"עשיר בהפתעה": למה כל אמריקה מדברת על הסרט הזה?

אחרי שהשתלט על טבלת שוברי הקופות בארה"ב וכבש את שער ה-TIME, הסרט המדובר של הקיץ מגיע גם אלינו. אז האם ההייפ מוצדק? • זוהר צלח, ביקורת סרט

הקיץ ההוליוודי היה די פושר עד כה. מעט מאוד סרטים זכו להצלחה גדולה, וגם השיח בנושאים שקשורים לקולנוע היה דל יחסית- אך בשבוע שעבר הוליווד סוף סוף חזרה לכותרות, והפעם בהקשר חיובי. זה קרה בזכות "Crazy Rich Asians" (או בתרגום הזוועתי לעברית -  "עשיר בהפתעה"), קומדיה רומנטית שמבוססת על רב מכר.

לא רק שהסרט כבש את טבלת שוברי הקופות עם הכנסות של 26 מיליון דולר בסופ"ש הראשון (נתון מדהים לסרט שבמרכזו עומדים גיבורים אסיאתיים), הוא גם כבש את לב המבקרים והפך לאחד הסרטים הכי מדוברים מזה זמן רב. היום (ה') מגיע הסרט לבתי הקולנוע בישראל- אז האם ההייפ סביב הסרט מוצדק?

"עשיר בהפתעה"
 

"עשיר בהפתעה" ( צילום: יח"צ)

 

העלילה פשוטה למדי ומזכירה את הנוסחה המוכרת לנו מסרטי בורקס. רייצ'ל צ'ו (קונסטנס וו) היא פרופסורית לכלכלה שחיה בניו-יורק וגרה בארה"ב כל חייה. היא ממוצא סיני, אך גדלה וחונכה על ערכים אמריקאים. היא יוצאת עם  ניק יאנג (הנרי גולדינג, "בקשה מסתורית") ובטוחה שהוא משתייך לאותו מעמד, אך מהר מאוד היא מגלה שניק הוא יורש העצר של משפחה עשירה בסינגפור, ולא סתם משפחה עשירה – משפחת יאנג, המשפחה הכי עשירה ומפורסמת בסינגפור שנחשבת לסוג של משפחת מלוכה.

כשהשניים מגיעים לחופשת מולדת בסינגפור משפחת יאנג לא ממש מקבלת את צ'ו, הן בגלל הפערים המעמדיים והן בגלל שהיא מהגרת. זה כמובן מוביל לתככים ומזימות שמטרתם לגרום לניק לבחור במישהי שתתאים למשפחה.

אז מה הופך את "עשיר בהפתעה" ללהיט כל-כך גדול ולסרט שכבר עכשיו נחשב להיסטורי? ברמה הפשוטה ביותר זה הסרט ההוליוודי הראשון מזה עשורים שמעמיד במרכז גיבורים אסיאתיים, וההצלחה שלו מראה דבר אחד – הקהל יכול לקנות סיפור אהבה טוב גם כשהגיבורים לא לבנים.

"עשיר בהפתעה"
 

"עשיר בהפתעה" (צילום: יח"צ)

 

אבל האמת שהקסם של הסרט והסיבה שהוא הפך ללהיט כל-כך גדול היא עמוקה יותר. הסרט מציג באופן מעניין למדי קונפליקטים של משפחה מול האהבה והמקום של המסורת מול הקדמה והאינדיבידואליזם, ועושה זאת בצורה מבריקה דרך דמותה של רייצ'ל, המייצגת את התפיסה הליברלית יותר, ודרך דמותה של אלינור יאנג (מישל יאו, "נמר דרקון"), אמו של ניק, שמציגה תפיסה שמרנית יותר, ובקיצור – ארה"ב מול סין.

את הממד הצבעוני שהופך את "עשיר בהפתעה" למהנה למדי אנחנו מקבלים דרך הנופים ובעיקר העושר שאנחנו רואים בסינגפור. כולנו יודעים איך נראים הנופים והאנשים העשירים בסרטים הוליוודיים בדרך כלל (רמז: לבנים וחיים בניו-יורק או לוס אנג'לס) ואת העושר הסיני אנחנו כמעט לא רואים וחבל. הנופים של סינגפור מצטלמים נהדר וכך גם הסטייל של העשירים הסינים. המטרה היא כמובל להראות שהסינים לא פחות יפים, לא פחות נהנתנים ולא פחות עשירים מהאמריקאים, והעובדה שהסרט מצליח בצורה כזו רק מראה שהקהל, שמבין שסין היא אימפריה עצומה היום, כבר מקבל את זה.

"עשיר בהפתעה"
 

"עשיר בהפתעה" (צילום: יח"צ)

 

וו וגולדינג עושים כאן עבודה מצוינת בתפקיד הנאהבים – שניהם מקסימים וכובשים ואנחנו לגמרי בעדם בכל הסיפור הזה. גם השחקנים המשניים עושים כאן עבודה מצוינת, כשמעל כולם בולטים אקוופינה ("אושן 8") וקן ג'יונג ("בדרך לחתונה עוצרים בווגאס") שאחראים לקטעים המצחיקים ביותר בסרט.

ועם זאת לפני ואחרי הכל – מדובר בקומדיה רומנטית נוסחתית, צפויה ועם לא מעט קלישאות. התסריט שלה בנאלי ובהמון רגעים היא מידרדרת לקלישאות. אולם בעיניי הפן הבעייתי ביותר בסרט הוא הסיום שלו (ספוילרים בפסקאות הבאות).

נכון, בסוף הסרט ניק ורייצ'ל מסיימים ביחד, אבל זה קורה רק אחרי שאלינור מאשרת זאת. אם זה לא מספיק, הדוגמא הנוספת בסרט לקשר בהתנגדות המשפחה הוא הקשר של אסטריד (ג'מה צ'אן המדהימה), גם היא בת למשפחת יאנג, שהתחתנה עם מישהו שהמשפחה לא קיבלה. העונש שלה? בעלה בוגד בה והנישואין שלה נהרסים. במילים אחרות – בחירת פרטנר לחיים ואושר זה אפשרי רק כשהמשפחה מאשרת את זה ואם הולכים נגד המשפחה משלמים מחיר כזה או אחר. לא בדיוק הערכים האמריקאים שאנחנו מכירים מקומדיות רומנטיות סטנדרטיות, ומנקודת המבט שלי לא בדיוק הערכים הנכונים כשמדובר באהבה.

"עשיר בהפתעה"
 

"עשיר בהפתעה" (צילום: יח"צ )

 

בשורה התחתונה, "עשיר בהפתעה" היא קומדיה רומנטית זורמת שעשויה נהדר. הצבעים והנופים של סינגפור יחד עם העיסוק בנושאים כמו המתח בין סינים מאסיה לסינים שהיגרו לאמריקה הופכים אותה למרעננת למדי ולהפתעה נעימה. ההייפ קצת מוגזם, שכן מדובר בסרט שרחוק מלהיות מושלם, אבל הוא בהחלט שווה צפייה.

3.5 כוכבים

 "עשיר בהפתעה"
 

"עשיר בהפתעה" (צילום: יח"צ)