"סלנדרמן" מפחיד כמה שהסרט הזה גרוע

סרט האימה החדש העוקב אחרי הישות המסתורית נכשל כמעט בכל אספקט קולנועי. התוצאה: אחד הסרטים הגרועים של השנה, אם לא הגרוע שבהם • ביקורת סרט

מכל הסיפורים של "קריפי פסטה", המקבילה האינטרנטית לצ'יזבטים שנהוג (או היה נהוג) לספר סביב מדורה, הסיפור של סלנדרמן הוא כנראה המפורסם ביותר. הדמות הבדיונית, שהפכה לפופולרית מאוד בקרב מעריצי סיפורי אימה, מתוארת כאדם גבוה, רזה וחסר פנים שקורבנותיו הם בדרך כלל ילדים. כשהוא מתקרב לאותם קורבנות יוצאות מגופו ידיים נוספות שעוזרות לו לרצוח אותם.

הדמות הזו, שהחלה כמם אינטרנטי הפכה לא רק לדמות פופולרית בתרבות הפופ שעמדה במרכזם של סרטונים, משחק מחשב וסרטים, אלא גם להשראה לפרשת רצח מזוויעה שזעזעה את אמריקה.

"סלנדרמן"
 

"סלנדרמן" (צילום: יח"צ )

 

אתמול (ה') הגיע לבתי הקולנוע לישראל "סלנדרמן", סרט אימה חדש בכיכובה של הדמות הסמתורית. במרכז העלילה עומדות חבורת נערות שנחשפו לסרטונים ולסיפור של הסלנדרמן. כשאחת מהן נעלמת, השאר מחליטות לבצע טקס במטרה לזמן את הישות המפחידה ולהציל את חברתן. הדברים כמובן, מסתבכים.

למרות שהוא כבר החזיר את ההשקעה, ההכנסות של "סלנדרמן" נמוכות יחסית ואפשר לראות בו אכזבה קופתית, בטח ביחס לסרטי אימה דומים. כשמסתכלים על הציונים המביכים והביקורות הקוטלות (9% ברוטן טומאטוז) אפשר להבין למה ההמונים לא נוהרים לבתי הקולנוע אבל האמת ששום דבר מאלה לא יכול להכין אתכם לכמה גרוע באמת הסרט.

ראשית, הסרט לא מציג שום דבר מקורי וגם לא ממש מנסה לקחת השראה אלא רק לחקות נוסחאות מצליחות אחרות. זה מתחיל עם אותו סרטון שמתיימר לעשות מה שהקלטת ב"צלצול" עשתה (וזה כמובן, לא ממש עובד) וממשיך עם כל קלישאת אימה שאתם יכולים לחשוב עליה.

 הקטעים שאמורים להיות "מפחידים" בסרט פשוט לא עובדים כשהבולט מכולם מגיע באמצע הסרט בסצנת מפגש בין בחור לבחורה בסצנה שאמורה להיות למפחידה אבל השיגה בדיוק את התוצאה ההפוכה – הצחיקה את הקהל, ולא בקטע קומי אלא בקטע מביך.

"סלנדרמן"
 

"סלנדרמן" ( צילום: יח"צ)

 

ברמה הקולנועית "סלנדרמן" לא כושל רק בדברים ספציפיים אלא ממש בכל אספקט קולנועי שהוא - עיצוב הסאונד נוראי ומעצבן, האפקטים זולים, הבימוי חסר מעוף, התסריט מלא חורים וצפוי והמשחק פשוט זוועתי.

אחרי צפייה בסרט ובעיקר בנתונים הקופות הפושרים קשה להבין את הראש של המפיצים הישראלים, שבחרו להביא את הסרט הזה אבל התעלמו מ"תורשתי" (Hereditary) שגם זכה לתגובות נלהבות מהצופים והמבקרים וגם זכה להצלחה ענקית בקופות

אם נחזור רגע ל"סלנדרמן" אחד האנשים שישבו לידי סיכם את הסרט בצורה מדויקת עם המשפט הבא: "אומרים שסלנדרמן גורם לך להשתגע או להתאבד. אם זו המטרה של הסרט, הוא לא היה רחוק מלהצליח במשימה". עשו לעצמכם טובה ותוותרו על הסרט הזה, מדובר בעלבון לקולנוע ובעיקר לאינטליגנציה שלכם.

חצי כוכב  

"סלנדרמן"
 

"סלנדרמן" ( צילום: יח"צ)