לא הצעצוע שלכם: נפתר משבר האירוויזיון

האוצר והתאגיד סיכמו על מתווה שיאפשר את קיום האירוויזיון בישראל. "במקרה שהתחרות לא תתקיים בארץ בשל נסיבות שאינן תלויות בגוף השידור, תובא לממשלה הצעה למתן פיתרון"

אחרי משבר רציני בו היה נדמה לרגע כי קיום האירוויזיון בארץ עומד בסכנה ממשית, סיכמו היום (שלישי) משרד האוצר ותאגיד השידור הציבורי על מתווה שיפתור את הבעיה. התאגיד ייקח הלוואה מגורם חיצוני למימון הערבות לקיום האירוע, והמדינה תגבה אותה במקרה שהאירוויזיון לא יתקיים בארץ בשל כוח עליון (מלחמה וכו׳). הגיבוי לא יכלול מצב של חילוט בשל אי עמידה בסטנדרטים הפקתיים וכו׳.

מסתמן כי ההלוואה תילקח מגורם מסחרי - למשל בנק או חברת ביטוח - כשמשרד האוצר יביא לממשלה הצעה למתן פיתרון רק במקרה של ביטול מסיבה הקשורה בכוח עליון (ולא ברשלנות התאגיד). מדובר בהליך יחסית חריג כשמדובר בגוף ציבורי, והוא כנראה משקף את הקשיים שהערימה המערכת הפוליטית על מימון האירוויזיון.

מהתאגיד נמסר: "כאן רואה באירוח האירוויזיון בישראל חשיבות גדולה למדינה בחשיפה תדמיתית ובהיותו מנוף כלכלי לישראל. אחרי מגעים קדחתניים התחייב האוצר כי במקרה שהאירוויזיון לא יתקיים בישראל בשל נסיבות שאינן תלויות בתאגיד, תובא לממשלה הצעה למתן פתרון לתאגיד באשר לסכום הערבות שיחולט. עקב כך התאגיד יפקיד היום את סכום הערבות, בסך 12 מיליון אירו. התאגיד מאמין כי ממשלת ישראל תעשה כל שביכולתה להבטיח קיום אירוויזיון ראוי ומכובד בישראל ותעמוד בהתחייבויות שריה, כפי שבאו לידי ביטוי בתקשורת, באשר לתקצוב התחרות. נושא מימון הארווזיון יידון בין התאגיד והצוותים המקצועיים באגף תקציבים. הצוותים המקצועיים יביאו את המלצתם בפני הגורמים המוסמכים".

בתחילת היום נראה היה שסיכום המתווה מתרחק, לאחר שגורם באוצר אמר כי "Take it or leave it - אם אתם לא רוצים, שלא יהיה אירוויזיון. ההצעה שעל השולחן הוגנת וסופית - התאגיד לא יקבל עדיפות על שום גוף ממשלתי אחר, ולא יסחוט אותנו באמצעות שימוש בכוחו התקשורתי״.

ביום ראשון האחרון הודיע התאגיד לראש הממשלה כי אם לא תועמד ערבות על סך 12 מיליון יורו עד מחר, התאגיד יודיע על ביטול האירוויזיון - בתאגיד ממשיכים להביע גם היום עמדה נחרצת נגד התשלום מכיסם וטוענים: "כדי לממן את האירוויזיון נצטרך לפטר עובדים". זה קרה בעבר, כאשר ישראל זכתה בפעם השנייה בתחרות אך בחרה שלא לארח בארץ.

בעקבות כך הגישה מועצת תאגיד השידור הישראלי מכתב דחוף לראש הממשלה בנימין נתניהו בו מתריעה מפני ביטול האירוח בישראל מאחר ואין באפשרות התאגיד לממן את עלות הערבות הנדרשת, בסך 12 מיליון אירו, לתשלום לאיגוד השידור האירופאי, כאשר בעצם משרד האוצר לא יכול להעביר את הערבויות אך מוכן לשלם את הפקת הכנס ולהעביר את הכסף לתאגיד ולא לאיגוד השידור האירופי.