האח הגדול, צילום מסך

"נמאס לי לכבות שריפות": האם החברות של סימה ומירב בסכנה?

האח הגדול עושה סימולציה של טיול שנתי מהגיהנום, סימה לבד בחזית, אלי מוכיח שלא צריך כלום כדי להיות מקובל ומירב לא מצליחה לבחור צד. מיכל קליינברג, ביקורת

כמו בכל עונה של האח הגדול, גם לעונה 9 הגיע השלב הזה שהבית מתחלק ל"טובים" ו"רעים", בדיוק כמו באוטובוס בטיול שנתי: בשורה האחרונה יושבים "המקובלים", שהם פשוט אלה שהכי קולניים עם הכי הרבה ביטחון עצמי וכמה שורות מהם יושבים האחרים, שמעדיפים לתפוס שיחת נפש עם מישהי מהכיתה, לחלוק אוזניות בדיסקמן או לנהל מו"מ על משאבי החטיפים, וילדים, אם אתם לא יושבים בשורה האחרונה אל חשש! כמעט תמיד מאכלסי שורה זו גדלים והופכים ל - ממש שום דבר מיוחד, ע"ע לאלי.

פספסתם את הטורים הקודמים? תתביישו לכם:

"את ילדה בלי שכל": בית האח הגדול מגיע לקצה

חידה: מה משותף לכל הדיירות החדשות ב"אח הגדול"?

אלי הוא הילד המקובל הקלאסי, "עושה צחוקים", מתחפש לאביבית עם אודם ושרשרת (חה חה חהההה הומור במיטבו), פלרטטן די גועלי ("בא לך סטוץ?", "אני אוהב ללקק דברים אחרים", מעניין שזה בכלל עובר את ההפקה), וכחן, סכסכן – ומקובל, שזה מרתק ועצוב בו זמנית, כי באמת לא ברור לי למה בן אדם גרוע לא הופך באופן אוטומטי לבן אדם "לא מקובל"?

 האח הגדול
 

בסדר הנחתום יכול להעיד לפעמים.. (צילום מסך )

 

על הכוונת של אלי – סימה, שהעזה להעיר לו על מספר האמבטיות שהוא עושה ודניאל – שהעזה לא לזרום איתו לסטוץ (מה שגרם לו לקטלג אותה כ'חסרת ביטחון' משום מה). אלי הולך לחדר האח ואומר שם שאיזה מין דבר זה שסימה העירה לו ושלפחות תתנצל, אבל כשסימה מתנצלת בפני אלי מיוזמתה, הוא רב איתה עוד, אחר כך הוא אומר שאם דניאל לא אוהבת אותו אז שתגיד לו בפנים, אבל אחרי שדניאל אומרת לו בפנים שהיא לא אוהבת אותו - והוא רב איתה עוד, אחר כך הוא מסביר למירב שמניפולטר זה בן אדם שמפיל על בן אדם אחר את הרגשות שלו – בעודו מפיל על מירב את הרגשות שלו. אחר כך הוא אומר לאח הגדול שהוא אנאלפבית, ולפחות במשהו הוא צודק.

 האח הגדול
 

חשבתי שהאח הגדול "רואה ושומע הכל" (צילום מסך )

קקי מטאפורי

בינתיים ישראל, שאיבד את הסוכנת שלו, גם מאבד כיוון בבית והולך על אסטרטגיה נטו בהתחברות ל"מקובלים" והתנערות מה"חלשים", אנחנו רואים שסימה מבקשת ממנו לנקות את שאריות הקקי שלו אך הוא מסרב, ואני רק חושבת לעצמי: איזה כיף לי שאני כותבת על זה, היה משתלם לעשות תואר בספרות!

אז בואו נראה מה אפשר לעשות: הקקי של ישראל על האסלה הוא מטאפורה לביוב החברתי שבבית, סירובו לנקות את הקקי זה מטאפורה שבאה לסמן את החיים שנטש, אחרי שהסתיר שנים את האמת שלו, עכשיו שחזר בשאלה לא יסתיר אותה יותר. סימה היא דימוי לחברה הדתית שדחקה בו להסתיר את האמת שלו ואילו השירותים עצמם הם מיטונימיה לתא וידויים נוצרי, מה שכמובן רק מחזק את הקונפליקט. מה לא ככה?

