנו שם?

יש לנו באופן די מפתיע את מירב, שלפחות לפי הטוקבקים בכל מקום – נראה שהיא הבן אדם שעם ישראל הכי אוהב לשנוא בקיץ 2018, יש לנו את מריה, שממחישה את המשפט "מים שקטים לגמר חודרים", אביבית ששברה את חוק ה"חדשים לא מגיעים לגמר" עם עונה שעשתה לה חסד ושני הפיינליסטים שכנראה יהיו אלה שיחזיקו ידיים רגע לפני ההכרזה על הזוכה – ישראל ואליאב.

ומה עם רועי? רועי הודח שניה לפני הסוף. אז למה זה היה כל כך צובט לראות את רועי הולך? (ולמה בהפקה השאירו אותו להיות "ראש בראש" מול אביבית כשזה ברור שהיא תיקח?) כי רועי הוא באמת, כמו שאומרים המבוגרים שמסתבר שאני כבר אחת מהם – פשוט חמד של בחור.

רועי היה אותנטי לאורך כל הדרך, לא חולה מצלמות, לא חולה עימותים כוח ומעמד, רגיש ונגיש, נכון הוא בכה הרבה – אבל זה רק כי הוא בן אדם נורמלי שהיה סגור 4 חודשים בבית משוגעים, נכון הוא התאהב במריה ויש לה חבר אבל כאילו שמישהו מאתנו אי פעם שלט במי הוא מתאהב והתאהב רק במי שראוי ומותר, ונכון שהוא אולי פחות כריזמטי מאלן דלון אבל אני דווקא צופה לו קהל מעריצות מאסיבי בגיל ההתבגרות שישטוף לו את כל הדמעות.

רועי מהאח הגדול
 

חבל(פייסבוק האח הגדול)

אז זה היה חבל לראות אותו יוצא כי רועי, עם כל הקלישאה החבוטה שבזה – באמת עבר תהליך. הוא התחיל עם ביטחון עצמי רעוע שהתמוטט כליל ברגע שנתקל באלפא מיילס כריזמטיים ממנו, משם עבר דרך תעלה חשוכה של פוסט טראומות מהחטיבה ושידוד כל מערכות הדימוי העצמי שלו ולבסוף – יצא מהצד השני של כל זה חזק יותר. הוא הצליח להתגבר על הלב השבור שלו (שרק על זה מגיע לו עיטור העוז, לחלקנו זה לוקח שנים) ולא רק שהתגבר עליו אלא עשה זאת בלי לפתח עוינות למריה ויותר מכך – נשאר חבר טוב ומפרגן בשבילה בגבולות המציאות המאפשרת.

מירב

מבחינתה, מירב היא הזוכה, מכאן עצם הכניסה שלה בכלל לבית הכרוחה בפרידה מילדיה ל-4 חודשים, מכאן גם ההיסטריה רבתי שאחזה בה עם כניסתה של אביבית בר זוהר לבית (היחידה שהיא ראתה בה תחרות על כתר הזכייה). בנוסף מירב גם מעידה על עיסתה חזור והעד – "אני הכל, אני גם מצחיקה וגם רגישה וגם רבתי וגם אהבתי", קל לראות שבעיניי רוחה היא הכוכבת של העונה וזה גם לא מאוד רחוק מהמציאות הודות לאינסוף זמן המסך שקיבלה מההפקה. ומי מצביע לה? לפי הטוקבקים – ממש אף אחד, אבל כנראה שיש לה איזה "רוב שקט" (כמה אירוני כשמדובר בדיירת הכי צווחנית בבית) או לחילופין, ייתכן וכל עובדי "קרקס מדראנו" מתאחדים ברגעי האמת.

ישראל

כנראה הזוכה של העונה. ישראל עבר תהליך מעניין על גבול החשוד; הוא התחיל כפלרטטן בלתי נלאה, מגפף את מגי, מריה ותמי בכל אשר פנה (בעודו קורא להן בקריפיות "האחיות הקטנות והחכמות שלי"), כשניסה לדבר היה ניכר שזהו מאמץ עילאי בשבילו לחבר משפט קוהרנטי בעברית מההתחלה עד הסוף ובכלליות, הסיפור שלו הלך הרבה לפניו, כלומר – היה את מה שאנחנו יודעים על ישראל (חזר בשאלה, גר ברחוב) והיה את ישראל, שהיה בפועל – ברמן תל אביבי טיפוסי; כשהסיפור שלו הוא זה שבעצם שנתן לו הילה מסתורית ועמוקה יותר.

אבל לאט לאט, בעיקר אחרי הזוגיות עם מגי (ע"ע שוגה) ישראל השתנה. התחלנו לראות צד רגיש שלו, חשוף יותר, פגיע, ולפתע גם באורח פלא – הוא התחיל להיות רהוט יותר. כרגע ישראל הוא בחיר הקהל וגם באמת צ'ארמר, מעורר אמפטיה וכובש באופן כללי, אבל קצת קשה לשכוח שאמר שהוא הגיע רק בשביל לזכות ושהוא יעשה הכל למען מטרה זו, ואז אי אפשר שלא להרגיש בספק המנקר, שמא זה הכל אסטרטגיה.

