"אימה במצולות": כמה מגוחך, ככה מהנה

סרט הכרישים התורן של הוליווד מבין שאי אפשר להתעלות על "מלתעות" ובוחר בגישה של בי מוביז. התוצאה כיפית ומגוחכת כאחד • זוהר צלח, ביקורת סרט

ב-1975 הגיח לאקרנים "מלתעות", סרט שלא רק ריסק את הקופות (הכנסות של מעל ל-470 מיליון דולר) אלא גם התחיל את מה שמכונה "עידן שובר הקופות", ועל הדרך גרם לאנשים להתרחק מהים ללא מעט זמן ושינה את הדרך שבה אנחנו מסתכלים על כרישים.

מאז הוליווד יצרה עשרות סרטי כרישים- חלקם מוצלחים יותר כמו "ים כחול עמוק", וחלקם מוצלחים פחות כמו "מלתעות: הנקמה"- אבל אף סרט אפילו לא התקרב ל"מלתעות", לא מבחינת הצלחה ובטח שלא מבחינת איכות.

"אימה במצולות"
 

"אימה במצולות" (צילום: יח"צ)

 

היום (ה') מצטרף לרשימה "אימה במצולות", אחד מהלהיטים המפתיעים של 2018, שהכניס בסופ"ש הראשון שלו בקופות יותר מ-100 מיליון דולר.

העלילה עוקבת אחר צוללת מחקר שמגיעה לאיזור שטרם נתגלה במעמקי הים ושם היא מותקפת ע"י יצור ענק. ג'ונאס טיילור (ג'ייסון סטיית'האם, "המכונאי", "מהיר ועצבני"), צוללן חילוץ, נקרא כדי להציל את הצוות.

תוך כדי החילוץ מגלים ג'ונאס ושאר חברי הצוות שמה שתקף אותם הוא מגלודון, מין פרהיסטורי של כריש עצום ממדים שכולם היו סבורים שנכחד לפני 2 מיליון שנה.

"אימה במצולות"
 

"אימה במצולות" (צילום: יח"צ)

 

כפי שניתן להבין מתיאור העלילה, "אימה במצולות" הוא לא בדיוק מלתעות- והאמת? הוא גם לא באמת מנסה להיות. הסרט הזה, על שלל הדברים החיוביים והשליליים שבו, הוא הומאז' לבי מוביז בכלל ולסרטי מפלצות בפרט.

ככזה הוא בעל תסריט שטחי, מפוצץ קלישאות, נוסחתי בטירוף ומלא בדיאלוגים מגוכחים- אבל גם מודע לעצמו לחלוטין, מה שמאפשר לו להיות מצחיק וקליל בחלקים בהם אנחנו לא רואים כריש ענק על המסך.

"אימה במצולות"
 

"אימה במצולות" (צילום: יח"צ)

 

את היחס של הסרט לנושאים רציניים יותר אפשר לראות בדיאלוג בין המדענים לאיש שמימן את הפרויקט, אז מספר המדען על האסונות שמביא המין האנושי ועל טבע האדם להרוס הכל אך עוד לפני שזה מסיים את המשפט אותו איש עשיר מגלגל עיניים ומוסיף הנחה מזלזלת. מדובר לא רק בזלזול של דמות אחת באחרת אלא זלול של ג'ון טרטלטאוב ("אוצר לאומי"), במאי הסרט, בסרטים אחרים שלוקחים את הנושאים האלה יותר מדי ברצינות.

אך אם נודה באמת, אף אחד לא מגיע לסרט הזה כדי לשמוע דיאלוגים קולחים, ליהנות מתסריט מתוחכם וגם לא כדי לראות את ג'ייסון סטיית'האם מפלרטט עם מדענית אסיאתית בזמן שהם תחת מתקפה של יונק ימי שבנשיכה אחת מחסל לוויתן כחול- אנשים מגיעים לסרט הזה כדי לראות כריש עצום מטיל טרור ואת סטיית'האם נלחם בו. מהבחינה הזו, הם בהחלט מקבלים את מבוקשם.

"אימה במצולות"
 

"אימה במצולות" (צילום: יח"צ)

 

סטיית'האם כהרגלו מגלם את הגיבור הרגזן, הקשוח שרק מחפש גאולה, וכמו תמיד מספק את הסחורה בכל מה שקשור לאקשן. הסצנות בהם הוא מתמודד מול הכריש (בין אם בתוך צוללת ובין אם כשהוא לא מוגן כלל) הן טיפשיות אבל גם הכיפיות והמהנות ביותר בסרט. והמגלודון שלשמו התכנסנו? ענק, מאיים ובהחלט עושה את העבודה בכמה סצנות מרשימות בהם הוא טורף אנשים, למרות ה-CGI המאכזב.

"אימה במצולות"
 

"אימה במצולות"( צילום: יח"צ)

 

בשורה התחתונה, "אימה במצולות" הוא בי מובי עתיר תקציב מהנה למדי. נכון, הוא טיפשי והתסריט שלו מגוחך לחלוטין, אבל העובדה שהוא מודע לעצמו מאפשרת לו להיות קליל למדי וגם מהנה לפרקים. בקיץ כל-כך חלש מבחינת סרטי קיץ, זה בהחלט מספיק.

3 כוכבים

"אימה במצולות"
 

"אימה במצולות" (צילום: יח"צ )