"תום יער עושה בגרות", צילום: אסף קליגר, yes

מה ההבדל בין תום יער לאיימי שומר?

יער לוקחת את ההומור שמאפיין אותה צעד אחד קדימה. התוצאה: סדרה שמבססת את מעמדה של תום יער כאחת הקומיקאיות המצחיקות בישראל • ביקורת

שנה עברה מאז שעלתה ב-yes הסדרה "תום יער עושה את שביל ישראל", שהייתה לאחת ההפתעות הנעימות של הטלוויזיה הישראלית. ההצלחה של הסדרה הולידה עונה שניה, שעלתה בשבת האחרונה ל-yes VOD ו-yes Comedy.

אחרי שעשתה את שביל ישראל, מחליטה יער לחזור לפנימיית הכפר הירוק בה למדה בתיכון וממנה גם סולקה. חזרה לתיכון יכולה להיות פנטזיה או סיוט, זה כמובן תלוי באיזה חוויה עברת בתיכון ונראה שאצל יער זה בהחלט סיוט. אף אחד בפנימייה, שהצמיחה לא מעט אנשי תרבות בולטים, לא זוכר אותה והיא לא ממש שמחה לחזור ללימודים שהיא לא ממש אוהבת.

"תום יער עושה בגרות"
 

"תום יער עושה בגרות" (צילום: אסף קליגר, yes )

 

ההתנהגות הפרועה של יער, שהובילה לסילוקה מהתיכון, היא גם מה שבסופו של דבר הפך אותה לקומיקאית שהיא. הדיסוננס הזה בין הבהמתיות שמאפיינת אותה והובילה לסילוקה לבין האיפוק שהיא נדרשת להפגין, הוא למעשה הלב הפועם של הסדרה מבחינה עלילתית וכל פעם שזו לא מצליחה להתאפק יותר, אנחנו מקבלים את תום יער במלוא הדרה – תום שיורדת על כולם (כולל על עצמה), הוולגרית, הבוטה וחסרת הרסן.

זה כמעט תמיד מצחיק עד דמעות, אבל לא מעט פעמים חוסר היכולת של תום לעצור ולשלוט בעצמה, מוביל אותה למקומות נמוכים, אפילו בסטנדרטים של ההומור שלה (שהוא מצחיק בדרך כלל, אבל נמוך). כתוצאה מכך אנחנו מקבלים כבר בפרק הראשון הומור קקי, לא במובן המילולי אלא המעשי. אלה המקומות בו מישהו צריך לרסן את תום והמישהו הזה צריך להיות הבמאי, התסריטאי או העורך שמדי פעם נכשלים בביצוע המשימה.

"תום יער עושה בגרות"
 

"תום יער עושה בגרות" (צילום: אסף קליגר, yes)

 

הבעיה הגדולה של הסדרה, גם בעונה הקודמת וגם בנוכחית, שלתום יער אין שום אמירה ומלבד הומור ברמה הבסיסית ביותר הסדרה לא מציעה כלום. אין שום תחכום, שום רצון להגיד משהו מעניין על החברה או איזשהו סאבטקסט בסיסי.

מתחת לכל בדיחות הסקס והגסויות של מקבילתה האמריקאית, איימי שומר, מסתתר איזשהו סאבטקסט כמו למשל ביקורת על היחס של החברה לבחורות מלאות. בסדרה של יער זה לא קיים ממש ולא ברור למה, שכן ראינו כבר ב"ארץ נהדרת" שלתום יש את היכולת להעביר דברים כאלה. נכון, זה לא מפריע לסדרה להיות מצחיקה בטירוף, אבל אנחנו לא נשארים עם שום דבר ממנה כשאנחנו מסיימים לצפות בפרק. זה לא בהכרח דבר רע, אבל כדי לעלות שלב ולהפוך לקומיקאית עוד יותר מוצלחת, יער כן צריכה להגיד מעבר ל"כוס", "זין" ו"קקי".

כמו בעונה הקודמת, גם כאן תום מציגה כמה דמויות חיצוניות שהיא משחקת וקשורות במובן כזה או אחר לעלילה, וגם כאן הן מוסיפות נפח לסדרה ומראות שלא סתם בחרו בתום יער לנבחרת המנצחת של ארץ נהדרת.

"תום יער עושה בגרות"
 

"תום יער עושה בגרות" (צילום: אסף קליגר, yes )

 

אסי הבוטנאית חובבת הפיקוס חוזרת אלינו, הפעם בתור מורה לביולוגיה, ואליה מצטרפות שלל דמויות חדשות: חן, המאבטח שלא ממש סגור על המיניות שלו, קישי המפקח של משרד החינוך, שלי, יושבת ראש ועד ההורים (שהיא גם הדמות המוצלחת ביותר) ועוד שלל דמויות צבעוניות שמוסיפות המון צבע והומור לסדרה ומראות שתום היא לא רק סטנדאפיסטית נהדרת אלא גם שחקנית לא רעה בכלל.

מוקדם מאוד להשוות את העונה הזו לקודמתה שכן עד כה יצאו רק שני פרקים לצפייה, אבל נראה שיער לוקחת את הדמות המוחצנת שלה צעד אחד קדימה. התוצאה היא עונה שאם נשפוט לפי הפתיחה, צפויה להיות מוצלחת מקודמתה ותבסס את מעמדה של תום יער כאחת הקומיקאיות המצחיקות בישראל.

צפו בפרק הראשון של "תום יער עושה בגרות":