"אנתרקס", צילום: יח"צ

הצבא המוסרי בעולם? הסרט שחוזר לניסוי שביצע צה"ל על חייליו

"אנתרקס", סרטו החדש של שי שרף, עוסק בניסיון של צה"ל למצוא נוגדן לנגיף האנתרקס על חשבון חייליו. התוצאה היא סרט אמיץ, ביקורתי וגם בעייתי • זוהר צלח, ביקורת סרט

בשבוע שעבר הציגה שרת התרבות מירי רגב את רפורמת הקולנוע שלה והצהירה שבנובמבר הקרוב תעלה הצעת חוק בנושא "נאמנות בתרבות". במידה והחוק יעבור, זה יאפשר למשרד התרבות (כלומר, לשרה רגב) לשלול תקציבים ממוסדות שעברו על חוק הנכבה וכן לפסול יצירות שעוברות על החוק הזה.

מבין הסרטים שלא יוכלו להתקיים יותר בעולם של "נאמנות בתרבות" אפשר למצוא את את הסרט הישראלי "אנתרקס", שעלה לאקרנים ביום ה' האחרון.

 "אנתרקס"
 

"אנתרקס"(צילום: מתניה טאוזיג)

 

הסרט עוקב אחרי שי, נועם, דני, אלון ואביבי ששירתו יחד בסיירת מגלן. בזמן שירותם הצבאי הם התנדבו לקחת חלק בניסוי שמטרתו הייתה למצוא חיסון נגד נגיף האנתרקס. כשאלון מת בפתאומיות עקב מחלה מסתורית וחלק מהחברים הנותרים גם כן מתחילים לחלות הם מנסים לברר מה נכנס לגופם במהלך אותו ניסוי.

במשך הזמן החבורה מגלה שלחיסון יש תופעות לוואי הרסניות ויוצאים ברגשות מעורבים למסע לחשיפת האמת המטרידה והמפתיעה, ולהתמודדות עם מציאות חדשה ומאיימת.

את הסרט ביים שי שרף שבגיל 19 היה עד לאותו ניסוי אך לא השתתף בו מסיבות המתגלות במהלך הסרט.

 "אנתרקס"
 

"אנתרקס"( צילום: דויד מיכאל שחר)

 

הסרט מבויים בסגנון הפאונד-פוטג, סגנון שמאפיין המון סרטי אימה וככזה הוא עשוי טוב. הצילום ובעיקר העריכה המעולה יוצרים סרט מעניין מבחינה קולנועית שמצליח להחזיק לאורך כל 75 הדקות שלו.

ככל שהסרט מתקדם אנחנו מגלים עוד ועוד פרטים על הניסוי. האינטראקציות של החבורה עם הצבא ובעיקר עם האנשים בבית החולים שמנסים לעזור כתובות נהדר ומצליחות ליצור מתח ועניין בסרט.

הבעיה הגדולה ביותר של הסרט הוא שהוא מתמקד לא פחות בדמויות שלו, ביחסים שלהן ובניסיון להכניס ממד אישי ובזה הוא נכשל בצורה טוטאלית.

 "אנתרקס"
 

"אנתרקס" (צילום: דויד מיכאל שחר )

 

הסיבה המרכזית לכך היא שהדמויות כולן כתובות רע. כולם שטוחות, סטראוטיפיות וחסרות עומק רגשי. אם זה לא מספיק גם הדיאלוגים שנכתבו לסרט כתובים בצורה מתאמצת ומרושלת למדי שפוגעת באמינות של הסרט כולו.

את הדיאלוגים האלה מגלמים שחקנים שאיך נאמר זאת בעדינות, לא עושים עבודה כל-כך טובה ומציגים קיצוניות בכל מה שקשור למשחק מול מצלמה – או משחק מוגזם ומופרך, או חוסר משחק כלל.

 "אנתרקס"
 

"אנתרקס" (צילום: יח"צ )

 

חלקו האחרון של הסרט עשוי בצורה מצוינת ומביא לגילוים ותוצאות מרעישות, שמוציאים את הצופה מהסרט מופתע ובעיקר עם המון שאלות על צה"ל ועל אותו ניסוי מה שיוביל את אותו צופה לתחקיר המטלטל והחשוב של "עובדה".

ל"אנתרקס" יש בעיות רבות שמונעות ממנו להיות סרט באמת טוב אבל הוא שווה צפייה בעיקר בגלל האומץ והתעוזה. מדובר בסרט שלא חוסך בביקורת על צה"ל – הן על בירוקרטיה המסורבלת וחוסר היכולת לראות מעבר למספר האישי והן על כך שחיי החיילים לא שווים הרבה בעיניו. הצבא המוסרי בעולם? לא לפי הסיפור הבלתי ייאמן של הסרט הזה.

ציון: 3 כוכבים

 "אנתרקס"
 

"אנתרקס" (צילום: דויד מיכאל שחר)