"סיקאריו: הנקמה" - טראמפ יאהב את הסרט הזה

סרט ההמשך למותחן הפעולה הנהדר מ-2015 לא מצליח להגיע לגבהים של קודמו וסובל מכתיבה בעייתית ובימוי סתמי אז למה דווקא דונלד טראמפ יאהב את הסרט הזה? • ביקורת סרט

"סיקאריו", מותחן הפעולה משנת 2015, היה אחת ההפתעות הקולנועיות הנעימות ביותר של אותה שנה. הכתיבה החדה של טיילור שרידן ("באש ובמים", "רוחות קרות") יחד עם הבימוי העוצמתי של דני וילנב ("המפגש", "בלייד ראנר 2049") יצרו מותחן פעולה עוצמתי וייחודי.

בחמישי האחרון הגיע לבתי הקולנוע "סיקאריו: הנקמה", שגם אותו כתב שרידן. וילנב, שהיה עסוק בפרויקטים אחרים- ביניהם "בלייד ראנר 2049"- ויתר על הפרויקט, ואת מקומו תפס סטפנו סולימה, במאי חסר ניסיון מלבד לבימוי של פרקים בודדים לסדרת הפשע האיטלקית "גומורה".

 "סיקאריו: הנקמה"
 

"סיקאריו: הנקמה"(צילום: יח"צ )

 

אחרי פיגוע התאבדות של מחבל מוסלמי שנכשל בהסתננות לארה"ב ופיגוע נוסף של חוליית מחבלים בסופרמרקט, ממשלת ארה"ב מתחילה לדאוג. רגע לפני שהיא מכריזה על הקרטלים כארגוני טרור, דבר שיאפשר להם להשתמש ביכולות צבאיות מולם, מנסה ממשלת ארה"ב להחליש את אותם קרטלים ע"י יצירת מלחמה ביניהם.

לשם כך מגייסת הממשלה את מאט גרייבר (ג'וש ברולין, "הנוקמים: מלחמת אינסוף", "דדפול 2"), סוכן CIA, וזה מחליט לגייס את אלחנדרו (בניסיון דל טורו, "החשוד המיידי", "שומרי הגלקסיה"), סיקאריו לשעבר שאת משפחתו הקרטל רצח, שמחפש נקמה. התוכנית היא לחטוף את איזבלה רייס, בתו של אחד מראשי הקרטלים- וזה כמובן מסתבך.

לצערי, "סיקאריו: הנקמה" לא עומד בסטנדרטים של קודמו. קודם כל בגלל תסריט פחות טוב. זה בולט במיוחד בקצב האיטי יותר של הסרט, שעמוס בהרבה דיאלוגים מיותרים ולא מכיל מספיק עניין ואקשן. באופן כללי, אין כאן שום דבר שמצדיק שעתיים של סרט.

שנית – התכנית של גרייבר ואלחנדרו (וגם הגדולה יותר של ארה"ב) נשמעת מעט מופרכת. המטרה ברורה – בדיוק כמו בסרט הקודם, גם כאן יש נסיון להעביר ביקורת על המדיניות של ארה"ב, הפאניקה והכוחניות המוגזמת שלה - אבל בניגוד לסרט הקודם, כאן זה מרגיש מאוד מאולץ.

 "סיקאריו: הנקמה"
 

"סיקאריו: הנקמה"( צילום: יח"צ)

 

הרבה ביקורות נשמעו על הייצוג הבעייתי, על גבול הגזעני, של מקסיקנים בסרט הראשון. כאן הייצוג הוא בעייתי מאוד. לא רק שהמקסיקנים מוצגים בצורה אכזרית, הם משווים כאן לטרוריסטים מוסלמים ולמעשה מקבלים מעמד גבוה יותר של איום, כזה שמצדיק מלחמה באמצעים לא קונבנציונליים (הפרדה ושליחה של מהגרים לכלובים, כמו שנשיא ארה"ב חושב). הכאב והסבל שכרוך בהגירה למדינה זרה? לא תראו את זה כאן. מקסיקנים שהיגרו לאמריקה והצליחו להשתלב? משתפי פעולה עם קרטל. בקיצור, "סיקאריו: הנקמה" יכול לעשות אחלה הסברה למדיניות של טראמפ.

סיבה נוספת וחשובה לא פחות קשורה לאנשים שעשו את הסרט. דני וילנב, שביים את הסרט הקודם, הוא אחד האנשים הכי מוכשרים שפועלים בהוליווד היום, ובעזרת הצילום המרהיב של רוג'ר דיקנס והפסקול הנהדר שהלחין יוהן יוהנסון הוא יצר סרט נהדר מבחינה קולנועית.

  "סיקאריו: הנקמה"
 

"סיקאריו: הנקמה"(צילום: יח"צ )

 

הביצוע הטכני כאן פחות בולט בכל אחד מהאספקטים הללו, ורוב הסצנות של הסרט מבוימות בצורה סתמית למדי. עם זאת, סטפנו סולימה אחראי לכמה סצנות נהדרות, דוגמת סצנת הפיגוע בסופרמרקט וסצנה נהדרת שקשורה לתהליך חניכה בקרטל.

בגדול, רבע שעה לסוף הסרט חשבתי ש"סיקאריו: הנקמה" הוא סרט לא רע בכלל, וזאת למרות הבעיות הרבות- אלא שאז הגיעה רבע השעה האחרונה של הסרט שהייתה מהמביכות שראיתי השנה בקולנוע.

מבלי להיכנס לפרטים וספוילרים, מדובר באחד הסופים הכי מגוחכים, סתמיים ומיותרים שראיתי בקולנוע מזה זמן רב. סוף שמטרתו היחידה היא להצדיק סרט המשך. הסוף הטיפשי הזה פוגע רבות בסרט ומשאיר טעם מר מאוד ביציאה ממנו..

בשורה התחתונה, "סיקאריו: הנקמה" לא מתקרב לרמה של קודמו ונופל ממנו בכל אספקט. עם זאת, לא מדובר בסרט גרוע אלא בחוויה קולנועית סבירה למדי. אם אהבתם את הסרט הראשון, סביר להניח שלא תסבלו גם מההמשך, ובמידה ולא חיבבתם את הראשון, לא תמצאו כאן שום דבר מעניין יותר.

3 כוכבים

 "סיקאריו: הנקמה"
 

"סיקאריו: הנקמה" (צילום: יח"צ)