סימה

מירב בינתיים מתחברת לכל הדיירים, ומרגישה רגשות אשמה על סימה, שרק מוצאת את עצמה כל היום בחזיתות מול כולם (על נושאים כמו קקי ואמבטיה כי זה לא האח, זה הפעוטון), וכאן מגיעה מילה טובה לסימה – סימה מדגימה סבלנות, סלחנות, אורך רוח, עמוד שדרה ועוד הרבה איכויות די נדירות בבית; היא מאפשרת למירב את "הזגזוג" החברתי שלה בלי לעשות לה רגשות אשמה, היא עושה שיחת נפש פמיניסטית יפה עם דניאל, היא מתנצלת בפני אלי שממש לא מגיעה לו התנצלות ומדברת איתו ואפילו מסבירה לו מה זה הטרדה מינית ושכדאי לו להפסיק עם זה (ואיפה אתה בדיוק אח גדול בכל זה?) בקיצור – אהבתי.

 סימה האח הגדול
 

preach (צילום מסך )

אביבית מפתיעה

במשימת ה- freeze כולם עומדים במקום (מטאפורה לעונה הא חבר'ה??) ברגע שנשמע צליל מסוים, ואסור גם לדבר מה שמביא כמובן מיד לניצחונה הגורף של מריה במשימה. האח הגדול אומר שוב ושוב ש"לכל דבר שקורה יש סיבה" ואביבית מצליחה להבין שיש דברים שהם עושים בבית שמפעילים את הפריז, 5 נקודות לאביבית שמסתבר שעוד לא המירה את המוח שלה בחומצה הילרואנית משובצת יהלומים.

 האח הגדול
 

אני כשהייתי מארחת (צילום מסך )

מסר מהבית

האח ממלא את החצר בדואר זבל, כאשר בין המעטפות מחכה לאליאב מעטפת הזהב של ווילי וונקה שתאפשר לו לקבל מסר מהמשפחה, כאשר היה יפה לראות שני דברים במסר שאליאב קיבל: הדבר הראשון זה את השלווה של אליאב, שלא צרח והתייפח ועלה על גדותיו ונתן לעצמו סטירות וזעק אל השמיים – אלא הקשיב בחיוך גדול, נהנה מהרגע, התמלא מהרגע.

הדבר השני שהיה יפה לראות זה את אותן התכונות של משפחתו שהעבירה לו מסר עם תוכן, לא רק "אתה החיים אתה הכפרה, איו עלייך", ולהקשיב לאחותו החולה היה מרגש ומעורר השראה.

 האח הגדול
 

חמוד(צילום מסך )

 

בר מודחת

נכון, היא לא הייתה דמות משמעותית במיוחד, אבל היא מודחת בהדחה ממש עלובה (מצד ההפקה) שעוד רגע הוציאה אותה מהדלת האחורית וזרקה לה טרופית ולחמניה על המדרכה; נתחיל בזה שכשהתרגשה לראות את אמא שלה, שכטר אמר לה "טוב בר תירגעי כולה 11 יום", נמשיך בזה שלא קיבלה קליפ פרידה בכלל ונוסיף על זה את העובדה שכשנשאלה על הדיירים והמלחמות ביניהם ואמרה שהכל דווקא בסדר (לא סיפקה הסחורה הצהבהבה) - גורשה בבושת "טוב תודה בר ולהתראות".

 האח הגדול
 

נשתמע(צילום מסך )

 

רגעים לציטוט:

מירב שומעת שיש ספר: "אני חייבת לתקן את הסלסילת פירות שיש לי על הראש", יש שם ליצ'י?

סימה אומרת לאלי לא להציע לבנות בבית הצעות מגונות, אלי: "אז שלא יגידו לי גם", מיייייי יגיידדדדד לךךךךך

מושיקו שורד הדחה: "תודה ליכודניקים!", #מושיקועודחי

 האח הגדול
 

אני כמארחת #2 (צילום מסך )