 

A post shared by האח הגדול (@bigbrotherisrael) on

מריה

טוויטי, חתלתול המחמד של הבית, הלולב של הבית, מחזיק המפתחות של הבית, וכו'. נכון זה לא יפה אבל אין מה לעשות, מריה הייתה 4 חודשים כמעט על גבול האילמת, כשכל קשת ההבעות שלה מסתכמת בארסנל הפרצופים הנ"ל: "מודאגי", "עצובי", "שמחי" – זה לא חוכמה לחבב אדם כזה, וגם לא חוכמה לאדם כזה להגיע בשקט בשקט לחמישיה (ואז כצפוי גם – להיות זה שנושר ראשון עם יריית הפתיחה). מריה הייתה כמו ניילון נצמד, שקופה, דקה, לא מוסיפה ולא גורעת. נכון שיש לה לב טוב, נכון שהיא בתוך תוכה אחלה בן אדם, נכון שהיא לא תפגע בזבוב, אבל גם נכון שהיא פשוט לא מעניינת.

מריה טוענת שהיא עברה תהליך, מהו התהליך? שעכשיו היא אומרת 25 מילים ברצף וקודם אמרה 9? זה תהליך של בייבי סטפס, גם כשתינוק עובר מחלב אם לפירות מרוסקים הוא עובר תהליך, השאלה מתי התהליך הזה מתחיל לעניין אותי. בכל אופן – אני לא נגד מריה באופן מיוחד וגם לא בעדה באופן מיוחד, כפי שהיא "פרווה" גם הרגשות אליה לא מצליחים להתרומם הרבה מעבר לכך. אני שמחה בשבילה שהיא בחמישיה אם זה מה שיעזור לה לשכנע את עצמה שהיא אדם ראוי שמגיע לו לתפוס מקום במרחב ולהנכיח את עצמו ביקום. ועדיין, עם כל הכבוד למי שנראה יותר טוב בביקיני – לרועי הגיע יותר.

 האח הגדול
 

האח הגדול (צילום מסך )

אליאב

אליאב הוא מעין גרסה משודרגת של מריה; הוא גם נושא את דגל הניטרליות אבל אצל אליאב המקור שונה, אליאב באמת ובתמים לא מאמין בחיכוכים, בעימותים, בבזבוז החיים הקצרים על ריבים, אם פגעתי בך – אני רוצה להפסיק עם זה מיד, אם פגעת בי – אני בטוח שלא התכוונת והכל טוב אחי. אליאב הוא רודף הרמוניה ומי מנוחות אמיתי והיה מספיק לשמוע איך כשהיה קטן והמורה הייתה מתעצבנת עליו היה מתבאס בשבילה שהיא כועסת ומייעץ לה "להירגע בשבילה ובשביל הילדים שלה".

נכון, גם הניטרליות של אליאב הייתה לא מלהיבה במיוחד לאורך העונה אבל היות והיא נובעת מתפיסת עולם ולא מאימה חברתית – היא יותר משמעותית, "לגיטימית" ובאיזשהו אופן גם מעניינת. בנוסף, לאליאב יש באמת לב טוב עם מרחבים אינסופיים – יש שם מקום לכולם, עם אחוזי ביקורתיות ושיפוטיות יותר נמוכים מאחוזי השומן של מייקל לואיס ומעין "הכנסת אורחים" נפשית מעוררת השראה.

אותי אישית אליאב קנה כשרועי היה בסשן אכילת כאפות כלשהו והתחיל להלקות את עצמו על התמימות וחוסר החספוס שלו ואליאב תפס אותו ואמר לו: "אחי, הכל טוב אתה רגיש וזה מותר ואני אוהב אותך" והשאיר את רועי (ואותי) עם דמעות בעיניים. שורה תחתונה – אם אליאב יזכה זה אמנם לא יהיה מאוד מעניין אבל זה יהיה בהחלט ראוי.

אביבית

תראו, אביבית היא מקרה מיוחד, אביבית היא הגדרה של עבודה קוגנטיבית קשה שהאדם צריך לעשות כדי לא לשפוט את הספר לפי כריכתו והכריכה של הספר של אביבית מגיעה עם פנינים מזויפות מודבקות עם דבק ריסים על שתלי ישבנים והרבה נצנצים מסביב. אבל – אחרי שמנערים את הכריכה (ואז מטאטאים מהרצפה את כל הג'אנק שנפל ממנה), מגיח בן אדם באמת טוב, עם לב רחב, סלחנות, אמהיות, אורך רוח ונחישות.

בעונה הראשונה של אביבית בבית האח היא הייתה קוריוז, דמות שאנחנו לא רגילים לראות, בטח לא בישראל, עם מוחצנות של דראג קווין ודרמטיות של אופרת סבון לטינית בערוץ הקהילתי. אבל בעונה הזאת, הבחורה הפכה לאישה, נכון שהיא עדיין מטורללת בדרכה אבל זה harmless וכל "מופע אביבית בר זוהר" לא מתקיים על חשבון הבן אדם 'אביבית בר זוהר', להיפך, יש שם הרבה מאוד אנושיות ובאיזשהו אופן אירוני יחסית לדמותה – גם הרבה יישוב דעת. בשורה התחתונה בר זוהר ראויה להיות בחמישיה אבל בשורה היותר תחתונה – זה עדיין לא ממש הוגן כלפי הדיירים הוותיקים והלא סלבריטאים.

 אביבית בר זוהר
 

אביבית בר זוהר (צילום מסך )