"משפחת סופר על 2", צילום: יח"צ

לא סרט ילדים: הסכום האסטרונומי שדיסני מתכננת לשלם על פוקס

דיסני ממשיכים לספק דרמות עם הקרב על רכישת פוקס, שבירת שיאים בקופות וזעזועים בפרנצ׳ייז של מלחמת הכוכבים

בתור מי שנחשבים לאולפנים היציבים ביותר בהוליווד - דיסני עוברים כמה שבועות מסעירים במיוחד, עם מלחמת בידינג של עשרות מיליארדים על רכישת פוקס, הצלחות מרהיבות בקופות וכשלון מהדהד אחד.

בכמה מיליארדים ירכשו את פוקס?

לקראת סוף השנה שעברה, דווח בסערה כי דיסני הציעו לרכוש את פוקס המאה ה-21 תמורת 52.4 מיליארד דולר במניות. התהליך לא הושלם, שכן הרכישה המאסיבית צריכה לעבור בחינה על-ידי רשות ההגבלים העסקיים. בנתיים לאחרונה התרחשו שתי תפניות עלילתיות בסיפור: הראשונה היא שתאגיד התקשורת AT&T קיבלו אישור משלהם לרכוש את טיים וורנר (בין היתר הבעלים של אולפני האחים וורנר) תמורת 85 מיליארד דולר. השניה בהתאם היא שקומקאסט, תאגיד הכבלים והתקשורת (בין היתר הבעלים של אולפני יוניברסל), החליט לנסות בעצמו לשים ידיים על פוקס ונכסי הקניין הרוחני המרובים שלהם. 

קומקאסט שלפו הצעה נגדית של 65 מיליארד דולר במזומן, אך בדיסני לא נרתעו בכלל, ותאגיד הענק הציג מיד הצעה חדשה, שכבר התקבלה בפוקס, בסך של 71.3 מיליארד בחלוקה שווה של מניות ומזומן. סיפור הרכישה הזה עוד לא נמצא במערכה האחרונה שלו, וזה כנראה רק עניין של זמן קצר עד שנשמע על ההצעה הנגדית הבאה מקומקאסט.

בין הפרנצ׳ייזים הפופולאריים שנמצאים בבעלות פוקס הם ״אווטאר״, ״האקס-מן״, ״דדפול״, ״ארבעת המופלאים״, ״כוכב הקופים״, ״הנוסע השמיני״, ״הטורף״ וכמובן ״משפחת סימפסון״.

כמה מיליארדים דיסני מכניסים בשנה?

2018 כנראה תסמן את ההכנסות הקולנועיות הגבוהות ביותר שבית העכבר ראה - יותר מהשיא של 7 מיליארד מ-2016. דיסני התחילו את השנה עם ההצלחה הגורפת של ״הפנתר השחור״ שהכניס 1.3 מיליארד דולר ברחבי העולם, ובמקביל הפך לסרט השלישי הכי מכניס אי פעם באמריקה. אז את הקיץ דיסני פתחו עם ״הנוקמים: מלחמת האינסוף״ המופלא, שהפך להיות הסרט הרביעי בהיסטוריה שהצטרף למועדון ההכנסות היוקרתי של 2 מיליארד דולר, ועוד ממשיך לספור. 

בסופ״ש האחרון, דיסני העלו לבתי הקולנוע את הסרט ה-20 מבית היוצר של פיקסאר, ״משפחת סופר-על 2״. הסיקוול המצופה שבר את כל שיאי סופ״שי הפתיחה האמריקאיים של סרטי אנימציה, כשכבש את הקופות עם 182 מליון דולר. הסיכויים של ״משפחת סופר-על 2״ לחצות את קו המיליארד בהכנסות נראים די מבטיחים, כשהסרט רק בסופ״ש האחרון עלה בסין, שם בשנה שעברה ״קוקו״ הפיקסארי חגג עם 189 מליון. להיט האנימציה החדש הכניס בעולם כ-345 מליון דולר ב-10 ימים בלבד, מספר של״סולו: סיפור מלחמת הכוכבים״ לקח 28 יום כדי להשיג. 

עתיד העבר של מלחמת הכוכבים

האכזבה מסרט הפריקוול בכיכוב גרסתו הצעירה של האן סולו, שלא יחזיר אפילו את התקציב שהושקע בו, הציתה שמועות חדשות באינטרנט על ביטול המשך סרטי הפריקוולים המתוכננים. למעשה לוקאספילם מעולם לא הכריזו רשמית על הגעתם של פריקוולים נוספים, אלא רק נמסר בתקשורת כי אותם פרוייקטים בכיכובם של אובי-וואן קנובי ובובה פאט נמצאים בפיתוח. בעוד לוקאספילם לא יוכלו להתעלם מהכנסה כל כך נמוכה עבור הפרנצ׳ייז האגדי, הביקורות הפושרות וחוסר העניין של הקהל בסרט - ההוליווד ריפורטר מדווח כי מקורות מהאולפנים כבר הגיבו לשמועות. המקורות מבשרים שכרגע לא מדברים על ביטולי הפרוייקטים, אלא על חישוב-מחדש של כיצד ליצור ולשווק אותם. 

סרטי ״מלחמת הכוכבים״ שלוקאספילם ודיסני הכריזו עליהם רשמית, שכוללים את פרק 9 כמובן, טרילוגיה  נפרדת של ראיין ג׳ונסון (התסריטאי-במאי של ״אחרוני הג׳דיי״) וסדרת סרטים חדשה של דיוויד בניוף ודי.בי ווייס (יוצרי ״משחקי הכס״) - כולם בנתיים ממשיכים כמתוכנן.

נשים מובילות בעתיד של מארוול

לדיסני מצפים להיטים נוספים בהמשך השנה, בראשם ״אנטמן והצרעה״ - הסרט הראשון של מארוול שמגיע אחרי ההצלחה הגרנדיוזית של ״מלחמת האינסוף״. בסיקוול, בדיוק כמו בשם שלו, גיבור-העל סקוט לאנג/אנטמן לא יילחם לבד, והפעם תצטרף אליו מושא אהבתו ג׳נט בתור גיבורת-העל הצרעה (וואספ).

״אנטמן״ הראשון המשעשע הכניס כ-519 מליון דולר בקופות, מההכנסות הנמוכות ביותר שנרשמו ביקום הקולנועי של מארוול. הסיקוול בכיכובם החוזר של פול ראד, אוונג׳ין לילי ומייקל דאגלס עתיד להכניס יותר, לצד ההייפ המארווליסטי הגבוה השנה. ״מלחמת האינסוף״ בעצמו אגב כנראה עוד לא אמר את מילתו האחרונה בקופות, כשסביר ש״אנטמן והצרעה״ יתן לו איזהשהו בוסט נוסף אחרון - בדיוק כפי שהוא עצמו נתן ל״פנתר השחור״, כשעלה לאקרנים בסוף אפריל. 

בשנה הבאה, הסרט הראשון שמארוול ישחררו לאקרנים יהיה ״קפטן מארוול״, בכיכובה של זוכת-האוסקר ברי לארסון, שאמור להיות משמעותי מאוד לעתיד היקום הקולנועי הזה. אחריו יעקוב ״הנוקמים 4״ - שמארוול ודיסני טרם הכריזו על שמו הרשמי, שנחשב לספויילר ל״מלחמת האינסוף״. במקביל מדווח כי סרט הסולו בכיכובה של חברת הנוקמים המקורית, הבלאק ווידואו של סקארלט ג׳והנסון, מתקדם בתהליך הפיתוח שלו, ונמצא בשלבים סופיים של ליהוק במאית.