ביורן אולבאוס מלהקת ABBA על רקע תמונת הלהקה במוזיאון בסטוקהולם , רויטרס

הכל אודות אבבא: מה הביא לאיחוד של הלהקה האגדית משוודיה?

שני מוסיקאים צעירים, שתי נשותיהם - ומכונת להיטים • הצלחה, תככים ושמועות על בגידות - ופירוק • האם בשירים החדשים שייצאו השנה, הרביעייה יכולה לשחזר את הקסם?

הרבה לפני רהיטים בהרכבה עצמית, הייצוא השוודי שפרץ את גבולות חצי האי הסקנדינבי ועמד להשפיע על דורות שלמים, נוצר מחיבור בין שני מוסיקאים צעירים שהתחילו לעבוד ביחד בסוף שנות ה-60. בנות הזוג שלהן הצטרפו מאוחר יותר בתחילה כזמרות רקע, אבל מהר מאד הפכו לחלק אינטגרלי מהלהקה. ראשי התיבות של שמות הארבעה אנני, ביורן בני ואנייטה הולידו את השם - אבבא. הפריצה הגדולה הגיעה באירווזיון 1974, ומכאן במשך עשור זו הפכה למכונת להיטים שלא הפסיקה להטיל ביצי זהב. 

להקת ABBA
 

להקת ABBA בימי הזוהר. מכונת להיטים (גטי אימג'ס )

 


אבל בזמן שהאהבה מהקהל נסקה לשיאים, זאת שבין הזוגות רק הסתבכה. השמועות על בגידות הדדיות בין הזוגות רק הלכו ומצאו ביסוס, עד ששני הזוגות התגרשו לבסוף ובשנת 1982 הלהקה התפרקה. 


רק עשר שנים מאוחר יותר בתחילת שנות התשעים, היה זה אלבום האוסף אבבא גולד שהזניק את הלהקה לתודעה עולמית ובענק, והצליח לחבר דורות חדשים של מעריצים לקסם השוודי. 

קשה לחשוב על כוכב פופ שלא הושפע מהמוסיקה של אבבא - בארה"ב בלונדון וגם כאן בישראל צביקה פיק למשל, ואפילו ברי סחרוף. גם בליין הדראג "וורק", השבוע בתל אביב, אבבא מעולם לא יצאה מהאופנה. ב-2005 היתה מדונה הראשונה לקבל את הזכות להשתמש בביט הזה של אבבא בדיוק תמורת תשלום כמובן, במה שהפך ללהיט שהחזיר אותה למרכז במת הפופ העולמית. ולא רק עם מדונה, בני וביורן ידעו לתרגם את ההשפעה של אבבא לכסף - עם  ניהול מחושב של הזכויות על כל להיט בסרטי קולנוע, במוזיאון אבבא בסטוקהולם, ובעיקר במחזמר מצליח בברודווי שהפך עם הזמן לסרט ושההמשך שלו ייצא בקרוב.  אבל הפעם הם החליטו לעשות. 

ביורן אולבאוס מלהקת ABBA על רקע תמונת הלהקה במוזיאון בסטוקהולם
 

ביורן אולבאוס מלהקת ABBA על רקע תמונת הלהקה במוזיאון בסטוקהולם (רויטרס )

 


שני השירים החדשים צפויים לצאת לקראת חג המולד בדצמבר הקרוב, לאחד מהם יש כבר שם "I still have faith in you" - זה יהיה לכבוד סיבוב הופעות בינלאומי שיורכב כולו מהולוגרמות, חברי הלהקה בשר ודם יתאחדו לביצוע חד פעמי של השירים במשדר מיוחד של רשת BBC.

 
הבחירה בהולוגרמות? אולי כדי לא לקלקל לאף אחד את הפנטזיה. אבל גם עם קמטים ושיער שהפך מבלונד ללבן, המעריצים מקווים שדבר אחד לא הזדקן עדיין אצל ביורן, בני, אנייטה ופרידה: הכשרון הפנומנלי למוסיקה.